Türkiye geneli konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.7 artarak 109 bin 548 oldu. Böylece şubat ayında başlayan ve beş aydır süren düşüş serisi sona erdi. Yıllık bazda yaşanan artışta geçen yıl temmuzda bayram tatili ve kredi sınırlaması yüzünden satışların düşük seyretmesi de etkili oldu. Mesai günü başına yapılan konut satışlarına bakıldığında da bu yıl temmuz ayı, geçen yılın gerisinde kaldı.
Kredi faiz oranlarındaki artış hem toplam satışta, hem de kredili satışta etkisini gösterdi. Banka kredili konut satışı temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.1 düşüş göstererek 14 bin 533 oldu. Toplam konut satışları içinde kredili satışların payı yüzde 13.3’e kadar geriledi. Böylece kredili satış payında son yedi ayın en düşük seviyesi görüldü. Peşin ve senet gibi diğer satış türleri ise yüzde 27.1 artışla 95 bin 15 oldu.
Sakarya’da geçen senenin Temmuz ayına göre 355 artış ile Temmuz ayında 2 bin 7 satış gerçekleştirildi. Bu satışlardan yalnızca 260 tanesi kredili olarak gerçekleştirildi.
Yabancılara yapılan konut satışları temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28.9 azalarak 2 bin 801 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2.6’ya geriledi ve Ağustos 2020 tarihinden bu yana en düşük oran görüldü. Yabancıya konut satışlarında ilk sırayı 996 Konut Satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı 832 konut satışı ile İstanbul ve 263 konut satışı ile Mersin izledi. Rusya geçen ay da zirvedeki yerini korudu. Rusya vatandaşları Türkiye’den 772 konut satın aldı. Onları sırasıyla 272 konut ile İran, 204 konut ile Irak ve 146 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi. Yabancılara yapılan konut satışları ocak-temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43.9 azalarak 22 bin 76 oldu.
Konut Fiyatındaki Artış Düştü
Artan inşaat maliyetleri ve arz-talep dengesizliği nedeniyle konut fiyatları yükselmeye devam ediyor.
 
*Son 1 Yılda inşaat maliyetleri ve işçiliklere gelen zam oranları
Ancak veriler fiyat artış hızında düşüş yaşandığını gösteriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayı konut fiyat endeksine göre; ülke genelinde konut fiyatlarında aylık artış yüzde 4.8, yıllık artış yüzde 95.9 oldu. Reel artış ise yüzde 38 olarak açıklandı. Yıllık artış 16 ay sonra yüzde 100’ün altına düştü. Böylece Şubat 2022’den bu yana ilk kez konut fiyatında çift haneli artış görülmüş oldu. TCMB verilerine göre yüzde 189.1 artışla Eylül 2022 tarihinde zirve yaşanmıştı. 
 
Artış hızı yavaşlasa da gelinen noktada fiyatlar dar ve orta gelirli için ev sahibi olmayı zorlaştırıyor. Ülke genelinde ortalama metrekare fiyatı 24 bin 598 liraya çıktı. Bu da 100 metrekare bir evde ortalama fiyatın 2.5 milyon liraya yaklaştığını gösteriyor.
Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..