Rabbim Gazze’deki engellilere yardım etmeyi, kol kanat germeyi, göz ve el, ayak olmayı bize kolay ve nasip eyle. Gazilerin engellerine dost ve yar olmayı lütfet. Kim bilir kaç insan var, yatağı yok, eli ezilmiş, ayağı kopmuş, gözü körelmiş, yavrusu cinnet geçirmiş ve korkudan titriyor.

Şehrimiz yaşamış Merhum Talha 23 yaşında 11-5- 2016’da dünya hayatını itmam eyledi. Ömrünün son birkaç yılında babasının evlerine davetiyle tanışmıştım. Engelli ve hayatımda tanıdığım nadide bir gençti. Çok nazik ve kendine hayran bırakacak derecede kibar ve ciddi konuşmasıyla dikkatleri üzerinde topluyordu. Bedeni tekerlekli arabaya mahkûmdu fakat aklı ile gönlü âlemleri kuşatmıştı. Karşılıklı ziyaretlerimiz olurdu, ailece ziyaretine gittim o da camime gelir bahçede sohbet ederdik. Bir gün yazı aşkından ve yazmak istediğinden bahsedince Yeni Sakarya Gazetesi’nde yazabileceğini söyledim ve teklifi iki taraf kabul edince yazılarına başladı.

Ben bir engelli babası olarak onu anlamaya çalışıyordum ama ben ondan ders ve hikmet alıyordum. İnsanın değerinin ilim ve ahlakta olduğunu onda açıkça görmek mümkündü. Aklıma düştü ve özlemle bu yazıyı kaleme almaya çalıştım. Keşke onu ihmal etmeseymişim, aramızdan ayrılışı bize çok şey kaybettirdi. Bu sebeple hayatınızda dost olarak bir yetim, bir engelli, bir yoksul ve bir de yaşlı insan bulunsun ki dört başı mamur olarak hayatı kucaklamış olursunuz. Şimdi Talha’nın bazı yazılarından küçük alıntılar yapmak isterim. Buyurun okumaya…

“Dikenli teller ile çevrili arsada küçük çocukların maçındaki plastik top gibiyim.” İyi değiliz ama iyiyiz diyoruz. Ve ne gariptir herkes iyiyim dediği halde ülke, dünya kötülükle boğuşuyor. Bu abesle iştigal değildir de nedir? Bir yerlerde gözyaşları kana karışıp göl oluşturuyor, bu oluşumunda kaç tane iyi insanın katkısı var. Araya karışmış tek tük kötü insanların gücü bu kadarına yetiyor mu yoksa. Yazık?

Dikenli teller arasını geçtim mayınlı sahada oynayanları gördükçe şükrediyorum halime ama bir beşer hayata dâhil olmadığı için kaç kez şükreder? Kaç kez varlık nedenini unutmak ister? Bu sorularıma kaç insan tatmin edici bir cevap verebilir?”

BAZEN…

“Ağlamak istiyorum bebek misali,/ Derdim yok ki belirli,/ Ne karnım aç ne de altım kirli,/ Sevgi dolu kucağın huzuruna muhtacım… Yağmurda, seri adımlarla yürüyesim var,/ Fuzuli gelir bana, seyirlik manzara,/ Çamurlanmaz belki ama/ Akıttığım zehirle kirlenecek, geçtiğim bulvar… Bülbülleri kovup kafese giresim var,/ Yemim ve suyum bana yeter,/ Çok başım ağrıyor ama/ Daha kendimle hesabım var”…

Yetkililerden ne istiyorsunuz? Engelliler adına isteyecek binlerce şey var ama cevabım “düşünmelerini” dedim. İnsan düşününce, isteyince herkesi anlayabilir ve karşılık verebilir. Ben her yere rampa istesem, değişmeyen zihniyet o rampayı yapar ama ertesi yıl bozar. Lakin düşünen ve değişen akıl, değil rampa asansör bile yaptırır kim bilir?

“Hangisi daha iyi bilemiyorum. Hayatın içinde yer alıp bazı gerçekleri unutmak mı? Yoksa her gün ölüm gerçeğiyle bir ömrü es geçmek mi?

Evet, efendiler Talha şehrimizin görünmeyen değeriydi ve aramızdan ayrıldı. İçime bir hasret düştü ziyaretini ancak mezarlıkta yapabilirim. İki kitabı var,  “Kafam Dünyadan Büyük” ve “Dört Mevsim Hayat”  (Değişim Yayınları) Babasının da vefat ettiğini duydum. Rabbimden ona da rahmet diliyorum ve mezar ziyaretlerinin vazgeçilmez duasıyla yazımı bitiriyorum.

Peygamberimiz buyurdu ki “Müminler yurdunun sakinleri, sizlere selam olsun. İnşaallah biz de size katılacağız. Bizler ve sizler için Allah’tan afiyet dilerim”

Cenazeye çok sayıda STK üyesi, oda başkanları ve engelli vatandaş katıldı. Cenaze namazından önce Cami İmamı Mustafa Aydın’ın Talha Cavga’nın Yeni Sakarya Gazetesinde yayınlanan son köşe yazısını okumasıyla, cenazeye katılanlar gözyaşlarını tutamadı.

Not. 20-22 Eylül 2023 tarihinde Eskişehir’de "Bilişim Teknolojilerinde Evrensel Tasarım" ULUSLARARASI ENGELSİZ "BİŞİM 2023 KONGRESİ BILTEVT 2023 toplantısına katıldım. SAÜ Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Bizim Huzeyfe Aydın da bir bildiri sundu. Anladım ki engellileri seven ve onlarla yol yürümek isteyen güçlü bir ses ve kuvvet var fakat engelsizler de birbirine merhamet etmezse engelliye kim merhamet edecek.