Türkiye genelinde ev satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 azalarak 93 bin 761 oldu.

Ev satışları Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,3 azalışla 993 bin 835 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ipotekli ev satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58’lik sert düşüş göstererek 5 bin 577’ye indi. Yani ekimde 88 bin 184 konut, konut kredisi olmaksızın satın alınmış oldu.

  Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 azalışla 166 bin 461 oldu.

Ekim ayındaki ipotekli satışların, 1.369'u; Ocak-Ekim dönemindeki ipotekli satışların ise 50 bin 234'ü ilk el satış olarak gerçekleşti.

Sakarya’da İpotekli Konut Satışı Yalnızca 77 Adet

Evet Sakarya’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre biraz artış göstererek 1.640 olsa da ipotekli konut satış sayısı 77 oldu. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı ayında 186 adet olmuştu.

Ayrıca Sakarya’da 1.640 satış içerisinde 40’ı yabancılara satıldı.

1.640 satış içerisinden 480’i sıfır konut olurken 1.160’ı ikinci el konut oldu.

Ülke genelinde konut fiyatlarının geldiği seviyenin erişilebilir olmaktan uzaklaştığı bir ortamda, kredisiz satılan konutlardaki seviye dikkat çekiyor.

Ülkemizde konut satışlarının en iyi döneminde bile yüzde 25-30’u ipotekli olarak yapılıyordu dolayısıyla yapılan satışların yüzde 70'i zaten peşin parayla yapılıyordu. Şu anda bu rakam daha da yukarı çıkmış durumda.

Bu sene toplam konut satışları içerisindeki ipotekli konut satışının payı takribi yüzde 6’larda. Yani şu anda yüzde 30 olan rakam yüzde 6’lara gerilemiş durumda.

Ev kredisi faizleri düştükçe ev satışları artmıyor aslında, kredili ev satışları artıyor. Krediye erişim imkanı bulduğu için nakit kullanmak yerine kredi kullanmayı tercih ediyor. Yani zaten ev satın alabilen deyince, servet sahibi insanlardan bahsediyoruz. Daha iyi gelir seviyesine sahip tasarruf yapabilen insanlar ama imkan bulunca ucuz krediden yararlanıyorlar.

Açıklanan verileri göz önüne alarak, bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Görüyoruz ki evler bu faiz ortamında bile çok yüksek olmasa da satıldığını görüyoruz.

Peki kim alıyor bu evleri.. Evet parası olan çok güçlü şu an, uyguna evler toplanıyor.

Öte yandan, TCMB’nin bugün açıkladığı verilere göre, Türkiye’de ortalama bir konutun metrekare fiyatı eylül ayı itibarıyla 29 bin 110 TL’ye yükseldi. Yani ülke çapında 100 metrekarelik bir konutun fiyatı 3 milyon TL’ye dayanmış  durumda.

Seçimlerden önce yıllık ortalama yüzde 16 seviyelerinde olan konut kredisi faizleri, şu an yüzde 42 seviyelerinde bulunuyor. Bu faiz ortamı şartlarında bir ev alan yaklaşık iki ev parası da bankaya hediye ediyor.

Bu şekilde giderse düşüş eğilimi devam edecek gibi görünüyor. Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

Samet Hızalan