Mithatpaşa Garı’nın taşınma konusu tekrar gündeme geldi, Sakarya Büyükşehir Meclis Temmuz oturumunda “Üç senedir taşınması için uğraşıyoruz, gerekli izinleri aldık yakında ihaleye çıkacağız. Yeni istasyon binamızı eski garın hemen karşısına yapacağız ve vagon park ile birleştireceğiz” diye de açıklama getirildi.

Taşınmaya gerekçe olarak da “Mithatpaşa Garı’nın olduğu bölgede demir yolu ulaşımı nedeniyle Milli Egemenlik Caddesi’nde ulaşım ‘S’ çiziyor. Uzmanlar Mithatpaşa Garı’nın taşınması ile trafiğin çok büyük oranda rahatlayacağı” gerekçe gösterildi.

Uzunca yıllardır bu ve benzeri sorunlar gerekçe edilmekte. Şehir içi trafiğini aksattığı yönünde yaygın görüş her dönem geçer akçe olmuştur.

İlk önce merkez Gar’ın taşınması gündeme geldi. Bu hususta verilen haklı mücadele hafızalardadır, iş merkezine dönüştürme çabaları oldu. Bir müddet tren seferleri durduruldu, kimi zaman Haydarpaşa Gar’ı gerekçe edildi, kimi zamanda rayların bakıma alınması.

Mutlaka kendilerince haklı bahaneler ürütülmeye çalışıldı, tren seferleri tümden kaldırılsın çabalarından başka bir şey değildi.

Şehir içi trafiğine verdiği yük ve oluşan geçitler, her dönem şikâyet konusu olmuştur ki buna da çözüm üretilmişti. Rayların yeraltına alınması fikri ortaya atıldı ve projelendirildi. Bu sayede raylar ile ikiye bölünen ve oluşan geçitler ortadan kalkacak ve trafik akışı rahatlatılacaktı.

Yeraltına alınan raylar yeni bulvar ve yürüyüş yolları kazandırılacak diye de görseller paylaşılmıştı.

Bu örnekleri şunun için veriyorum; hep bir sorun var ortada. Sürekli merkez Gar ve Mithatpaşa Gar sorun edilmekte. Asıl sorun sanırım trenin varlığı, bir türlü bitirilemedi bu türden şikayetler.

Uzun yıllar seferler durduruldu ki CHP Kadın Kolları İl Başkanı Azize Çeroğlu ve arkadaşlarının kararlı 18 haftalık eylemleri sonuç verdi, seferler tekrar başlatıldı.

2019 yerel seçimlerin hemen önüne denk gelen bir tarihte seferler yeniden başlatıldı. İlk tren seferi ve düzenlenen tören mizah sayfalarında yerini almıştı.

Şener Şen’i dahi kıskandıracak bir tören düzenlendi. Şen’in “Selamsız Bandosu” senaryosu gerçeğe dönüştürülmüştü.

Makinistin yanında kimler yoktu ki tren merkez Gar’a geldiğinde sallanan eller ve atılan çiçekler doğrusu görülmeye değerdi, böylesi bir tören herkese nasip olmazdı!!

Bir müddet sonra seferler tekrar durduruldu, o arada yerel seçimler yapılmış oldu. Yani düzenlenen törenler ve başlatılan seferler görevlerini tamamlamıştı.

Konu; Gar binası taşınması ya da rayların bakıma alınması olunca akla hemen yaşadığımız serüven geliyor. Niyet okumaya başlıyoruz, biliyoruz ki bu hususta sicilleri bozuk.

Onun içinde Mithatpaşa Gar binası taşınması gündeme getirilince ne oluyor acaba dedik, yine ne planlanıyor?

Hele ki üç yıldır taşınması için uğraş verildiğinin açıklanıyor olması, aklı karıştırmıyor da değil. Acaba arkasından merkez Gar’ın devre dışı bırakılması mı gelecek, başka hesaplar mı var bilemedik…

Mesele trafiğin rahatlatılması ise sorunu tümden çözmek gerekmez mi daha önce duyurusu yapılan, görselleri paylaşılan proje hayata geçirilmeli.

Raylar yeraltına alınarak hem Mithatpaşa Gar bölgesinde ki yoğunluk hem de geçitler ortadan kalkacak ve şehir içi trafiği düzenlenerek rahata kavuşacak.

Mithatpaşa Gar’ının taşınması bizim hiçbir sorunumuzu çözmez, çözmeyeceği gibi yeni yükler ilave eder gereksiz kaynak kullanımı yapılarak, kısıtlı olan bütçe heba edilmiş olur.

Yol yakınken bu karar tekrar gözden geçirilse…