Adapazarı Belediye Meclisi hareketli anlar yaşamış. Çok sesli meclislerin neler kazandığını gösterdi bize. Dün gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında MHP’li Meclis Üyesi Suat ÇOKLUK, 2010 yılına ilişkin Belediye Denetim komisyon raporu üzerine çarpıcı açıklamalarda bulunmuş. AKP’li Meclis üyelerinin katılmadığı komisyon çalışmalarının sonunda Denetim raporu oluşturduğu, iddiası ortalığı karıştırmış. Komisyon çalışmalarına katılım sağlanmadan, emek harcanmadan, harcırah alımını emek hırsızlığı olarak ortaya koymuş ÇOKLUK.

Belediye Meclisi üyesi adayı olarak toplumun önüne çıkıp oy alıp seçiliyorsunuz, Parti meclis grubunuz içerisinden de Denetim Komisyonuna seçiliyorsunuz, aday olduğunuz ve seçildiğiniz görevlerde üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmeyecekseniz niçin aday oluyorsunuz. Özel şirketlerde benzeri görevleri üstlenseniz ve belediyede davrandığınız gibi yerine getirmezseniz o görevde sizi bir dakika tutmaz, işinize son veririler. Yerine getirmediğiniz göreve ait ücretin verilmesi bir yana, o özel şirketin kapısından içeri sokmazlar. Belediye bu anlayışı ile niçin yönetilmez, kamu imkânları arpalık haline niçin dönüştürülür? Kamu imkânlarının hovardaca kullanılmasına niçin olanak sağlanır.

AKP’li Denetim komisyon üyeleri görevlerini yerine getirmiyor, çalışmıyorlar ve sonunda da ortaya bir rapor çıkıyor iddialar gösteriyor ki AKP’li Denetim Komisyon üyeleri de denetleyecek bir komisyonun oluşturulması ihtiyacını gösteriyor.

Meclis toplantısı ve tartışılan denetim raporu gösteriyor ki Suat ÇOKLUK üstlendiği görevi yerine getirmiş, yüklendiği sorumluluğu gereklerini ifa etmiş.

Demokrasinin altın kuralı çalışmasa, çok sesli meclis oluşmasa, Belediye de yaşanan gelişmelerden bir haber olacağız.

Umarım Suat ÇOKLUK’ un bu çıkışı bundan sonra sı için ümit vaad eder. Meclis çalışmalarının, komisyon çalışmalarının daha sağlıklı işlemesine yol açar.

Belediye kaynaklarının daha sağlıklı kullanılmasına, denetlenmesine, israfın ortadan kalkmasına katkı koyar.