Kurtuluşumuzun 103. Yılını Halit Molla'nın kabrinden başlatan, aynı gün Adapazarı Ticaret Müzesini açan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu kardeşimi kutluyorum.

Pek bilinmez, Aadapazarı Belediyesi Kültür Müdürü olduğum günlerde, merhum kayınpederim İsmail Altay'ın dayısı olması sebebiyle aileyi yakından tanıdığım için, Halit Molla ile ilgili belge ve bilgileri toplayıp ilk sergiyi 21 Haziran 2000 senesinde açmaya muvaffak olmuştum. Dönemin belediye başkanı yardımcısı Sinan Çileli büyüğümüz de destek olmuştu.

Dr. Mehmet Özdemir ve ben, Kurtuluşun 100. Yılında, Halit Molla ile ilgili birer kitap hazırlamış, söz konusu kitaplar yayımlanmıştı.

Yine pek bilinmez, biz üç arkadaş (Dr. Mehmet Özdemir, Halit Molla'nın torunu Haluk Akagündüz ve Fahri Tuna) yedi sene önce bir karar almıştık: Her sene 21 Haziran günü saat 12.00'de Halit Molla'nın kabri başında toplanıp bütün Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerini anacağız diye. Her sene gerçekleştirdik de.

Peki, bugün (21 Haziran 2024) 103. Kurtuluş törenine, bu organizasyonu başlatan biz üç arkadaş (Dr. Mehmet Özdemir, Haluk Akagündüz ve Fahri Tuna) katılacak mıyız? Hayır.

Nedeni gayet açık;
Sakarya Valiliği (ki Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi olarak üyelerimizin imzasıyla dilekçemizi yıllar öncesinde vermiştik) Halit Molla'nın adını bir liseye verene kadar, Adapazarı Belediye Meclisi- Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Halit Molla'nın adını münasip bir caddeye verene kadar, törenlere katılmak istemiyoruz. Sakarya kamuoyunun büyük bölümünün de bizim gibi düşündüğü kanaatindeyiz.

İnşallah, bu büyük kahramanımızın adı münasip bir liseye (örneğin Ozanlar Anadolu Lisesi'ne) ve bir caddeye (örneğin Kuyudubi veya Çevreyoluna) verilir de hak yerini bulmuş olur.

Bu düşüncelerle hepinizi sevgiyle selamlıyorum.