Valiler kararnamesi yayımlandı ve Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım Mülkiye Başmüfettişliğine atandı ve Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Sakarya Valisi olarak atandı.

Dikkatimi çeken ise son dönem Sakarya’dan ayrılan Valiler merkeze yani Mülkiye Başmüfettişliğine atanmakta.

Oysaki Sakarya bu açıdan önemli bir görev yeriydi, daha üst görevlendirmeler yaşanırdı geçmiş dönemlerde. Emniyet Genel Müdürlüğü gibi üst düzey görevler üstlenilirdi.

Her ne oldu ise bu durum terse döndü, Valiler için son görev yeri haline dönüştü.

Valiler kararnamesi ve görevlendirme, Sakarya’da yaşayan bir yurttaş olmaktan öte dikkatimi çekmemiştir. Nihai atama ile görevlendirme ve belli bir süre ile hizmet etmek ki bu süre çok da uzun olmuyor çoğu zaman.  

Şehri tanıyana kadar görev süresi sonlandırılıyor.

Hüseyin Cumali’nin yazısını okuyunca dikkatimi çekti.

Cumali, yeni atanan Sakarya Valisi’ne çağrıda bulunmuş, “Sayın Valim biliyorum yeni geldiniz. Ancak Devlette devamlılık esastır. Siz devleti temsil ediyorsunuz. Dolayısıyla. Acelle Yaylası’ndaki bina kaçak mı. Eğer kaçaksa ise niye yıkılmıyor” diye de devam ediyor.

Akyazı, Acelle Yaylası geçtiğimiz yıllarda ruhsatsız yapılar diğer deyişle kaçak yapılar üzerinden fırtınalar koparılmıştı ki tüm gelişmeler ve kamuoyunun bilgisi basının sayesinde olmuştu. 

Cumali, yazısında bu konuya değinerek hatırlatmada bulunmuş.

2020 yılında yapılan tespit var ancak yıl 2023 ve yıkım gerçekleşmediği gibi, bina ruhsatlandırılmış. Akyazı Belediyesi’ne ait olduğu söylenen binanın akıbeti nedir?

Cumali’nin yazısında mevcut sistem içerisinde Valilerin görev ve önemine işarette bulunmuş esasen. Geriye dönük bir değerlendirmede bulunmak çok da doğru olmayacaktır.

Neticede yurttaş aldığı hizmetinde, aldığı yatırımında farkında kuşkusuz.

Benim üzerinde durmak istediğim ise doğa harikası şehrimizin korunması, kamu eliyle uğratılan tahribatın önüne geçilmesi.

Bu hususta da önemli sorumluluk Valilerimize düşmekte.

Acelle Yaylası’nda yaşanılanlar tam olarak nedir bilemiyorum, anladığımız doğru ise yani Belediyeye ait bina kaçak durumunda iken sonrasında ruhsatlandırılmış ve yıkım engellenmiş.

Şayet durum bu ise vahim bir tablo…

Kamu eliyle kaçak yapılar inşa ediliyor ve tespit edilmiş olmasına rağmen yıkım gerçekleştirilemiyor ise kimi kime şikayet edeceğiz.

Kamu bunu yapıyorsa yurttaşa nasıl dur diyeceksiniz!

Ortada başıboş bir durum varsa doğayı nasıl koruyacağız, daha doğrusu doğayı kimden koruyacağız. Tam bu durumda Vali devreye girmeli ve sorunu çözmeli.

“Devlet adına tüm devlete ait olan kuruluşların il bazında denetimini yapmak” gibi asli bir sorumluluk taşınmakta.

Cumali’nin çağrısına kulak kabartarak karınca kararınca katkı sunmak kastım.

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz’e yapılan çağrıya bir solukta ben katayım. Henüz göreve yeni başladı ancak başta Acelle Yaylası sorunu olmak üzere, doğa tahribatı hususunda özel hassasiyet talebimiz olsun.

Bu şehrin en temel değeri ve özelliği doğasıdır.