Sızdıran bağırsak; vücutta pek çok farklı şikayetleri yaratabilir.

Milattan önce 450 yılında, modern tıbbın babası Hipokrat ‘’ Bütün hastalıklar bağırsaktan başlar. Bağırsak hasta ise vücudun geri kısmı da hastadır. ‘’ dedi ve günümüzde araştırmalar artık bu savı doğruladı.Aslında, sızdıran barsak sendromu ya da bir diğer adıyla geçirgen bağırsak, bağırsaktaki sıkı bağların açılması ile ilgili durumdur.

Bu sıkı bağlar bağırsaklarınız ile kan dolaşımına girmesine izin verilen madde arasındaki geçiş noktasıdır.Sıkı bağlara; toksinler, mikroplar ve sindirilmemiş yiyecek parçacıkları gibi şeyler hasar verir ve bu durum sonucunda sızdıran bağırsak gelişir.

1-Gıda Duyarlılıkları - Kan dolaşımına giren toksinlerin saldırıları nedeniyle, bağırsak aşırı geçirgenliği olan kişilerin bağışıklık sistemi, vücutlarını belirli gıdalardaki (özellikle gluten ve süt) antijenlere daha duyarlı hale getirir ve çeşitli antikorlar üretir.

2-Bağırsak Hastalıkları -Bağırsak geçirgenliğinin artmasının çoğunlukla huzursuz bağırsak sendromu ve ülseratif kolitten ve Crohn hastalığından muzdarip insanlarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Çinko takviyesinin, bu vakalarda bağırsak bağlantılarının sıkılaştırılmasında oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Alfa 1 antitripsin ve calprotektin seviyelerinin artışı da iltihabı barsak barsak hastalıklarının habercisidir. Gaitadan bu değerlere de bakılabilir.

3-Otoimmün Hastalık - Sızdıran bağırsağın otoimmün hastalığa neden olabileceğini anlamanın anahtarı, ‘’ zonulin’’ olarak bilinen bir protein üzerinde yapılan araştırmalardır. Physiologic Reviews dergisinde yayınlanan 2011’de yayınlanan bir makaleye göre, Zonulin seviyesinin artması bağırsak geçirgenliğini göstermektedir. Sıkı bağları yapıştıran yada onaran bir proteindir. Gaitadan rahatlıkla ölçülebilir.

4-Tiroid Sorunları - Sızan bağırsak sendromunun doğrudan etkileyebileceği otoimmün hastalıklardan biri Hashimoto hastalığıdır. ‘’ Kronik tiroidit ‘’ olarak da bilinen bu bozukluk, hipotiroidizm, metabolizma bozuklukları, yorgunluk, depresyon, kilo alımı ve bir dizi başka sorunlara yol açabilir.

5-Emilim Bozuklukları - Sızan bağırsaklardan kaynaklanan çeşitli beslenme yetersizlikleri, mide asit düzeyinin yetersizliği, yaşamsal döngümüzün en önemli vitamini B12, folat, magnezyum ve diğer enzimlerin emilimini imkansız kılar.

6-Cilt hastalıkları - Bağırsak cilt bağlantı teorisi, 70 yıl önce ilk kez tanımlanan bağırsak hiper geçirgenliğinin bir miktar cilt durumuna neden olabileceğini açıkladı; Özellikle zamansız akne, sivilce ve sedef hastalığı ve egzamalar.

7-Duygu durum bozuklukları - Neuro Endocrinology Letters dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sızdıran bağırsakta çeşitli nörokognitif bozukluklara neden olduğu gösterilmiştir. Örneğin, bağırsak aşırı geçirgenliğinin psikobiyotik etkisi de olan probiyotiklerin kaybını artırmaktadır. seratoninin %95’i barsaklardan sentez edilmektedir.