Özellikle 6 şubat depremlerinden sonra insanların yüksek binalardan korkmasından sonra müstakil evlerin fiyatları bölgesine göre 2-3 katına kadar yükseldi

Fiyatları aşırı artan mevcut evler yerine kendi arsası üzerine veya arsa alarak üzerine tek katlı veya iki katlı müstakil ev yaptırmak isteyenlerin sayısı da oldukça artmaya başladı. 

Merak edilen soru ise “müstakil ev yapım maliyetleri ne kadar?” 

Bu yazıda sizlere aşağıdaki bilgilere sahip bir villanın yapım maliyeti yaklaşık olarak ne  tutar, bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Tabi dediğim gibi bu bilgiler yaklaşık olarak ele alınmış olup, bölgesine, projesine ve isteklere göre bu fiyatlar değişiklik gösterebilir. Ben Sakarya bölgesini baz aldım.

Yazıyı okuyan kişiler kendi bölgelerine göre farklı bulabilirler 300 m²  arsa üzerine alt katı 75 m², üst katı 75 m2 olan iki katlı villa projesinin yukarıdaki yaklaşık bedeller doğrultusunda 2023 yılı için ortalama metrekare maliyeti 12.000,00-TL/m2 hesapladık.

Söz konusu m² villa maliyeti, inşaatın yapıldığı yer, kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi ile proje detaylarına göre farklılık gösterebilir.

Ülkede her şeyin fiyatı o kadar hızlı artıyor ki yazıyı yazma ve yayınlanma arasındaki sürede bile değişiklikler olacaktır.
Umarım kendi arsasına bu tarz yer yapmak isteyenler için güzel bir fikir olmuş olur,

Ramazan ayı ülkemize ve tüm inananlara güzellikler, mutluluk ve bolca huzur getirsin,  hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..