26. Yeniden Erciş?
2010’da KPSS soruları çalınınca sınava iki kez girmek zorunda kaldım. İkinci sınavda daha yüksek puan aldım, tüm tercihlerimi Erciş, memleketim olarak belirledim. İlk tercihime, evimizin yanındaki, tüm kardeşlerimizle okuyup mezun olduğumuz okula atandım öğretmen olarak. Kendi kardeşimin dersine girdim. Atandıktan 10 ay sonra yaşanan depremde okul hasar aldı ve kontrollü olarak yıktılar.


27. Ihlamur?
Hakan Sarı. Hayal Bilgisi’nden hemen öncesi. Dergiye yazı göndermek yetmiyor o yıllarda benim için. Daha fazla şey yapmalıyım heyecanı içimi kemiriyor. Önceleri kendisinden gizleyerek hazırlık içinde olsam da, daha sonra desteğini istiyorum.


28. Neden dergi yayını?
Çünkü tanıştığım, edebî çalışmalarına şahit olduğum insanlar var farklı şehirlerde. Birlikte güzel bir çalışma yapabileceğimizi, bir derginin bizi bir arada tutabileceğini düşünüyorum.


29. Hayal Bilgisi adı?
Üniversitedeyken açtığım bir sosyal medya hesabı için düşünüp bulduğum bir isim. Çok hayal kuran ve çok ders çalışan bir okur - yazar için akla ilk gelen ifade.


30. 15 Mart 2011?
Aralık 2010’da atandım. İlk maaşımı aldıktan sonra hemen dergi hazırlıklarına başladım. Çıkarmak 15 Mart 2011’de kısmet oldu.


31. Derginin misyonu?
İlk sayının önsözüne, yirmi iki yaşındayken şöyle notlar düşmüşüm: 12 sayı çıktıktan sonra bırakacağız ve böylece her bir sayıda heyecanımız çok yüksek olacak. Kütüphaneler kuracak, sosyal sorumluluk projeleri yapacağız. Buna benzer hedefler koymuşuz kendimize. Önce aylık, sonra iki aylık çıkmış birkaç sayı. Henüz 5. sayıdayken Van’daki deprem oldu. Bir süre ara verdik. Sonra para toparladıkça 2015’e kadar sürdürdük. 2015’ten beri iki ayda bir düzenli olarak çıkıyor. İlk sayıdaki gibi iyiliklere vesile olmak istiyoruz hep. Hamdolsun aradan geçen yıllarda bu konuda pek çok şey yapmak mümkün oldu.  


32. Dergi finansmanı?
Çok uzun yıllar tek başıma sırtlandım. Birlikte göreve başladığım herkes, ev ve araba alırken ben derginin yeni sayılarını çıkarıyordum. Nihayetinde hâlâ bir ev sahibi olamadım. 2016’dan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığının kurumsal abone olmasıyla yük bir miktar azalmıştı. Ancak tüm kütüphanelere tek tek bizim kargo göndermemiz, verilen desteği yarı yarıya yok ediyordu. Neyse ki son iki yıldır bu uygulama sona erdi ve dergiler toplu olarak teslim ediliyor. Mevcut destek dergilerin yayın hayatını sürdürmesi için çok önemli. Bağlı bulunduğumuz Okur Yayın Grubunun tüm resmi ve maddi işlerimizi devralmasıyla birlikte, mütevazı katkılarda bulunmak dışında ben işin bu kısmından neredeyse tamamen çekildim.


32. Ayşe Ünsal?
Hayal Bilgisi’nin ilk sayısına eser gönderiyor ve öylece tanışıyoruz. Yazısı hakkında konuşmaya başlıyoruz, bir yıl kadar sonra evlenmişiz. O günden bugüne yolu birlikte yürüyoruz. Birlikte yazdığımız kitaplar, organize ettiğimiz etkinlikler, atölye çalışmalarımız, bir de evladımız var. Allah’a bana böyle bir yol arkadaşı nasip ettiği için şükrediyorum.


33. 15 Temmuz 2012?
Dünyada evlilik yıldönümünü hiç unutamayacak olan az sayıdaki insandan biriyim. Ülke tarihinin en büyük demokrasi mücadelelerinden birinin bu tarihe denk gelmesi bizim için Allah’ın takdiri.


34. Emir?
Gözümüzün nuru. Kendisi için çok hayal kurduğumuz ama doğduğu günden beri kendi hikâyesini yazan, kendi kararlarında direten evladımız. Büyüyünce kitapçı olacağını söylüyor.


35. Dosyalar?
Ercişli Emrah, Kudüs, Müştehir Karakaya, Çocuk, 15 Temmuz özel sayıları çıkardık. Özel sayılar yayın hayatımızda büyük bir yer tutmuyor ama bu beş sayıyı layıkıyla hazırlamaya çalıştık.


36. Ercişli Emrah?
Ercişli Emrah adına ulusal bir şiir ödülü düzenledik birkaç yıl. Para ödüllü üstelik. Tamamen kendi imkânlarımızla. Erciş’te Erciş Edebiyat Şöleni düzenleyerek, pek çok yazar ve şairi davet edip ödül törenleri yaptık. Sonraki yıllarda bu kapsamda kitap günleri de yaptık. Bütün etkinliklerin bir arada olduğu bir şölen. Özel sayıda Ercişli Emrah hakkında makaleler ve yarışmada dereceye giren şiirler yayınlandı. Ayrıca Ercişli Emrah ile Selvihan Hikâyesini ve Emrah’ın şiirlerini, çocuklara ulaştırmak için bir kitap hazırladık, hikâyenin resimlerini çizdirdik. Bugün internet ortamında bize ait olan bu görseller kullanılıyor Emrah’la ilgili içeriklerde.


37. Müştehir Karakaya?
En kapsamlı sayımız. 80 sayfa. Müştehir abiyi aile üyelerimden daha çok tanıyacak kadar araştırma. Dostlarının onun hakkında yazıları. Eski fotoğraflar. Daha neler neler. Ona vefa borcumuzdu, yerine getirdik. (Sizinle de o sayıya yazı istemek vesilesiyle tanıştık.)


38. Kudüs?
Kudüs her Ramazanda zulme uğruyor. Yine böyle bir dönemde bütün dikkatimizi ona verdik. Özellikle çocuklar ve gençlerin Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı tanıması, yaşananları anlaması için içerikler ürettik.


39. 15 Temmuz?
Bu millet kendi ülkesinin tankı altında kalmışken, kendi uçağından atılan bombalarla şehit olmuşken, bu ülkeyle gönül bağı olan hiçbir dergi 15 Temmuz’u görmezden gelememeliydi. Görmezden gelmemekle kalmadık, o tarihlerde çıkacak sayımız hazır olmasına rağmen içeriği bir kenara aldık ve 15 Temmuz özelinde bir sayı hazırladık. Kapağımız için çizilen görseller ülkenin pek çok yerinde kullanıldı, okul duvarlarına bile çizildi. 


40. Yayınlanan şiirler ve şairleri?
Şiir ve öykü odaklı bir yayın politikamız var. Deneme ve makalelere çok az yer veriyoruz. Bu sebeple on üç yılda pek çok şair ve öykücü dostumuz oldu. Biz de onlarla birlikte büyüdük. Gurur duyduğumuz noktalara gelen dostlarımız oldu. İsim vererek hiçbirini eksik bırakmak istemem.


41. Yayınlanan öyküler ve öyküleri?
Öykü benim de uğraş alanım olduğu için daha fazla mesai harcıyorum dergide ve iyi bir öyküye denk geldiğim zaman daha fazla seviniyorum dergi adına.


42. Hayal Bilgisi’nin aldığı ödüller?
Hayal Bilgisi, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesinin düzenlediği İstanbul Edebiyat Festivalinde şeref beratı ile ödüllendirildi. Anadolu’da çıkan dergilere verilmişti bu ödül. Hayal Bilgisi’nin dönüm noktası bu ödüldür. DERGİBİR, Dünya Dergiler Birliği, Uluslararası Dergi Fuarının sonunda ödül töreni yapıyor. İçerik, tasarım gibi konular başta olmak üzere pek çok başlıkta ödüller veriliyor. 2021’de En Naif Dergi ödülü verdiler Hayal Bilgisi’ne. Arif Onur Solak’ı da Hayal Bilgisi’nin bize verdiği bir ödül olarak düşünebiliriz. Arif, editörümüz. Arif’in eşi ile benim eşim çocukluk arkadaşıymış. Biz yıllar sonra bu durumu fark ettik.


43. Hayal Bilgisi - Erciş Sosyal Bilimler Lisesi?
Uzun yıllardır bu lisede kültür sanat faaliyetleri öteki okullara göre çok yoğun. Biz de neredeyse yedi yıldır bu lisede çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. En son gelecekte (2052) çıkan bir gazete hazırladık. Burada bir şeyler yapmaktan keyif alıyoruz. İdarecilerinin pozitif yaklaşımları üretmeyi mümkün kılıyor.


44. Hayal Bilgisi - Van ilişkisi?
Hayal Bilgisi Erciş ile daha çok ilişkili. Van büyük oranda Müştehir Karakaya ve Erdal Şahin demek bizim için.


45. Erdal Şahin?
Benim abim yok. Keşke abim olsaydı dediğim insan. Yaşamı öykü olan adam.

 

46. Mustafa Işık?
Bir gün Bursa’dan Van’a geri dönmesini istiyoruz. Yol arkadaşımız. Uzman şair.


47. Hayal Bilgisi - Türkiye genelindeki yazarlar diyaloğu?
Biz bir derginin bir araya getirdiği dostlarız. Hemen her gün iletişim halindeyiz. İyi günde ve kötü günde…


48. Hayal Bilgisi’nin görünmez kahramanları (Editöryal, idari, mali)?
Yıllarca emek verenler:  Ünsal Ünlü - Yayıncımız (Okur Yayın Grubu),  Levent Albayrak – Organizasyonlar, Yunus Ünsal – Tasarım, Arif Onur Solak - Editör,  Mustafa Işık, Erdal Şahin – Emektarlar.


49. Hayal Bilgisi’nin bundan sonraki yayın hedefi?
Bir hedef değil de hayal diyelim; evladımızın da bir gün dergide yazması.

 

50. Ellinci sayıya ulaşmak nasıl bir duygu?
Büyümüşüz gibi hissediyorum. Bunu bir şirketin büyümesi gibi değil, bir insanın büyümesi gibi düşünüyorum. Hatalarımızla, eksiklerimizle, gurur duyduklarımızla, başarılarımızla, heveslerimizle büyümüşüz gibi. Mükemmel olmadığı ve bu kadar samimiyet barındırdığı için Hayal Bilgisi sanki bir dost gibi bizim için. Hep böyle kalır İnşallah.

Hayal Bilgisi Dergisi, sayı 50,                                                                                                                                Eylül –Ekim 2023