Değerli okurlar. Seçimler sebebiyle oldukça yoğun geçen bir dönemi geride bıraktık. Elhamdülillah, genel seçimler umduğumuz gibi sonuçlandı. Türkiye Cumhuriyeti 13. Cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde “Türkiye Yüzyılı” başladı. Türkiye, emin ellerde. Nasip olursa önümüzdeki 5 yılın sonunda çok farklı bir süper güç haline gelen Türkiye’yi ve dünya coğrafyasındaki akıl almaz etki gücünü konuşuyor olacağız.

İki hafta öncesine dikkat buyurunuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonuçları açıklanmaya başlandıktan sonra Ankara’ya hareket etmek üzere Kısıklı’daki evinden çıktı ve meydanda toplanan kalabalığa hitap ederken, -sanki birkaç saat önce seçimden çıkmamış gibi- teşkilatına yeni hedef koydu: “İstanbul seçimleri için hazırlanın.

Türkiye’de belediyecilik konusunda devrim yapan sürpriz isim, hiç şüphesiz ki Tayyip Erdoğan’dır. 27 Mart 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Refah Partisi adayı Tayyip Erdoğan’ın 21 yıldır süren siyasi başarısının altında, “teşkilatçı dava adamı” olması ve belediyeler aracılığıyla “gönüllere dokunması” yatar.

***

Şehirlerin yaşam alanlarını güzelleştirmek, altyapı/üstyapı sorunlarını çözmek, çöpünü toplamak ve -kibirli değil- mütevazı halde hemşerilere samimi hizmet etmek elbette gönülleri etkiliyor.

Tüm bunların yanında şehrin kültür, sanat ve irfanına hizmet etmek belediyelerin ruhunu ifade eder. Kültür ve sanat hizmeti olmayan belediye ruhen eksik kalır. Kültür ve sanat,  asfalt dökmekten daha az değerli değildir. Bizim farkımız, heykel dikmek yerine insan yetiştirmektir. İş yapmayıp –ideolojik saplantıyla- heykel dikmek, CHP belediyelerinin kötü mirasıdır.

Umarım Tayyip Bey’in son döneminde insanımızın “yeniden ihya ve inşa edilmesi” öne çıkar. Belediyeler; ilim, irfan, kültür, sanat hizmetinde üşenmemelidir.

AK Partili tüm belediyelerden beklentimiz şudur. Milletin değerlerini hakir gören, aşağılayan yazar/sanatçı taifesindeki müptezelleri konserlere davet etmesinler.     

Siyasi partilerin “vitrini” belediyelerdir. Sadece il, ilçe teşkilatları seçim kazandırmaz. Seçimleri gerçek anlamda kazandıran veya kaybettiren belediyelerin hizmet kalitesidir. Eğer, belediyeler güzel hizmet ediyorlarsa genel ve yerel seçimleri kazanmak kolaylaşır. Bu sebeple Tayyip Bey, halka hizmetin son noktası olan belediye hizmetlerini önemser.

***   

1999 Depremine kadar Sakarya, büyükşehir değildi. Devlet tarafından büyükşehir statüsüne alınan Sakarya’da ilk defa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan merhum Aziz Duran, yıkılan şehri yeniden ayağa kaldırmak için büyük gayret sarf etti.

Halef olarak ardından gelen Zeki Toçoğlu başkan olduğunda Sakarya’daki deprem yaraları çoktan sarılmıştı. Yeraltı su ve kanalizasyon hatları tamamen yenilenmiş, üst yapı onarılmış ve yenilenmişti. Aziz Duran’a göre oldukça rahat bir ortamda hizmete başlayan Zeki Toçoğlu, iki dönem başkanlık yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın emriyle Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı yapılan Ekrem Yüce, %65,04 oranında rekor oy alarak 2019’da başkan oldu.

Aziz Duran ve Zeki Toçoğlu dönemlerine göre çok daha fazla hizmet ihtiyacı olan Sakarya’nın dinamik yapısına uygun olarak Ekrem Yüce, projeleriyle önde gidiyor. Eğitimde SAÜ fakültelerinin cazibe merkezi olması, OSB’ler de artan sanayi yatırımları ve istihdamıyla devamlı göç alarak büyümekte olan şehrimizin nüfusu milyonu geçti, milletvekili sayısı da 8’e çıktı.

Ekrem Yüce, Sakarya’nın tüm ilçelerine yaydığı projeler ve hizmet siyasetiyle çıtayı kendi kendine yükseltti. Yaklaşan yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar aday yapılacağına inandığım Ekrem Yüce, ikinci döneminde Hafif Raylı Sistem Projesini hayata geçirdiğinde şehrimiz büyük atılım yapmış olacak.

Ekmeğini dolmuştan kazanan esnaflara saygım sonsuzdur fakat “Marka Şehir Sakarya,” dolmuş kalabalığından ve “taşra” şehri görüntüsünden bir an önce kurtulmak zorunda.

Şehir trafiği açısından hayati öneme haiz “Hafif Raylı Sistem” için Ulaştırma Bakanlığı onay verdi. 4 ana hat üzerinden Bakanlık onayı alınan modern proje, Ekrem Yüce’nin gayretiyle hayata geçmek üzere.  

***

2018 yılında Sakarya genelinde %58,10 oy alan AK Parti, 14 Mayıs’ta yapılan Milletvekili seçimlerinde % 47,33 oy aldı.  Oy oranının -%10,77 oranında azalması/düşmesi hayra alamet değil. Seçim sonuçlarını iyi tahlil etmesi gereken AK Parti Sakarya İl Teşkilatı’nın her zamankinden daha fazla Başkan Ekrem Yüce’ye ihtiyacı var.

Her şeye rağmen AK Parti’nin Sakarya’da 5 milletvekili çıkarmasında Ekrem Yüce’nin tüm ilçelerde yaptığı hizmetlerin katkısı büyük.

Serdivan ve Adapazarı ilçelerindeki oy kaybında Sakarya İl Teşkilatı’nın da ihmali var. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere, tüm belediye başkanlarına gereği gibi sahip çıkmaları ve daha aktif olmaları gerekiyor.