Sirtfood diyeti nedir?

Sirtfood, Sirtuinler denilen ve hücresel sağlığı düzenleyen bir protein grubudur. Sirtfood diyetinde ise sirtuin proteinlerinin sentezini artıracak gıdaları beslenme programına dahil edip bu proteinlerin sentezinden sorumlu geni aktive ederek kilo yönetiminde etkisinin olacağı ileri sürülmektedir. Bu diyet yaklaşımı İngiltere’de özel bir spor salonunda çalışan iki beslenme uzmanı tarafından geliştirildiği söylenmektedir. Bu kadar gündeme oturmasında ise ünlü şarkıcı Adele’nin bu diyet yöntemiyle kısa sürede -45 kg verdiğini iddaa etmesi oldu.

Sirfood diyeti nasıl uygulanır?

Sirtfood diyeti iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. Toplam bu iki aşama 21 gün sürmektedir.

Sirtfood diyeti birinci aşama

İlk 3 gün

Gün içerisinde 3 kez, 2-3 saat arayla sirtfood ‘’ özel yeşil içeceği’’ içmeniz, Gün içerisinde 1 kez, sirtfood besinleriyle zenginleştirilmiş bir ana öğün yapmanız beklenir.

Sonraki 4 gün

Gün içerisinde 2 kez 2-3 saat arayla sirtfood özel yeşil içeceği içmeniz, gün içerisinde 2 kez, 2-3 saat arayla sirtfood besinleriyle zenginleştirilmiş ana öğünler yapmanız bekleniyor.

Sirtfood diyeti ikinci aşama

Bu aşama toplam 14 gün sürmektedir. Gün içerisinde 3 ana öğün sirtfood yiyecekleri ile zenginleştirilmiş menüler ile birlikte günde 1 öğün ise sirtfood yeşil içeceği içmeniz öneriliyor. Gün içerisinde 4-5 farklı sirtfood’u beslenmenize dahil etmeniz isteniyor.

Ana öğünlerde Sirtuinleri artırdığı iddia edilen besinlerin dışında da besin tüketimine izin verilir. Yumurta, tavuk, balık, kırmızı et ve diğer meyveleri bu diyette tüketmenizde bir sakınca görülmemektedir. Ama bu gıdaları pişirirken Sirtfood grubu besinlerle zenginleştirmeniz beklenmektedir.

Sirtfood diyeti özel yeşil içecek tarifi

75 gram lahana, 30 gram roka, 5 gram maydanoz, 2 kereviz sapı, 1 fındık zencefil, yarım yeşil elma, yarım limon, yarım çay kaşığı matcha yeşil çay

Matcha tozu ve limon dışındaki tüm malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin ve bardağa boşaltın. Daha sonra yarım limonu üzerine sıkın, matcha çayını ekleyip karıştırın ve için.