Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 2023 yılının Eylül ayında büyük bir şölenle KONUT A.Ş'nin Korucuk Konut Projesi'ni duyurmuştu. Başkan Ekrem Yüce, lansman programında ilk etapta 2+1 ve 3+1 olmak üzere 240 konut üretip 150'sini %25 peşin ve 120 ile 84 ay vade, ayrıca peşin alımlarda %10 indirim seçenekleriyle vatandaşa sunacaklarını müjdelemişti.

Bu projede 103 m² 2+1 daire 2.400,000 tl , 137 m² 3+1 daire 2.800,000 tl (Peşin ödemelerde yüzde 10 indirimli) fiyatlarla sunuldu.

İlk duyurulduğunda fiyatı yüksek bulanlar oldu. Ödeme seçeneklerini beğenmeyenler oldu. Genel olarak memnun kalanlar da oldu ve 15 Aralık 2023’te başvurular alındı ve bitti.

Vatandaş 2.000 tl başvuru bedelleri ile kura için başvurularını tamamladı.

Mevcut belediye başkanı Ekrem Yüce kendisinin aday gösterileceğini bekliyordu şüphesiz, fakat bilindiği gibi olmadı ve Ak Partinin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Alemdar oldu.

Konumuz siyaset değil, konumuz KONUT AŞ’ nin bu projesi. Biz biliyoruz ki devlette devamlılık esastır.

Şimdi birkaç soru sormamız gerekiyor.

1-Ocak ayında olması beklenen kura olmadı, kuralar ne zaman yapılacak?

2-Mevcut belediye başkan adayı mı yapacak. Seçilirse eğer Yusuf Alemdar döneminde mi yapılacak.

3- Seçimler Mart ayında yapılacak, eğer seçimlerden sonra kura çekilip proje tarihi belli olursa, açıklanan daire fiyatları bu enflasyonist ortamda bu şekilde kalacak mı? Eğer ki kalmayacak rakamlar revize edilecekse vatandaş bu fiyatlara göre kendilerini planlamadılar mı?

Bu soruların cevabı gelir mi bilmiyorum fakat takipçisi olacağız.

Umarım tek bir vatandaşın bile seçim malzemesi yapılıp mağdur olmadığı seçim dönemleri yaşarız.

‘EV’SİZLEŞİYORUZ..

Bizim kültürümüzde ‘EV’ çok önemli bir yere sahiptir.

Başımızı sokacak bir yer sözü, hayat merdiveninin ilk adımlarından sayılır, evlenecek olan çiftlerin ilk hedefidir ev almak.

Evimizin iş yerimize yakın yerden olsun isteriz. Hayatımızın merkezine de evi koyarız.

Ancak ev sahibi olmayı herkes istese de alanların sayısı giderek geriliyor.

TÜİK verilerine göre, “oturulan konuta sahip olanların oranı” 2023 yılında yüzde 56 oldu. Böylece, 2014 yılındaki yüzde 61 oranından sonra, 9-10 yıldır ev sahipliği oranının her yıl gerilediği görüldü.

Yani 2006-2023 yılları arasında Türkiye genelinde ev sahipliği oranı istikrarlı şekilde düştü.

Evi olanlar satmak zorunda kaldı, yeni nesil için ev sahibi olmak neredeyse imkansız hale geldi.

2006 yılından bu yana en az 5,6 milyon vatandaş, sahibi olduğu evi kaybetti.

Peki ev sahipliği neden geriliyor?

Toplam konut satışı içinde banka kredili satışın payı yüzde 40’lardan yüzde 30’lara ve şimdi de yüzde 15 seviyesine düştü. Hatta 2023’ün son aylarında yüzde 4-5 bandına kadar geriledi.

 Dünyada konut edinimi hükümetlerce teşvik ediliyor. Bizde de ev sahibi olmayanlar için uygun oranlı kredi imkânı sunulmazsa ev sahipliği oranı ne yazık ki daha da düşmeye devam edecektir.

Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle…