Şehrimizin kültür hafızası adına önemli bir güne şahitlik etmeye hazırlanıyoruz. 01-02-03 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan üç günlük “Büyük Balkan Buluşması,” 01 Kasım 2023 Çarşamba günü Saat: 11:00’de Ramada Otel’de başlıyor. Arnavut Boşnak ayırt etmeksizin Balkanların tamamı Sakarya’da buluşuyor.

Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan-Sancak (Boşnak Bölgesi), Sırbistan-Presheva, (Arnavut Bölgesi) Yunanistan-Batı Trakya’dan ilimize gelecek kırka yakın misafirin anlatacaklarını dinlemek ve onlarla birlikte olmak heyecan verici.

Misafir dağılımı açısından yakın zamanda Türkiye’nin önderlik edeceği “Büyük Balkan Fotoğrafı” hedeflenmiş. Genel hatlarıyla katılımcılar hakkında kısa bilgiler arz edeyim.

Kosova’nın Drenica Bölgesi’ni temsil eden Milletvekili Mergim Lushtaku, bölgede çok önemli bir aileyi temsil ediyor. Kosova Cumhuriyeti heyetinde yer alan İslam Birliği Başkanı Naim Ternava, Türkiye tarafından sevilen bir isim. Vushtrri Belediye Başkanı Ferit İdrizi ve Gjilan Belediye Başkanı Alban Hyseni ile Sakarya Büyükşehir Belediyemiz arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalanacak olması bölge adına sevindirici bir gelişme. Sakarya ile Kosova arasında atılacak olan her türlü adıma her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Güçlü Türkiye, Balkanlarda barışın teminatıdır. Tarihi sorumluluk gereği Balkanlar bizi geri çağırıyor.

Üniversite tahsilini Türkiye’de yapmış olan Karadağ Cumhuriyeti İslam Birliği Başkanı Rifat Fejzić, altı kişilik bir heyetle geliyor.  Heyette, Kosova sınır şehri ve Müslüman Boşnakların yaşadığı şirin belde Rožaje Belediyesi Meclis Başkanı Almir Avdiç ve Rožaje Müftüsü Ernad Ramović de var.

Batı Trakya Türklerini temsilen gelen heyette üç kişi yer alıyor. İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Birlik Gazetesi Sahibi İlhan Tahsin.

Bulgaristan heyetinde Kardeş Şehir Varbitsa Belediye Başkanı Merdin Bayram ve HÖH Partisi temsilcileri yer alıyor.

Kuzey Makedonya’dan gelecek olan heyette STK’lar yer alıyor. Özellikle Üsküplü Akademisyen Mevlud Aliu’nun son yüzyılda Makedonya İslam Meşihatı tarihiyle ilgili önemli bir eseri var.

Bosna Hersek’ten gelen heyette bizdeki Kızılay teşkilatı mesabesindeki Merhamet Derneği Genel Başkanı Kenan Vrbanjac, tanınan ve güvenilir bir isim. SDA Tuzla Kantonu Başkanı Prof. Dr. Şekip Umihaniç aynı zamanda Kuzeydoğu Bosna’daki Tuzla Devlet Hastanesi’nde Başhekimlik yapıyor. Sarajevo Üniversite’sinden gelecek olan Prof. Dr. Kazım Hacımejlic, güzel sanatlar öğretim görevlisi, Bosna Hersek Meşihat Başkanı ve önemli bir kanaat önderi.

Sırbistan-Sancak, Tutin’deki Kız İHL Müdürü Nusret Gusinać bölge eğitim hayatı ve ülkemiz adına değerli bir isim.

Arnavutluk’tan GEF Vakfı Başkanı Tahir Zenelhasani ve Minber Araştırma Merkezi Başkanı Ferid Piku gençlerin eğitimi konusunda Türkiye ile ortak hareket eden bölgenin iki değerli kanaat önderleri.

Hâsıl-ı kelam; isimlerini zikretmediğim birçok işadamı, akademisyen ve kanaat önderleriyle kardeşlik köprüsü temelini güçlendiren Sakarya’da buluşacağız.  Balkanların sekiz ülkesinden ilimize teşrif edecek olan misafirlerin çeşitli mahallelerde halkımızla kucaklaşması bizim açımızdan unutulmaz anlara sahne olacak. Umarım bu toplantı, Türkiye Yüzyılı Balkanlar adımı için yeni bir başlangıç olur. Balkanlarda yaşayan Arnavut, Boşnak ve Türklerin Sakarya’da kardeşleriyle buluşması, kucaklaşarak hasret gidermesi toplumsal barış ve ortak geleceğimiz adına önemli. Marka Şehir Sakarya; kültürel anlamda muhacir gönüllere dokunarak; asırlara dayanan ortak mirasımızı yeniden ihya ediyor, “kardeşlik köprüsü” kuruyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleşecek olan böylesine kapsamlı sosyal/kültürel projenin hem ülkemize hem de Balkanlara hayırlı olmasını temenni ederim. “Sakarya” isminin tüm Balkan coğrafyasında öğrenilmesi ve hayırla yâd edilecek olması az şey değil. Edirne’nin öte yakasından Bosna’ya kadar uzanan geniş coğrafyada Sırp, Hırvat, Yunan ve Bulgar zulmünden kaçarak buraya hicret eden Rumeli ve Balkan göçmenlerinin kesişme havzası Sakarya, muhacirlerin yeniden doğduğu vatandır aynı zamanda.

 Sosyal Belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri olarak gördüğüm  “Uluslararası Sakarya Balkan Günleri” buluşmasına onay vererek, vizyoner liderlik sergileyen Başkan Ekrem Yüce’ye şahsım adına müteşekkirim.