Doğal yöntemler, gribal enfeksiyonlarla mücadele ve önlem için faydalıdır.

Mevsimin itibariyle grip ve soğuk algınlığı günümüzde sıklıkla karşılaştığımız şikayetler. Baskılanmış bağışıklık ve yetersiz beslenme ile de birleşince soğuk havalarda grip ve soğuk algınlığı kaçınılmaz oluyor.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, baş ve eklem ağrıları ve halsizlikle devam eden şikayetler özellikle çocuklar, hamileler ve 65 yaş üstü yetişkinler için tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle gribe karşı korunmada ve ilk belirtiler ortaya çıktığında önlem almakta her zaman fayda var. Grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede bizlere yardımcı ajanlar;

VİTAMİN C : İmmünite ve beyaz kan hücrelerini uyarmakta ve griple mücadelede bize destek olmaktadır. Yeterince meyve ve sebze tüketmek; gerekli durumda hekiminizden C Vitamini desteği almak önemlidir.

VİTAMİN D : Güneş ışığı ile vücudumuzda üretebildiğimiz Vitamin D, özellikle kış aylarında güneşden daha uzak kalıyor olmamız nedeniyle eksikliğine daha fazla rastlanmaktadır. Bu nedenle de grip ve soğuk algınlığı için de yine risk oluşturmaktadır. Özellikle güneş ışığından mahrum kaldığımız bu mevsimde hekiminizden D Vitamini desteği almak önemlidir.

EKİNEZYA : Antiinflamatuar özelliğe sahip bir bitki olması nedeniyle özellikle bronşial şikayetlerin azalmasında etkilidir. Özellikle maya ve diğer fungallerle mücadelede etkilidir. Ekinezya ekstratları ve ekinezya çayı kullanılabilir.

MÜRVER : Balgam söktürü etkisi nedeniyle özellikle bronşial şikayetlerin rahatlatılmasına yardımcıdır. Sinüslerdeki enfeksiyonun boşaltılmasında ve ağrının rahatlatılmasında yardımcıdır. Mürveri, sıcak su içerisinde 5-7 dk. demleyerek çay şeklinde tüketmek önemlidir.

KEKİK YAĞI : Güçlü bir antiviraldir.