Yüksek lif ve antioksidan kapasitesine sahip; Enginar Enginar, içeriğindeki fitonütrientler ve antioksidanlar sayesinde ilkbahar aylarının popüler sebzesi oluyor. 1 Orta boy enginar 64 kalori, 10,3 gramı lif olmak üzere 14,3 gram karbonhidrat ve 3,5 gram protein ile birlikte sayısız vitamin ve mineral içerir. Enginar;

- Yüksek antioksidan kapasitesiyle kanser hücrelerini uyaran serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcıdır.

- Önemli bir prebiyotiktir.

- Lifli yapısı nedeniyle kan kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcıdır.

- Yine içerisindeki çeşitli antioksidanlar sayesinde karaciğerin detoks mekanizmalarını güçlendirir.

- Lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminde hareketleri düzenler. Irritabl bağırsak semptomlarının sakinleştirilmesine yardımcıdır.

- Yine lifli yapısı nedeniyle kan şeker ve insülin seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olarak diyabet semptomlarının kontrol altına alınmasına yardımcıdır.

- Vejetaryenler için demir kaynağıdır.

Genellikle enginar kalbi olarak bilinen içindeki etli kısmı tüketilse de yaprakları da oldukça lezzetli ve pek çok vitamin ve mineral içerir. Bugün enginarı yapraklarıyla da tüketmenizi sağlayacak  bir enginar tarifi paylaşacağım.

Yaklaşık olarak 4-5 adet orta boy enginarın dışındaki sert 1-2 kat (çok fazla değil) yapraklarını atıp, enginarları üst kısımlarından 4’e bölün. İçerisindeki tüylü kısmını bir kaşık yardımıyla temizleyip daha önceden hazırlayacağınız limon suyunda bekletin. 4-5 Adet enginarın tamamına bu işlemi uygulayın.

Bu sırada büyük bir tencerede taze soğan ve taze sarımsağı zeytinyağı ile çok az çevirin ve ocağı kapatın üzerine enginarları ilave edin; iç bakla ve dereotu da ilave edebilirsiniz. İçerisine 2 limonun suyu ile birlikte az miktarda su ilave ederek kısık ateşte pişiriyoruz. Tüketirken yapraklarını dişleriniz ile sıyırarak tüketebilir, sonrasında da enginar kalbini ve içerisindeki diğer otları tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.