Maydanoz kürü, karaciğer yağlanmasında oldukça etkili... Lahana turşusu B12 seviyelerini arttırır... Alkali suyu içmek önemli... C vitamini takviyesi şart... hepsi yalan!

Bu hafta özellikle sosyal medyada doğru gibi yayılan safsataların peşine düşeceğiz. İnsanların birbirine 'bir bilenden' diye aktardığı yanlışları düzelteceğiz.


MAYDANOZ, KARACİĞERİ TEDAVİ EDEMEZ!

 

Maydanoz limon kürü karaciğer yağlanmasını tedavi etmez. Bunun yerine, maydanozu salatalarda tüketmek ve limonu salatalara eklemek daha faydalı olacaktır. Karaciğer yağlanmasını azaltmak için kilo vermek, endüstriyel glikoz ve früktoz içeren besinlerden kaçınmak ve trans yağ içeren hazır yiyeceklerden uzak durmak önemlidir.

KIRMIZI LAHANA KÜRÜ, B 12 DÜZEYİNİ ARTTIRMAZLahana turşusu gibi fermente sebzeler B12 düzeyini yükseltmez. Bağırsaklarımızda bakteriyel sentezle B12 vitamini sentezlenir, ancak günlük ihtiyacımıza katkısı çok sınırlıdır. B12 düzeylerini artırmak için kırmızı et, beyaz et, yumurta, süt ürünleri gibi besinleri tüketebilir veya B12 emilimini etkileyen etmenler belirlenip uygun dozda B12 desteği alabilirsiniz.

ALKALİ SUYUN SAĞLIĞA FAYDASI TANIMLANMAMIŞTIR


Siz ne kadar çok alkali su içseniz de mide ve böbrekler hem vücut sıvılarını hem kanın pH sını dengeleyecek fizyolojik değişimlerle kontrol altına almayı sağlar. Mide asidi yüksek olduğu için alkali su mideye geldiğinde mide sıvısının geçici olarak alkali olmasını sağlasa da bu durum uzun sürmez. Alkali su kan Ph sını da hafifçe yükseltecek olsa da böbreklerimiz kanın pH değerini dengelemek için hızla harekete geçecektir. Alkali su reflüsü olanlar için potansiyel mide yanmasını giderse de bu da geçicidir. Anlayacağınız alkali su tam bir pazarlama harikasıdır. Tavsiyem, alkali değil normal su için.

C VİTAMİNİ KULLANMA ZORUNLULUĞU, KOCA BİR YALAN!


Meyvelerdeki C vitamini, diğer tüm vitaminler sıfırladı; bu nedenle C vitamini takviyesi kullanma zorunluluğu koca bir yalandır. Hatta daha ileri giderek herkesin düzenli omega 3 kullanması şart çünkü bugün artık besinlerde omega 3 alma şansımızın kalmadığı söylemi de koca bir yalandır. C vitaminini maydanoz, biber, kivi ve turunçgillerden günlük ihtiyacınız kadar kolayca sağlayabilirsiniz. Haftada 2 kere yağlı balık yiyerek her gün yumurta tüketerek haftalık omega 3 gereksiniminizi karşılayabilirsiniz.