Deprem değil bina öldürür. A. Mete Işıkara                                      TENKİT VE ZAMANI                 Afet bölgesinde acılar varken, tenkidi doğru bulmuyoruz.

                Ancak oradaki bir eksikliği, bir şikayeti dile getireni de, hemen pırovakatör ilan etmeyi de doğru bulmuyoruz. Orada afet var ve mutlaka eksiklikler, yanlışlar, derdine çare olunamayan insanlar vardır, olması da tabiidir. Onlar derdini, şikayetini dile getirecek, basın da yazacak. Bu da en tabii haktır. Birbirini çok kolay pırovakatör, vatan haini ilan ediyoruz. Temelden yanlış! (Afetin ilk günü paylaşımı) 
                                     FİİLİ DUA 
             Şimdi, sebep sonuç üzerinde durma zamanı değil, elden geleni yapma, karınca misali yangına su taşıma, CÜZ-İ İRADEYİ SONUNA KADAR KULLANMA, fiili dua yapma zamanıdır. Sebepleri, sorumluları, tedbirleri, dersleri konuşmanın zamanı, canları  kurtardıktan, aç ve açıkta kimse kalmadıktan sonradır.( afetin ilk günü) 
                             İNSAN TEMİZLİĞİ 
             İnsanı temizlemeden, hiçbir şeyi temizleyemeyiz. Önce insandan başlanmalı. 
                             FAHİŞ HABER 
          Bir i.net haber sitesi, İmar affını yapmayı, yapılanı  değil, yapma vaadi bulunanı hedefe koyuyor, suçluyor. Fiiliyatı gözden kaçırıp, vaadi-sözü öne çıkarıyor! 
Yalan ve algının bu kadarı! 
                          KONTROL MÜHENDİSLİĞİ 
          Kontrol mühendisliği sağlıklı işlememektedir.  Ülkemizdeki alt ve üst bütün yapılarda Kontrol mühendisliği doğru dürüst yürümemekte, ya rüşvete bulaşmakta, ya iş çokluğundan yetişilememekte, devamlı işin başında bulunulamamakta, DÜRÜST MÜHENDİSLER İSE, RİJİT, UYUMSUZ, GEÇİMSİZ YAFTASIYLA YAFTALANMAKTA, SÜRÜLMEKTE, TERFİ ETTİRİLMEMEKTE, KENARA KOYULMAKTA YA DA PASİFİZE EDİLMEKTEDİR. BİZZATİHİ BUNU İLİKLERİNE KADAR YAŞAYANLARDANIM. 
                           YANLIŞA SUSMA 
           Kim yaparsa yapsın, kimden gelirse gelsin, yanlışa, kötülüğe susan ona ortak olur. 
                            PAKİSTANLI HAYIRSEVER 
           Pakistanlı 30 milyon  Dolar bağış yaptı, kayıplara karıştı.  
              ABD'de yaşanan olayda adı açıklanmayan bir Pakistanlı Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne gelerek, depremzedeler için 30 milyon dolar bağış yaptı. Bağışı yapan kişi yine sessiz bir şekilde büyükelçilikten ayrılarak kayıplara karıştı. 
                Yaşanan olayı Twitter üzerinden anlatan Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise, ismi gizli tutulan Pakistanlının hareketinin, yüreğine dokunduğunu söyledi. Basından 
                                    MÜLK SAHİBİ 
                 Üç milyona satılan daire yıkıldı, iki milyon istenen araba kağıt gibi oldu, kiraya kat kat zam yapan ev sahibiyle kiracı aynı ateşte ısındı, sıtok yapılan bütün mallar çöp oldu. Yani neymiş; Mülkün sahibi “Allah’tır.” 
                                  FATİH’İN SÖZÜ 
                Fatih Sultan Mehmet’in çok güzel bir lafı var: “Eğer işimi en iyi bilene değil de, en sevdiğime yaptırsaydım, İstanbul’u fethedemezdim.” 
                                  İNSAN YÖNETMELİĞİ 
                    İmar yönetmeliği değişiminden ziyade acilen insan yetiştirme yönetmeliğine ihtiyacımız var... 
                            ÇİMENTO VE DEMİRDEN ÇALANLAR 
                Evden, marketten çalanları dövdük. Peki ya çimentodan, demirden çalan, buna göz yuman, izin, imza, ruhsat, imar affı verenler ? 
                               ACILI BABANIN MEKTUBU 
             * Rabbim bu nasıl güzel bir teslimiyet! Kızım Irmak'ı Allah yarattı, bize satmadı, hediye de etmedi. Bir süreliğine emanet etti. Biz süreyi bilmeyince hep elimizde kalacak zannettik, ama süre bu kadar imiş... 
                Velhasıl kelam Sahibi emanetini almayı irade etmiş. Başkası alacak olsa itiraz ederdim, ama sahibi isteyince ne diyeyim. Kendime ait bir mülkü yabancı birisi almaya çalışsa direnirdim. Ama el değil de sahibi isteyince ne denir ? Rabbim bize bir Gül emanet edip 6 sene koklattı... 15 senenin her anı için binlerce şükür borçluyum... Devamı inşallah cennette... 
                                     İNŞAATLARDA İSKELETTEN ÇALMA 
                     Depremi ilgilendiren inşaatın iskeletidir. Bu iskeletin maliyeti inşaatın % 25’idir. Burda demirden ve çimentodan çalarak; lüks mermere, lüks pencere, lüks kapı, lüks fayans, lüks dolap, lüks kombi ve petek, lüks musluk takmanın adı: Ahmaklıktır, mezar yapmaktır. 
                                   VE DİĞER PAYLAŞIMLAR 
                                   ABDÜLHAMİT TOPRAK KAYBETTİ Mİ? 
                     Döneminde hiç toprak kaybedilmedi bilgisi yanlış. “2.Abdülhamit döneminde, Türkiye'nin 2 katı toprak kaybedildi!'' Murat Bardakçı 
                             YİNE ÖRNEK DAVRANIŞ 
                 İspanya- Barselona Belediye Başkanı, İZRAİLİN SALDIRGAN TUTUMU NEDENİYLE, Barselona ile Tel Aviv arasındaki KARDEŞ ŞEHİR PIROTOKOLÜNÜ ASKIYA ALDI.  DARISI BAŞIMIZA! 
                           ÇİN İLE HALA KARDEŞ ŞEHİRLERİMİZ VAR! 
                   Dindaş ve soydaş, kadim atavatan D. Türkistan, Çin vampirleri tarafından yok edilirken, Filistin ve Kudüs ziyonistler tarafından işgal altında iken, hala birçok şehrimiz Çin ve ziyonistlerin şehirleri ile KARDEŞ ŞEHİR! Ve hala izrail ile TBMM dostluk guruplarımız var. Belki de Çin ile de. BARSELONA BELEDİYESİ KADAR OLAMADIK MI? 
Tel Aviv ile kardeş şehir pırotokolünü askıya aldı. 
                                 ŞEHİT AHMET YASİN 
                Şehit Ahmet Yasin’e sordular. Niçin bu fotoğrafta felçli olmana rağmen bacak bacak üstüne attın? Dedi ki: Çünkü fotoğrafı çeken İsrail askeriydi!