14 ve 28 Mayıs seçimlerinin hemen ardından CHP’de “değişim” çıkışını yapan ilk isim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu, katıldığı her programda “değişim” dedi ve bunu aylarca dile getirdi. İmamoğlu’nun “değişim” çıkışı yapılacak olan partinin olağan kurultayında “Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı adayı mı olacak?” görüşünü ortaya attı. Zaman zaman İmamoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmeleri yapıldıkça bu görüş daha da güçlenmişti.

Bu görüşler ve görüşmeler devam ederken, partide kongre sürecine start verildi. İlçelerle başlayan kongre süreci il kongreleriyle devam etti. Hemen hemen birçok kongreyi yakından takip ettim. Çoğu kongre belki de hiç bu kadar gergin geçmemişti. Değişim ve genel merkezciler adeta ikiye bölünmüştü. Kimi kongrelerde bırakın delegeleri katılım sağlayan milletvekilleri bile birbirine girdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu görüntüler yakıştı mı? Elbette yakışmadı.

CHP Sakarya İl Örgütünün kongresinin de diğer kongrelerden bir farkı yoktu. O da sancılı geçti. O kadar gergin bir ortamdı ki, bir an büyük bir kavganın çıkacağını bile düşündük. Neyse ki, büyük bir kavga çıkmadan kongre tamamlandı. Kazanan ise “değişimciler” oldu. Sıra partinin 38. Olağan Kurultayı’na geldi. Kurultay’da genel başkanlığa 13 seçim kaybeden mevcut Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Grup Başkanı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel aday oldu. Özel, şehir şehir dolaşarak il örgütlerini ziyaret edip, kurultay delegelerinden destek istedi.  Kılıçdaroğlu ve ekibi ise, kazanacaklarına inanarak hiçbir ziyaret yapmadı. Ben bunu kurultay sonuçlarını da göz önüne alarak şöyle yorumlarım, ‘Örgütü görmezsen, örgüt de seni görmez.”

Gelelim kurultay gününe… Kongre hafta sonu Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Divan Başkanlığı’nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı kurultayda iki aday coşkulu bir şekilde karşılandı. Kongre çok gergin geçti, delegeler uzun uzun konuştu.  Genel Başkan adaylarının yanısıra, delegeler de konuşma yaptı. Kimi delegeler Kılıçdaroğlu’nun gözlerinin içine baka baka ağır cümleler bile kurdu. Tüm konuşmaların ardından seçime gidildi. Özel 682 oy, Kılıçdaroğlu 664 oy, 18 oy geçersiz, 2 oy ise boş çıktı. Hiçbir aday genel başkan seçilmek için gerekli olan 1366 delegenin salt çoğunluğunun (684) oyunu alamadığı için seçim ikinci tura kaldı.

İkinci tur ise saat 00.30’da başlayıp, 02.30’da sona erdi. Nihayet genel başkanın belli olması için sandıklar açılmaya başladı. Değişimcilerin adayı Özel ikinci turda oylarını 130 artırarak 812 oyla CHP'nin yeni genel başkanı oldu. Genel merkezin adayı Kılıçdaroğlu’nun oyları ise 536’ya geriledi. Böylece, Özgür Özel partinin 8. Genel Başkanı oldu. Peki Kurultay’ı kazanan  “değişimciler” mi oldu yoksa değişimi başlatan (lar) mı? Kalın sağlıcakla…