Sakarya Büyükşehir Belediyesi,  “Botanik Vadisi” başta olmak üzere tarımsal projelerin hayata geçirilebilmesi için çok isabetli bir kararla profesyonel bir adım atar ve CB Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ve himayeleriyle 02 Ekim 2019 tarihinde FİDAN AŞ. Kurulur. Hemen ardından 24 Nisan 2020 tarihinde SERA AŞ. Hayata geçirilir.

Başkan Ekrem Yüce’nin girişimci ruhu ve iradesiyle kurulan bu iki şirket; şehrimizde bir ilk olarak belediye bünyesinde filizlenen “tarımsal kalkınma hamlesini başlatır.” SBB, tarımsal vizyon konusunda Türkiye’de örnek belediye olur. Geleneksel düşük verimli tarım anlayışı yerine modern teknoloji ve imkânlar devreye alınarak çiftçilerimizin motivasyonu ve işbirliği artar.

*

Sakarya Botanik Vadisi’nin en önemli özelliklerinden biri de tıbbî ve aromatik bitki bahçeleri içinde yer alan arı kovanları. Vadiye yerleştirilen arı kovanları sayesinde karışık çiçek balları yanı sıra lavanta balı, kekik balı ve ıhlamur balı gibi özel aromatik balları üretme imkanı olabilecektir.

Projenin son aşamasında Botanik Vadisi’ne kurulacak tam teşekküllü idarî ve üretim tesisleri Tıbbî ve Aromatik Bitkiler Eğitim Merkezi’ne dönüştüğünde aromatik bitkiler konusunda şehrimizin geleceğine çok önemli bir yatırım kazandırılmış olacak. Projenin en zor kısımları aşılmış. Gördüğüm şu ki, SBB büyük bir özveriyle Sakarya’nın kalkınması için proje üzerinde gayretle çalışıyor.

*

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Alman menşeili MARTİN BAUER markasıyla eşi benzeri görülmemiş bir anlaşma imzalar.

 

Alman (MB-Holding GmbH & Co. KG) şirketiyle yapılan anlaşmaya göre Sakarya Botanik Vadisi’nde -gıda ve sağlık sektöründe kullanılmak üzere- üretilecek bitkiler on yıllık süre boyunca Alman firma tarafından satın alınacaktır. Çıkan ürünlerin % 90’ı Almanya’ya ihraç edilmeye başlanır.

 

1930 yılından beri bitkisel çaylar ve botanik ürünler konusunda dünyanın 20 ülkesinde yatırımları bulunan Alman dünya markasıyla yapılan yatırım ve satış anlaşması Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Ekrem Yüce’nin halkımız tarafından pek bilinmeyen başarısıdır. 

SBB, diğer yandan kozmetik sektöründe kullanılacak bitkilerden aromatik uçucu yağlar, kolonya, parfüm, el-yüz kremi, sabun, mum gibi ürünleri kendi markasıyla üretmeye başlar. Ürün gamına kurutulmuş saf bitki ve çayları ekleyip Sakarya Büyükşehir Belediyesi garantisiyle açtığı butik şifa evlerinde ve BELPAŞ satış ofislerinde satışa sunar.

*

Sakarya Botanik Vadisi turumuzun sonunda proje alanına bitişik Acarlar Longozu’nda çay molası verdik. Longozun işletim hakkını Sakarya Büyükşehir Belediyesi devralmış. 

Longozun atıl alanları yenilenmiş. Doğal yapıya uygun olarak girişinde yöresel ürünlerin satışa sunulduğu ahşaptan küçük dükkânların olduğu mükemmel bir sosyal tesis yapılmış. Izgara yemekleri ve kahvaltı servisinin yapıldığı restoran bölümünün yarı camlı uzay çatısı, longozun derin mavi suları ve dişbudak ağaçlarıyla birleşen mükemmel manzaradan oldukça etkilendim. 

Hafta sonu doğayla buluşmak isteyenlere SBB Acarlar Longozu Dinlenme tesislerini ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Yürüyüş yolları yenilenip longoz ve çevresi koruma altına alınmış. Eski halini bildiğim Acarlar Longozu, Botanik Vadisiyle birleşince sanki daha da uyumlu bir anlam kazanmış. Daha da değerlenmiş.

Yeşilin farklı tonlarının birbirine karıştığı kuş cenneti, bembeyaz nilüferleri, rengârenk su menekşeleri, endemik bitkileri ve yürüyüş parkurlarıyla dünyanın en nadide güzelliklerinden biri olan Acarlar Longozu, Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü ağız kesiminin yaklaşık 6 km. batısında yer alıyor. Longoz, 12 km. uzunlukta. 1-5 km. arasında değişen genişliğe sahip. Gölün kapladığı alan yaklaşık 1.560 dekar. Ülkemizin tek parça halindeki en büyük subasar ormanıdır. İğneada’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük longozu olan Acarlar Longozu, hassas eko-sisteme sahip bir doğa harikası. Taban arazisinin yapısı ve bitki örtüsü, bünyesinde barındırdığı habitat ve hayvan türleri bakımından Türkiye’nin nadir doğal güzelliklerinden biri. Flora ve fauna açısından çok zengin olan longoz eko-sisteminde su menekşesi, su lâlesi ve nilüfer gibi çeşitli bitki türleri barınıyor. Su menekşesi Türkiye’de sadece Acarlar Longozu’nda bulunuyor.

(Devam edecek)