Konut Satışları Sakarya’da da Dibi Gördü

Konut satışları tarihin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor, bundan Sakarya’da nasibini aldı.

Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,8 azalarak 75 bin 569 oldu. Konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya olurken, en az olduğu iller sırasıyla 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli oldu.

Sakarya Konut Satış Rakamları

Sakarya’da ise Nisan ayında bin 257 konut satışı gerçekleşti, bu satışlardan yalnızca 80’i ipotekli (kredili) olarak gerçekleşti. Geçmiş dönemlerde bu satış rakamını yalnızca Serdivan, Karasu gibi ilçeler yalnız başına yakalarken şu an Sakarya’da toplam gerçekleşen satış rakamı bin 257.

Türkiye genelinde, konut satışları Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,7 azalışla 355 bin 173 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %67,5 azalış göstererek 7 bin 71 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %9,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Nisan döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %57,0 azalışla 34 bin 693 oldu.

Nisan ayındaki ipotekli satışların, bin 744'ü, Ocak-Nisan dönemindeki ipotekli satışların ise 8 bin 313'ü ilk el satış olarak gerçekleşti.

Yabancılara Nisan Ayında Bin 272 Konut Satışı Gerçekleşti

Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %50,3 azalarak bin 272 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %1,7 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 454 ile Antalya, 407 ile İstanbul ve 149 ile Mersin olurken, komşumuz Kocaeli’nde Nisan ayında 23 konut satışı gerçekleşti.

Yetki Belgesi Deneyim Şartı Kaldırıldı !

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik bir kere daha değiştirildi.14 Mayıs 2024 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında mesleki deneyim şartı için bir kere daha süre uzatıldı.

Buna göre, taşınmaz ticareti yapmak için yetki belgesi almak isteyen kişilerde mesleki deneyim şartı 31 Aralık 2024 tarihine kadar aranmayacak.

Bunun adı düzenleme değil! Düzeni bozma hatta düzenlemeye çalıştığımız sistemi engelleme, “çalıştığımız” diyorum çünkü bunun için emek veriyoruz. Bu mesleğin sıradan bir meslek olmadığını ulaşması gereken değere ulaşmasını hedefliyoruz, ama yine en kolayına kaçıldı.

Hayatı ertelemediğiniz bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

Samet Hızalan