Sakarya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, SGK kapsamında hasta randevu sürecine başlamış oldu. Haberin başlığı ise oldukça ilginç; “Artık zenginlere hizmet vermeyecek”, 1 Eylül itibariyle SGK’lı hastalar fakülte bünyesinde muayene olabilecek.

Sakaryalı hemşerilerimizin yararlanamadığı ve muayene ücretinin tamamını cebinden ödeyerek muayene olduğu Diş Hekimliği Fakültesi’nde yeni dönem başlamış oldu.

Meselenin serüveni ilginç ve hatırlamakta fayda var.

Diş Fakültesinin bulunduğu tüm illerde SGK anlaşması var ve SGK’lı hastalar ücretsiz muayene ediliyor, ancak bu durumda bizde yıllardır farklı seyrediyor ve ücretli muayene olunabiliyordu.

Muayene sırası bulabiliyor iseniz şanslısınız, ücret ödeyecek olsanız da.

İlk gündeme getiren dönemin CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, olmuştu. Esasen o gün itibariyle Diş Fakültesi olduğunu ve muayene yapıldığı sanırım çok da yurttaşımız bilmiyordu.

Keleş, “Sakarya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin SGK anlaşma yapmasını istedik. Vatandaşlar mevcut diş hastanesine muayene olmak için haftalarca beklemek zorunda kalıyor. Diş hastanesinde sıra bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Çünkü talep artıyor ve haftalar sonrasına sıra alabiliyorlar. Özel ve fakülte hastaneleri ücret ile muayene yapıyor. Vatandaş bu zorlu ekonomik şartlarda sağlıklarını kaybediyor. Diğer iller de fakültelerle SGK anlaşması varken, Sakarya’da neden anlaşılamıyor” diyerek şehrin gündemine ilk defa getirmiş oldu.

Haberin ilk gündeme geldiği dönemi sorguladım, 14 Nisan 2022.

Keleş, o tarihten itibaren çeşitli dönemlerde gündeme getirme ısrarını sürdürmüş.

“Bugün Sağlık Bakanı ilimize gelecek kendisinden, halkımızı mağdur eden uygulamayla ilgili çözüm bekliyoruz. Bugün öğlenden sonra yapılacak olan il değerlendirme toplantısında konunun gündeme getirilerek çözüme kavuşturulması gerektiğini umarım görürler. Bunu da hatırlatmakta fayda var. Zaman kaybetmeden Diş Hekimliği Fakültesi ile SGK anlaşması sağlanmalı” diyerek bir kez daha çağrıda bulunmuş.

Fikri takip dedikleri bu olsa gerek…

Her fırsatta gündeme getirilerek şehrin dikkati çekildi ve sonuç uzun aradan sonra alınmış olsa da harcanan emeği görmezden gelmek hem haksızlık olur hem de asıl maksada hizmet etmemiş oluruz.

Ecevit Keleş’in emeğine sağlık, şehre önemli bir hizmetin sunulmasında hatırı sayılır katkısı oldu.

Her ne kadar geç kalınmış ve hak edilmiş olan bir hizmeti alacak olsak da böylesi bir uygulamanın başlayacak olması pek tabii ki sevindirici.

Her ne hikmetse şehir olarak hak ettiklerimizi vakti zamanında alamıyor, gecikmeli alabiliyoruz.

Bin yataklı hastane meselesinde olduğu gibi. 2015 yılında Kent Meydan’ında sözü veriliyor, ihalesi 2021 yılında gerçekleştiriliyor ve 2023 yılında tamamlanacağı ilan ediliyor.

Henüz kaba inşaat diye tabir edilen çalışmalar yürütülmekte.

Ne sözünün verildiği tarihte başladı ne de bitirilmesi için verilen sürede bitirilecek.

Benzeri örneği Adapazarı-Karasu Demiryolu inşaatında da yaşadık, yaşamaktayız.

2010 yılında ihale edildi, yıl 2023 ve tamamlanma oranı şu an için yüzde 23. İnşaat çalışmaları durdurulmuş, akıbet belirsiz. Yaşanılan ekonomik kaybın botunu kestirebilmek mümkün değil.

Mevzu Sakarya olunca benzeri örnekleri artırabilmek mümkün. Maalesef ya hak ettiğimizi alamıyoruz ya da gecikmeli alıyoruz.

Diş Fakültesi ile SGK anlaşması buna ilişkin yerinde bir örnek.

Yapılması gereken var olan anlaşmanın devreye alınması idi, yani yeni yatırım gerektiren bir durum yokken ortada bir türlü vaktiyle becerilemedi.

Dediğim gibi CHP İl Başkanı Ecevit Keleş’in ısrarlı takibi olmasa bugün itibariyle de bu anlaşma sağlanmayacaktı. Dahası Diş Fakültesi’nin varlığından haberimiz olmayacaktı.