Finlandiya’nın ve İsveç’in Nato’ya girmesindeki ABD’nin ve Avrupa’nın tamamının değil, bir iki devletin Türkiye üzerindeki ısrarlarının arkasındaki sebep benim hep kafamı karıştırmıştır.
İsveç’te ve Danimarka’daki Kuran-ı Kerim’in yakılması bununla ne ilgisi olabilir. Araştırdım ve şu sonuçları çıkardım. Çünkü aynı adam iki yerde Kuran-ı Kerim’i yakıyor. Bana göre yaktıranlar bu iki devletin Nato’ya girmesini istemiyorlar. Bunların hiç biri tesadüf olamaz.
Arkasında hangi güç var. Avrupa bir polis devletidir. Demokrasi sokakta. Devletin ana damarlarından birine dokundunuz mu müdahalenin en sertiyle karşılaşırsınız.
Bize gelip demokrasi havariliği yapanlar aynı sözleri kendi memleketlerinde uygulamaz. Toplayabildiğim bilgiler ortaya şunu çıkarmıştır.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesinin istenmesi Rusya'nın İngiltere’ye Baltık Denizi’nden gelecek bir müdahalesine mani olmak için tampon iki devlet İsveç ve Finlandiya. Bunu ben değil İngiltere’deki bir kuruluşun internet sayfasında kendileri yazmış. Diyorlar ki…..

 Birleşik Krallık neden İskandinav-Baltık güvenliğini sağlamak zorunda?

Ukrayna'daki savaşın daha geniş bağlamı göz önüne alındığında, Birleşik Krallık'ın Avrupalı ortaklarına güvenlik ve liderlik sağlaması çok önemli.

İngiltere'nin İskandinav-Baltık güvenliğindeki rolü son on yılda artıyor. Bölge, İngiltere'nin temel stratejik çıkarları ve angajmanı için kilit öneme sahiptir ve Birleşik Krallık tehdit değerlendirmesi, uzun süredir devam eden bölgesel perspektiflerle yakından uyumludur - 2021 Entegre İncelemesi, Rusya'yı "güvenliğimize yönelik en şiddetli tehdit" olarak tanımlamaktadır.

Yani biz Almanya ve Fransa ya güvenmiyoruz mu? Diyorlar. Anlayamadım...