Yeryüzü şiddetli bir sarsıntıya uğratıldığı, içindekileri dışarıya çıkarıp attığı ve insan, "Ona ne oluyor?" dediği zaman, İşte o gün, arz, kendi haberlerini anlatır. Çünkü Rabbin ona (yeryüzü) öyle vahyetmiştir. O gün insanlar amellerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük kabirlerinden çıkacaklardır. Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir. “ (Zilzâl Sûresi. 99/8)

Zilzâl/Deprem ayetlerinin dehşetini ve manasını 1999’da bizzat kendi nefsimizde yaşamıştık. Deprem gerçeği fizik kanunlarına uygun tabiat olayı olsa bile hakikatte kevnî ayetlerdendir zelzele… Allah’ın kudretinin ve Kahhâr isminin arz üzerinde tecelli etmesidir. Kudretine iman ettik, rahmetine sığındık ya Rabbî.

*

Bela ve musibetler ilahî hatırlatmadır bizlere. İşlediğimiz günahların hazzı, gaflet ve kusurlarımız bizleri hakikatten dalalete doğru uzaklaştırır. Sırat-ı müstakim yolundan saptığımızda karanlığa doğru savrulmaktır halimiz… Hz. Yunus’un (as) günahta ısrar eden kavmini Allah’tan emir gelmeden bırakıp gitmesi üzerine balığın karnında kusurunu itiraf edip Allah’a istiğfâr etmesi hepimiz için yeniden başlangıçtır.

Zünnûn’u da (Yûnus) zikret! Hani öfkeli bir halde geçip gitmiş, bizim kudretimizin kendisine yetmeyeceğini zannetmişti. Sonunda karanlıklar içinde, “Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben nefsime zulmettim!” diyerek yalvardı. Bunun üzerine duasını kabul ettik ve onu sıkıntıdan kurtardık. İşte biz iman etmiş olanları böyle kurtarırız.” (Enbiya Sûresi. 21/87-88) 

*

06 Şubat 2023 Pazartesi, 04:17’de 7,7 şiddetinde büyük bir zelzele yaşadı ülkemiz. Kahramanmaraş Pazarcık İlçesi ve bölgedeki birçok ilin hasar aldığı ilk zelzeleden birkaç saat sonra 7,5 şiddetinde tekrar sarsıldık.

Depremde ölen -Mümin, Müminat- cümle kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Binlerce yaralımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum. Ölen kardeşlerimizin makamı Cennet olsun… Milletimizin başı sağ olsun. Devletimiz var olsun. Ülkemize büyük geçmiş olsun. Âmin.

*

İlahi kader, tüm oyunları bozar… Türkiye, yüzyılın en büyük afetiyle karşı karşıya kaldı. Gün kardeşlik günüdür. Yardımlaşma günüdür. Milletin yaralarını el birliğiyle sarmak vaktidir. Vatanın yarası her türlü siyasetin üstündedir. Acının siyaseti olmaz. Bizi büyük millet yapan acının da paylaşılmasıdır.

Allah’a şükür ki tüm milletimiz kardeşleri için seferber olmuş durumda. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm bakanlar, milletvekilleri, belediyeler, valiler, askerimiz, polisimiz, sivil toplum kuruluşlarımız deprem bölgesinde hizmete koştular. Allah hepsinden razı ve hoşnûd olsun.

*  

Bizim için şer görünen belâ ve musibetlere sabretmek zordur. Eğer sabreder, istiğfâr eder ve yardımlaşırsak umulur ki ardından büyük hayırlar gelir. Duamızdır. Yaşadığımız büyük zelzele ülkemiz için milat olsun. Türk milleti olarak birbirimize kenetlenmeye vesile olsun.

Her şeyden önce, Allah devlete zeval vermesin. Siyasi ve ekonomik yönden güçsüz devletin ne demek olduğunu 1999 depreminde görmüştük.

Ya Rabbi; bizlere acı, bizlere merhamet eyle, bizleri affeyle. Celâlinle verdiğin zorluğun ardından Cemâlinle ve rahmetinle kolaylıklar ve bereket ihsan eyle…