Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat Pazartesi saat 4.17'de 7,7; Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem olurken, Gaziantep'te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 13.24'te bir deprem daha meydana geldi.

 Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi olan depremin büyüklüğü 7,6 olarak kaydedildi ve bu depremlerinden ardından 1891 artçı deprem meydana geldi. Deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da yıkıma yol açtı. 

Yıkılan binaların enkazı altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor. Depremin Merkez üssü yok, merkez hattı var.  Arap ve Avrasya tektonik plakalarının buluştuğu 160 kilometrelik hat boyunca yeryüzü kaydı. Türkiye birkaç saniyede 3 metre hareket etti.

7,7’lik sarsıntı Japonya Hükûmetinin 2 gün sonra yardım ulaştırabildiği 7,2’lik Büyük Hanşin Depremi ile kıyas bile kabul edilemez. Maraş’taki en az 10 kat daha güçlü. Hatta dünyanın en büyük kara depremi . Elbette İzmirde Elazığda ve diğer bütün felaketlerde olduğu gibi devletimiz bu sorununda altından kalkacaktır.

Fakat Geriye baktığımızda unutmayacağımız bazı güzel anılar ve kötülükler var ki onları asla unutmayacağız. 

Tırın Üzerindeki iş makinasını afet bölgesine yetiştirmek için son hız giden tır şoförünü abimizi ve Konyadan gelerek yine Malzemelerini yetiştirebilmek için patlak lastikle gelen şoför abimiz sizleri unutmadık. 

Kızının cehizini Türkiye için gönderen Azerbaycanlı amca ve fakirlik içinde kırılırken belki de ellerinde ki son parayı veren Afgan kardeşlerim sizleri de unutmadık 

Önce Akplikeri cikartiyorlar diyen ümit Özdağ seni ömrüzün sonuna kadar unutmayacağız.  

TİP Milletvekili Ahmet Şık resmen iç çatışma ve karışıklık çağrısı yaparak “BÖYLE BİR DEVLETİN DÜŞMANI OLAMK HAKTIR” sözünü unutmadık. Bizde senin gibi birinin idam edilmesini hak görüyoruz. Unutmuyoruz.

Gamze özçelik yine bildiğimiz gibi sessiz, sedasız, reklamsız hizmet etmeye devam ederken ,binlerce medya maymununun Ölülerimiz üzerinden takipçi kasmasını unutmayacağız.

Deniz Zeyrekin:” Deprem olduğunda bu şehirlerin üstüne İHA’lar çıkarılsaydı, şehirler fotoğraflansaydı.” Yalanını unutmayacağız

Depremden once drone baz iştasyonlarımız hazır deyipte  deprem anında hiç kullanmayan operatörler hani nerde neden kullanmadınız ? bu yaptıklarınızı unutmayacağız.

Her seferinde iç işleri bakanı ile resmi olan suçluları gösteren beyni kokusmus kitlenin, Adanada yıkılan tek binanın ve  50 kişiye mezar olan firmanın sahibi ve oğlu müteahhidinin kılıçdaroğlu ile resmini göstermemesini unutmayacağız.

Haluk levent'e Teşekkür edip. Devlete, afat'a, kızılaya, mehmetçiğe Erdogan'a teşekkür etmeyen, Deprem için Erdoğan’la görüşmeyen! PKK’nın desteklediği parti başkanıyla! Pervin Buldarın önünde el pence divan duran , 7'si büyük şehir olmak üzere 10 şehrimizi yıkan, Dünyanın asrın felaketi dediği depremi küçümseyip üzerinden siyaset yapan ve ilk andan itibaren devletin yaptığı onarım ve söndürme çalışmalarını sanki kendi yapmış gibi yalan twitler atan  Kemal Kılıçdaroğlu ... Bu ülke seni hiç unutmayacak...

Memleket ne zaman dara düşse elini taşın altına koymaktan çekinmeyen eli öpülesi asil Türk kadınlarımız. Sizi hiç unutmayacağız .

Sırtındaki mantosunu çıkarıp ülkemize yollayan abla, sen Azerbaycan’ı anlattın dünyaya…Güç verdin, tarif edilemez duygular yaşattın bize , senin gibi bir gardaş hiç unutmayacağız…

Bu ülkenin bu toprakların İslam beldesi olduğunu unutup , böyle bir ortamda tek dayanağımız olan Allahı anmaktan rahatsız olan camurriyete ve çamur zihniyetine karşı  140.saatte enkazdan çıkarılıp şehadet parmağını kaldırarak Allah-u Ekber diyen Muhammet seni de unutmayacağız. 

KahramanMaraş’ta yolunu kaybeden yardım ekibine yardım eden ile enkaz altındaki sağ kişileri bulmak isterken yaralanan içimizdeki insan görünümlü hain köpeklerden daha sadık olan arama kurtarma köpekleri sizlerde unutulmayacak listesine girdiniz.

Hatay’da 5 aylık bebek TTK maden işçilerinin insanüstü çabasıyla enkazdan çıkaran madencilerin gayreti bir tarafa ayaklarında ters bir şekilde tutup açılan koridordan sarkıtılarak bebeğimizi kurtaran Maden işçimiz süpersiniz ve sizi asla unutmayacağız.

CHP Basın Sözcüsü Faik Öztrak: "Yetki obezi Erdoğan depremi fırsat bilip OHAL ilan etti." Sözünü not ettik, seni zaten 2001 krizinden beri hiç unutmadık ki

Deprem bölgelerdeki çadırlarını depremzedelere vererek tulumlarda uyuyan Mehmetçiğimiz sen gönlümüze yine taht kurdun unutulmazsın.

Abisi ve ablasıyla beraber 11 yakınını depremde kaybeden Hatay milletvekili Hüseyin Yayman’ın yaşadığı tarifsiz acıyı bir tarafa bırakıp görevinin başında olmasını asla unutmayacağız.

“Selamün aleyküm“ diyerek enkazdan çıkan Rana Çam yavrumuz, hepimize tebessüm ettirdin unutulmazsın. 

Gaziantep'te, deprem esnasında yoğun bakım ünitesinde görevli 2 yüreği güzel hemşiremiz yeni doğan bebekleri depremden koruduğu anları gördük ne güzelsiniz sizleri de unutmayacağız.

Hakkari'de yaşayan vatandaşların, depremzedeler için pişirilen ekmekleri yolların kapalı olmasına aldırış etmeden metrelerce sırtında taşımasını da unutmayacağız.

Twitter space odasında Afad için para toplayan Faruk, Ayşe Güler Alaca ,Gülüm Akgül ve ismini daha sayamadığım kardeslerim ile Günler boyunca yayın yaparak deprem bölgesindekilere yardım etmekte organize eden oda açan gerçekleri yansıtan siyaset arenası ekibi sizleri de unutmadık.

Diyarbakırlı yaşlı teyzemizin kendisini enkazdan kurtaran özel harekat polisimize sarılmasını unutmayacağız,

Fuat Oktayın basın açıklaması sırasında ayakta yorgunluktan gözleri kapanan ve çalışmasına şahit olduğumuz Mustafa Varank bakanımızın yorgunluğunu, İç işleri bakanımızın o yorgun ama en başından beri insana moral veren o güçlü duruşunu ve en önemlisi Cumhurbaşkanımızın ilk andan itibaren soğuk kanlılığı ve olaylara hakimiyetiyle yönetişini asla unutmayacağız.

Hatay Samandağında deprem yardımlarının kendilerine ulaşmadığı yönünde şikayette bulunan vatandaşların çağrısı üzerine bölgeye giden yetkililerin Yardımların CHP Hatay samandağı ilçe başkanı Turgay Abacının evine stoklandığını asla unutmayacağız.

Her depremde olduğu gibi ortaya çıkan hırsızları , ellerinde silahla yardım tırlarını gasp edenleri , Afad görevlisiyim diyerek gelen yardımları çiftliğine götürtenleri asla ama asla unutmayacağız.

Baraj yıkılıyor yalanını twit atarak Hataydaki kurtarma çalışmasının durmasına neden olup 7 kişinin ölümüne sebep olan, Müsiadın getirdiği yardımları kendi getirmiş gibi üzerine çöken , sahadaki binlerce kahramanı hiçe sayıp sanki bütün kurtarma operasyonunu kendi yaptırıyormuş gibi havalara giren sosyal medya soytarılarını asla unutmayacağız.

Sahada hem güvenlik, hem yemek yapma ,hem kurtarma hemde gereken her şeyi yaparak kurtarma çalışmalarında destanlar yazan Ülkü ocaklarını asla unutmayacağız.

Kendini ekonomist sana fenomenin tiyatrosunu, 20 yıldır Hatayı belediyeyi yönettikleri halde hala devlete şuç bulanları, içki reklamı var diye giyilmeyen mont yalanını ,Sahada Tarikatlar yok diyenleri ,Suriyeliler Fenerbahçe tırına saldırıyor diyenleri , Kızılay başkanının ilahiyat mezunu olduğunu söyleyenleri, Afganın biri gelip kadının kolunu kesip bileziklerini alıyor diyenleri,beton yerine köpük koyan müteahhitleri ve daha midemin kaldıramayacağı nice sahtekar ve yalanları asla unutmayacağız.

En önemliside Sahada canını ortaya koyarak uykusuz aç bir şekilde günlerce görev yapan

Türk silahlı Kuvvetlerimizi

Jandarmamızı

Afad

Umke

Yabancı Kurtarma ekipleri

Maden işçilerimizi

Polisimizi

Diyaney Vakfımıza

Deprem bölgesinde ilk günden beri yemek yapan iş adamı Volkan Okçu ve Serkan abimizi

Kardeş kal Türkiye platformunu ve daha ismini sayamadığım bütün gönüllüler, sizleri asla unutmayacağız. Sizler isimsiz kahramanlarımızsınız.

Bu deprem bizlere en zor anımızda yanımızda olanlar ile deprem üzeriden bile siyaset yapıp yalan söyleyip hiçbir şey yapmadan fitne fesat çıkartanları tek tek ortaya çıkarttı. Allah enkaz altında kalanların bir an önce çıkmasını nasip etsin, hayatını kaybedenlere rahmet eylesin, yaralılarımıza acil şifalar versin, Allah bu acıların tekrarını nasip etmesin.