“Nihayet Türkiye’nin yeni yasama organı, İstanbul’dan kaçıp Ankara’ya gelen mebuslar ve Anadolu’nun muhtelif yerlerinden yeni seçilen üyelerin katılımıyla 23 Nisan 1920 Cuma günü düzenlenen merasim ve dualarla TBMM açıldı. Ankara bu dönemde küçük bir Anadolu kasabasıydı. Ulus’taki meclis binası gaz lambasıyla aydınlatılıyor ve saç sobayla ısıtılıyordu. Mebuslar çevredeki okullardan getirtilen tahta sıralarda oturuyor, komisyonlar gaz tenekesinden oluşturulan masalar üzerinde çalışıyordu. Mebusların kalabilecekleri ve yemek yiyebilecekleri bir otel ve lokanta bile yoktu. İlk gelenler başta Yüksek Öğretmen Okulu olmak üzere çeşitli okullara yerleştirilmişti. Ardından gelenler ise derme çatma han odalarında kalıyorlardı. Mebuslar daha sonra okullardan ve hanlardan çıkarak üç beş kişi ortaklaşa ev kiralamaya başladılar. Önce kale içindeki sağlık şartları uygun olmayan azınlıklara ait evlerde oturdular. Ardından Müslümanlar da evlerini kiraya vermeye başladılar. Bu şartlardan şikâyet etmeyen mebusların devletin kendilerine verdiği 100 lira maaşın bir kısmını bütçe açığını gidermek amacıyla geri verdikleri bile oluyordu. Üyeler, gerektiğinde cepheye gidip askerlerle birlikte savaştıkları gibi köyleri ve kasabaları dolaşarak meclisin amaçlarını halka anlatıyorlardı. Toplumun her kesiminden gelen bu insanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında işgalci güçleri yurttan atıp bağımsız yeni Türkiye Devleti’ni kurdular.” (TDV İslam Ansiklopedisi/İhsan Güneş)

*

TBMM, gazi meclistir. Vatanımızın düşman ülkeler tarafından işgal edildiği dönemin zor şartları altında açılan ve 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde hainler tarafından bombalanan TBMM, Müslüman Anadolu’nun yeniden şahlanışının kalbidir.

*

Ülkemiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına istinaden 14 Mayıs 2023 günü seçime gidiyor. Türkiye’nin son yirmi yılına hizmetleriyle damga vuran ve girdiği tüm seçimleri kazanan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı adayı olarak Türk halkından son kez destek istiyor.

Diğer yandan Millet İttifakı adına Kemal Kılıçdaroğlu 6’lı masanın adayı oldu. Bay Kemal’in devlet yönetme tecrübesi hiç yok. Eşit yetkilere sahip yedi ayrı imza onayıyla devleti yönetmeye talip oldu Kemal Bey.

En doğru cevabı milletimiz sandıkta verecek. Hayırlısı olsun. Allah memleketimize zeval vermesin. Deprem gören 11 ilimizin yaralarını sarmak kolay değil. Bu seçim birçok hikmetlerin içiçe geçtiği tarihi bir seçim olacak.

Yazının başına aldığım uzun paragrafın sebebi şudur.

Gazi Meclis’te milletin vekili olmak büyük onurdur. Milletvekili aday listelerinden TBMM’ye seçilecek olanlara küçük bir hatırlatma yapmak istedim.

*

Sayın Vekiller.

Milletin vekili olarak seçileceksiniz. Ceketinizin yakasında TBMM rozeti madalya gibi parlayacak. Mazbatayı alıp TBMM’de oturacağınız hakikî ceylan derisi koltukları gördüğünüzde, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan eden meclisin hangi şartlarda açıldığını unutmayın. Kurtuluş Savaşımızın henüz bitmediğini düşünerek; ahlak, maneviyat ve irfânın hâkim olduğu aslına rücu eden “Tam Bağımsız Büyük Türkiye” hayali için çalışın. Müslüman Anadolu’nun bağrından çıkan yerli ve millî bilincinizi unutmayın.

Sıradan vatandaş olduğunuz günleri unutup kibirlenmeyin. Oy istediğiniz Anadolu halkını, seçildikten sonra unutmayın. Özünüz sözünüz bir olsun. Ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun.

Milletin vekili olarak, her şeyden önce Allah’a kulluk vazifenizi unutmayın. Milletin hizmetkârı olun. Makamın emir kulu değil, Allah’ın kulu olun.

Milletin vekili oldum diye çok sevinmeyin. 85 milyon insanın vebali sırtınızdaki ateşten gömlektir. Hesabınızı Allah’a vereceğiniz günü unutmayın. Çakarlı makam arabasına, protokole aldanmayın. Alacağınız maaşı milletin verdiğini de unutmayın.

Sizden önce kimler geldi geçti o meclisten…

TBMM’de yapacağınız hizmetle Müslüman olsun, gayr-i Müslim olsun tüm vatandaşların hayır duasını alın. Beddua almaktan sakının. “Türkiye Yüzyılı” başlangıcında bâki kalan bu kubbede hoş bir sadâ bırakın. “Ben olmazsam memleket batar” zannetmeyin. Siz yokken bu memleket vardı. Sizden sonra da var olacak. Millet asıldır, siz vekilsiniz. Aslınızı unutmayın.

Bizi unutacak olsanız bile, Allah’ı ve ölümü unutmayın yeter.