Değerli okurlar. Dünkü yazımda Kosova’nın kuzey bölgesi Mitrovica’da Sırpların başlattığı şiddet eylemleri ve sebeplerini yazmaya çalışmıştım.  Dün gece bölgede tansiyon daha da yükseldi. ABD, Kosova’ya yaptırım açıklaması yaptı. Sırbistan’ın davetiyle Rusya ve Çin oyuna girdiler… 

Sırbistan’da eğitilen paramiliter Sırp askerlerin öncülüğünde başlatılan şiddet olaylarında Sırp azınlık, NATO askerlerine saldırmış ve yeni seçilen Arnavut Belediye Başkanlarının göreve başlamasına engel olmuşlardı. 

ABD’nin Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Pablo Escobar, Sırpların taleplerini kabul etmesi için Kosova hükümetine baskı yapmasına rağmen Başbakan Albin Kurti geri adım atmadı. Sırplar Kosova devlet otoritesini sarsmak için “paralel yönetim” oluşturmak istiyor. Mitrovica’da özerk “Sırp Belediyeler Birliği” oluşturmak için “Kosova Sırp Kantonu” adımlarına onay vermek, Kosova’nın parçalanması demektir.

Sırp Belediyeler Birliği planı başarılı olsaydı ilk adımda Kosova’nın kuzeyi resmen Sırp Kanton Bölgesi’ne dönüşecekti. İkinci adım da referandum yaparak Sırbistan’a dâhil olmaktı. Böylece, savaşı kaybeden Sırbistan, azınlık Sırplar üzerinden Kosova’dan bir parça koparmış olacaktı.

***

İçim acıyarak yazıyorum ama ne yazık ki gerçek bu. ABD için Kosova, satranç tahtasındaki sıradan bir piyondan ibaret.

Ukrayna’da Rusya’ya yenilen Emperyalist ABD, başarısız hamlenin acısını Balkanlar’da oyun kurucu olarak Kosova kartı üzerinden çıkarmaya çalışıyor.

Diğer yandan Rusya’da, ABD’nin NATO üzerinden yayılmacı politikalarına direndiği için kendisine uygulanan global tecrit hamlesine Slav Sırpları üzerinden Balkanları karıştırarak cevap veriyor. Bildiğiniz üzere, Balkan coğrafyasında Sırbistan haricinde Bosna, Karadağ ve Kosova’da var olan azınlık Sırplar uluslararası oyunlarda pimi çekilmiş bomba gibi ortaya sürülüyorlar.

Hâsıl-ı kelam, atalarımın vatanı Kosova, her zamanki gibi ya sahipsiz kaldı ya da süper güçlerin pazarlık masasında yem edildi. ABD ile Rusya’nın Balkan coğrafyasında oynadığı tehlikeli satranç tahtasındaki piyonlara döndü Arnavutlar. 

***

ABD’yi kurtarıcı olarak gören batı hayranı Arnavutlar hayal kırıklığına uğradıysa da bizim öngörümüz açımızdan beklenen hamle gerçekleşti. 1992-1996 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşında Müslüman Boşnakların Sırbistan destekli Bosnalı Sırplar tarafından katledilmesini sadece seyreden ABD, menfaatleri açısından kendisine yakın gördüğü Kosova’da Sırplara müdahale etti. NATO’yu kullanarak girdiği Kosova topraklarında dünyanın en büyük yer altı “Bonsteel Askeri Hava Üssü”nü inşa etti ve Rusya’nın yayılmasına engel olmak için Balkanlara askerî güç yerleştirdi. 

Dün gece ABD'nin Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier, Kosova'nın kuzeyinde son günlerde yaşanan gerilimlerin iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyeceğini açıkladı. ABD'nin, Sırbistan yerine Kosova'ya yönelik yaptırıma gitmesi kurtarıcı olarak çiçeklerle karşılandığı Kosova’da şok etkisi yaptı. Böylece, Kosova’ya demokrasi ve özgürlük (?) getiren işgalci ABD, Kosova’da yaşayan Arnavutlara gerçek yüzünü gösterdi. Azınlık Sırpların taleplerine sözcülük yapan ABD’nin dayatmasına direnen Kosova’yı cezalandırmış oldu. “Yaptırım” uygulama kararı Arnavut halkını tehdit anlamı taşıyor. Ya bizim istediklerimizi yaparsınız ya da sizi Sırplara teslim ederiz…

***

ABD hükümeti ilk iş olarak, NATO müttefiklerinin Balkan bölgesindeki en büyük askeri tatbikatı "Defender Europe 2023" tatbikatından Kosova’yı çıkardı. Kosovalı liderlerin ABD ziyaretlerini engellemek ve ABD'nin, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan ülkelere yönelik yürüttüğü lobicilik faaliyetlerini durdurmak diğer yaptırımlar.

Bu yaptırımlar önemsiz… Turpun büyüğü heybede.

ABD, kendisine kayıtsız şartsız teslim olmaya direnen Kosova Başbakanı Albin Kurti'yi istemiyor. Kosova polisinin kuzeydeki belediye binalarından çekilmesini ve yeni seçilen Arnavut belediye başkanlarının belediye binalarında görev yapmamalarını talep etmesi bunun işareti. Ne yazık ki ABD, tüm fedakârlığı Arnavutlardan bekliyor. Sırpları şımartıyor ve ateşle oynuyor.

***

Ülkemiz Dış işleri Bakanlığı’nın “Kosova’nın kuzeyinde vuku bulan olaylar hakkında” başlıklı 29 Mayıs 2023 tarih ve 139 Nolu açıklamasını oldukça tarafsız ve yetersiz bulduğumu ifade etmeliyim.

Tüm taraflara şiddet olaylarından kaçınma ve gerilimi tırmandıracak eylemlerde bulunmama çağrısı yapıyoruz” ifadesi ne demek? Türkiye, 500 yıl yönettiği Balkan topraklarındaki emperyalist oyuna bu şekilde pasif bir açıklamayla dâhil olmamalıydı.

Bir tarafta bekâ derdiyle kıvranan Kosova Cumhuriyeti, diğer tarafta şiddet yanlısı Sırp Paramiliter askerler var. Derdimiz iyi anlaşılsın diye daha açık yazayım. Türkiye’de yaşayan milyonlarca Arnavut’un kalbinde taşıdığı Sırp acısını nereye koydunuz?

Diyarbakır Belediye’sine kayyum atansa… PKK yanlısı Kürtler, devletin atadığı kayyumu Belediye binasına sokmasalar. Sur olayları tekrarlansa ve Belediye binasına PKK bayrağı asılsa siz ne hissederdiniz?

Gezi olayları esnasında ABD’nin yaptığı resmi açıklamaya ne kadar da benzemiş.