Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, “ Karasu üvey evlat ve yetim pozisyonunda. Maalesef Karasu her konuda görmezden geliniyor. Bizim artık bu ilçenin hizmet alabilmesi için elimizi masaya vurması gerekiyor” partisinin bayramlaşma esnasında, bölge milletvekili Lütfi Bayraktar’a sitemde bulunduğu bu sözler kamuoyunda yeterince karşılık bulamamışa benziyor.

                Oysaki içinde yoğun eleştiri bulanan bu ifadeler ve özellikle iktidara mensup belediye başkanı tarafından söyleniyor olması çok alışık olmadığımız bir durum.

                Şikayeti haklı kılacak birçok eksiklik ve ihmalin olduğunu ilçede bilmeyen yoktur sanırım.

                Tatil beldesi olması ve son yıllarda liman özelliğiyle de ticari yaşamın önemli sayılabilecek merkezi olması gerekirken, her geçen gün geriye gidiş yaşanmakta.

                Günlük ihtiyaçlara cevap verebilecek durumda değil. Hele ki yaz sezonu ile birlikte yaşanılan yoğunluk, ilçenin asayişi başta olmak üzere birçok hususta sorunları da beraberinde getirmekte.

                Başkan Sarı’da böylesi haklı sistemde bulunmuş. Sözün muhatabı ise kendisini bölge milletvekili olarak tanımlayan Lütfi Bayraktar olmuş.

                Sarı ve Bayraktar arasında geçen ve kamuoyuna yansıyan diyalog ilginç, bir kez daha değinmekte fayda var, “ AK Parti sadece oydan ve seçimden ibaret değil. AK Parti hareketinin, öteki dünya ve imtihan için de bir vesile olduğunu düşünüyorum” diye tarihe mal olacak cevabı vermiş oluyor.

                Bayraktar’ın sözlerinden anlaşılacağı üzere bu dünyaya ait sorunlarla uğraşmak çok gerekli değil, tüm yatırım ve gayret öteki dünya için olmalı. AKP’nin böylesi ulvi davaya hizmet aracı olacağını tarif etmiş.

                Yani Karasu’nun var olan sorunlarının çözüm adresinin kendilerinin olmadığının bir başka ifadeyle dile getirilmesi olsa gerek. Sözün sahibine kızıyoruz esasen hatalı olan Bayraktar’ı eleştirenler, başta ben olmak üzere.

                Sözü evirip/çevirmemiş, son derece net davranmış.

                Bu dünyaya ait sorunlarla meşgul olamayacağını, daha ulvi görevleri olduğunu anlatmaya çalışmış, daha ne söylesin.

                Sorun şurada; bölge yurttaşı bu arkadaşımıza niçin oy verdi ve milletvekili seçti. Yüklediği görev ve sorumluluk içerisinde Karasu sorunlarının çözüme kavuşturulması ve bu hususta çaba harcaması yatıyor mu?

                Milletvekili ve seçmen arasına girmemek gerek…

                Belediye Başkanı İshak Sarı, tarif ettiği sorunların çözüm adresinin Lütfi Bayraktar olmayacağını anlamış olmalı, dolayısıyla çözüm hususunda samimi ise başka adres bulmalı.

                Mesela; Sayıştay raporlarında yer alan Adapazarı-Karasu Demiryolu projesine ilişkin, 750 günde bitirilmek üzere 320 milyona yaptırılması amaçlanan 73 kilometrelik demiryolunun 820 milyon lira ödenmesine rağmen 20 kilometreden az bir alanda zemin ıslah çalışmalarının tamamlandığını belirtmiş.

                2010 yılında başlanılan ve çürümeye terk edilen proje, akıbet henüz belli değil. Uğranılan kamu zararı ve kaybedilen yıllar.

                Projenin takipçisi kim olacak?

                İhsaniye-Denizköy arsındaki bölgenin yapılaşmaya açılması çalışmaları yürütülmekte, vereceği zararları yaratacağı tahribatı TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) tarafından yayımlanan raporundan alıntı yaparak konuyu işlemeye çalıştım, kamuoyunun dikkat kesilmesini istedim.

                Bölgenin bugününü olduğu gibi geleceğini tehdit eden bu çalışmalara kim dur diyecek, takipçisi kim olacak?

                Belediye başkanı şikayetçi ya sorunun paydaşı ya da sorunu görmekten uzak.

                Hal böyle olunca da kimi kime şikayet edeceksin.

                Elimizin altından kayıp giden ve seyirci kaldığımız, kaderine terk edilen Karasu…