Tarihler, 29 Ekim 1923’ü gösteriyordu. Vatanına ve milletine sevdalı bir komutan ve komutanına sadık silah arkadaşları…29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanıyla Türk milletinin tarihinde yeni bir devrin kapıları açıldı ve “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” sözü, devlet yönetiminde en belirgin şekliyle yerini aldı. Sevdalı komutan kim mi? Elbette ki Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk…

Ülkemiz, 100 yıllık tarihinde elbette ki çok badireler de atlattı. 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 1980 darbesi, 28 Şubat Postmodern Darbesi, 15 Temmuz Darbe Girişimi gibi pek çok olayla karşılaştı. Ancak devletimiz ve milletimizin ferasetiyle tüm bunlar geride bırakıldı ama yapılan hainlikler de unutulmadı… Tüm bu badirelerin atlatılmasında yatan bir duygu vardı; vatan, millet ve bayrak sevgisi… Milletimiz, birlikte ve beraberlik içerisinde yaşanan tüm olumsuzlukları birlikte atlattı. Kah güldük, kah ağladık ama asla birbirimize düşmedik. Her daim birlik olmayı başardık. Başardık ki, ülkemiz yıkılmadı. 

100. yılı kutlamamıza vesile olan ve gençliğe çok ama çok büyük bir armağan bırakan Gazi Mustafa Kemal’in şanlı askerleri, ülkemizi tüm kötülüklere karşı önceden olduğu gibi bundan sonra da koruyacak, gözü gibi de bakacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın… Bir genç olarak ben söz veriyorum. Eminim ki tüm gençlerimiz de bu sözü hiç düşünmeden verecektir. 

Cümlelerime son vermeden önce Gazi Mustafa Kemal’in birçok sözünden birini sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘Türk milleti ilelebet payidar kalacaktır.’ Türkü, kürdü, lazı, çerkesi demeden ülkemizi seve seve koruyacağız, ona zarar veren hainlere karşı da birlik olacağız… Mustafa Kemal’in askerleri, var olduğu sürece bu millette, ülke de her daim yaşayacak. 

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin banisi (kurucusu) Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ahirete intikal etmiş tüm kahraman şehitlerimiz ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, 100. yılımızın ülkemize, milletimize ve devletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, yeni yüzyılda acıların olmadığı bir ömür diliyorum herkese. Kalın sağlıcakla.