Lütfen, “Ben filanca millettenim. Balkanlar beni ilgilendirmez” demeyin. Ülkemizin stratejik çıkarları ve Türk Dünyasının geleceği; Rumeli topraklarındaki Osmanlı bakiyesi Müslüman kardeşlerimiz açısından Balkanlar da Kafkaslar da bizim içi hayati önemdedir. Ermenilerin Türk yurdu Dağlık Karabağ’ı işgal hedefleri neyse;  Sırpların da Kosova hedefi aynıdır. Tek fark, ülkemizi çok yakından ilgilendiren olayların biri doğu, biri de batı yakamızda oluşudur.

Netice de, her iki yakamızda olup duran olaylara bir de güney sınırımızı eklediğimizde, merkez Ankara’nın çevresine bigâne kalması düşünülemez.

Şimdi gelelim geçen hafta Kosova’da gerçekleşen terör saldırısına. Kosova Polis birimine çeşitli yerlerden el bombaları dahil olmak üzere ağır silahlarla terör saldırısı  24 Eylül’de gerçekleşti.

Kuzeydeki dağlık sınırdan illegal olarak Kosova’ya sızan silahlı, tam teçhizatlı paramiliter Sırplar, Banjska Manastırını ele geçirdiler. Maskeli kişiler Manastır’da saklanmak için zırhlı araçlarla Banjska Manastırı'na yaptıkları baskınla kapıyı kırarak manastırı ele geçirmişlerdi. İhbar üzerine bölgeye giden Kosova Polisine ateş açıldı. Çıkan çatışmada 1 Arnavut polis öldürüldü. Manastıra sığınan 30 Sırp teröristle girilen çatışmada, 4 Sırp öldürüldü… Daha fazla direnemeyeceklerini gören Sırplar, Manastırın arkasındaki ormanlık alana kaçarak tekrar Sırbistan’a geri döndüler. Bir gün sonra ormanlık arazide yapılan aramada tam teçhizatlı silahlarıyla birlikte bir Sırp daha ölü bulundu.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Kosova'nın kuzeyinde bir polis memurunu öldürüp Banjska Manastırı’na baskın düzenleyen yaklaşık 30 Sırp teröristin saatlerce süren kuşatmanın ardından kaçtıklarını ve durumun kontrol altında olduğunu açıklamıştı. .

Kosova yönetimi, silahlı eylemleri Belgrad'daki yetkililerin desteklediğini ve organize ettiğini iddia ediyor. Sırbistan ise her zaman olduğu gibi Priştine'nin ‘yalanları’ olarak tanımladığı bu iddiaları reddetti. .

Kosova Başbakanı Albin Kurti, geçen haftaki basın toplantısında yaptığı açıklamada, gazetecilere Banjska Manastırı’nın avlusunda silahlı kişilerin ve askeri araçların olduğu fotoğrafları göstermiş ve ilave etmişti: “Kosova’ya yapılan terör saldırısını gerçekleştiren organize suç örgütleri, Belgrad'daki yetkililerin siyasi, mali ve lojistik desteğiyle ülkemize saldırıyor

**

 Terör saldırısı ardından Sırbistan, Kosova sınırına “benzeri görülmemiş” şekilde askeri yığınak yaptı. Gelişmiş Sırp topçularının, tanklarının ve mekanize piyade birimlerinin Kosova sınırlarına yığınak yaptığının tespit edilmesi üzerine tansiyon iyice yükseldi ve Kosova şu açıklamayı yaptı.

Kosova Cumhuriyeti Başbakanlık Ofisi Resmi Açıklaması

Kosova Cumhuriyeti Hükümeti, Sırbistan Silahlı Kuvvetlerinin askeri birliklerinin Kosova Cumhuriyeti sınırına doğru hareketi ile ilgili son gelişmeleri yakından ve büyük bir dikkatle takip etmektedir. Sırp Ordusunun hareketleri üç farklı yönde olmuştur;

Sırp Ordusu İkinci Tugayı'nın birimleri Rashka yönünden ülkemizin kuzey sınırına doğru hareket etti; Sırp Ordusunun Üçüncü Tugayına bağlı birlikler Niş bölgesinden ülkemizin kuzeydoğu sınırına doğru hareket etti ve Dördüncü Tugay'ın birlikleri Vranja bölgesinden Kosova Cumhuriyeti'nin doğu sınırına doğru hareket etti.

Sırbistan ordusunun askeri birimleri dün, askeri ve jandarma kapasitelerini Sırbistan topraklarına birkaç kilometre uzaklıktaki Kosova Cumhuriyeti sınırı boyunca yayılan 48 ileri harekât üssüne yerleştirdi. Bu yerleşime hava savunma ve ağır topların yerleşimi de dâhildir. 48 ileri askeri ve jandarma üssünün varlığından duyduğumuz endişeyi defalarca dile getirdik ve bu üslerin Kosova Cumhuriyeti'ne karşı olası askeri saldırıyı desteklemeye hizmet ettiğini vurguladık ve bu artık doğrulanmıştır.

Kosova Cumhuriyeti Hükümeti, Sırbistan'dan gelen bu ciddi tehdit konusunda ABD ve AB ülkeleriyle sürekli temas halinde olmuş, ABD'nin Sırbistan'ın bu saldırgan yaklaşımına tepkisi anında ve doğrudan olmuştur.

Cumhurbaşkanı Vuciç ve Sırbistan kurumlarına Kosova sınırındaki tüm askeri birlikleri derhal geri çekmeleri, ülkemiz için kalıcı tehdit oluşturan 28 ileri askeri üssü ve 20 jandarma üssünü kapatıp silahsızlandırmaları çağrısında bulunuyoruz.

Milan Radoicic liderliğindeki paramiliter oluşumlarla gerçekleştirilen silahlı saldırının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Sırp askeri birliklerinin Kosova sınırına yürüyüşü ve yerleştirilmesi, Kosova Cumhuriyeti'ndeki varlığı, kurumlarının ülkemizin toprak bütünlüğünü ve askeriyeni tehdit etme yönündeki bir sonraki adımıdır.

Kosova Cumhuriyeti kurumları, uluslararası ortaklarla koordineli olarak, ne pahasına olursa olsun tüm toprakları savunmak, egemenliğini, anayasal düzenini, kamu düzenini ve ülkemiz vatandaşlarının ve sakinlerinin hayatlarını korumak konusunda her zamankinden daha kararlıdır.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vuçiç, Kosova sınırına yığdığı askeri güçleri ABD’nin sert açıklaması sonrasında geri çekti lakin Balkan Satrancı hala devam ediyor.

Evet, dostlar. Akrabalarımızın yaşadığı Kosova, Makedonya, Bosna, bizi ilgilendiriyor… Hem de öyle böyle değil… İçimizi yakarak…

WhatsApp Image 2023-10-01 at 10.19.20