Değerli okurlar. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay Ağabey Türk Metal Sendikasının 17. Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.

Değerli okurlar. Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay Ağabey Türk Metal Sendikasının 17. Olağan Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Mübarek Ramazan günleri telaşından dolayı birçok kişinin dikkatinden kaçmış olabilir. 

“Türk İş memleketin buzkıran gemisidir. Sendikalaşmak istediğimizde, sermaye sahibi basın patronları hemen bizim maaşımızı gelirimizi araştırırlar. Yüz gram kıyma alan, ekmek arası patates yiyenlerin başkanıyım. Cam gibi ortadayım. Bu meclis, önceki meclis, oluşacak olan meclis sermayenin kontrolünde. Biz bu ülkenin %65’iyiz. Beş veya altı parti kadar üyem var. Bana kimse gelip sormadı. Ya hu TÜRK İŞ Başkanı. Milletvekili falan verecek misin? Hiç soran yok. Ne iktidardan ne de muhalefetinden Bunun sorumlusu kim? Başta ben olmak üzere burada oturan sendikacı arkadaşlarım. Sizsiniz, biziz. Biz oy makinası mıyız bunların. İktidarın muhalefetin. Mitinglerde bağıran biziz, üye olan biziz. Parayı veren biziz. Ondan sonra vergide adalet istiyoruz. Taşeron kadroya girsin diyoruz. Mecliste yüz tane işçi kökenli tulum giymiş vekil olsa biz bu sorunların tamamını çözeriz. Tamamını ama tamamını. Burada hepimiz bir arabanın arkasına takılmışız. Hepimiz bir yana gidiyoruz. Evvela emekten yana olmak mecburiyeti var herkesin. Bu ülkede hiç çalışmamış insanlar bakanlık da yaptı.  Vedat Bilgin gibi birini nerede buluruz? Kavga ederiz mücadele ederiz ama haklı olan meselede Çalışma Bakanıyla anlaşırız. KİT Başkanıyla da anlaşırız. Yani ne mücadeleler yaptığımızı beraber yaşıyorlar biliyorlar. Niçin? İşçinin masasına üç kuruş fazla koyabilir miyiz? Diye. Niçin işçi daha rahat çalışabilir mi? Diye. Bunu yaparken ben bazılarının dümen sularını da bozuyorum. Huzurlarını da kaçırıyorum. Onların huzurlarını kaçırmaya devam edeceğim. Adam gibi yürüyüşe de devam edeceğim. Sizin başınızı öne eğdirecek bir iş yapmam. Değerli arkadaşlar kısa bir zaman sonra seçim var. Kime güveniyorsanız, kime itimat ediyorsanız onunla olun. Herkesin aklı var fikri var. Herkesi tanıyorsunuz. Herkesi biliyorsunuz kimin ne olduğunu. Yanımda otururken Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Kardeşimiz vardı. Sordum. “Mehmet Kardeşim Kırıkkale’de kaç şehidimiz var” Dedi ki: “Kırıkkale’de 260 şehit var”. Türkiye’yi bir böyle düşündüm. 40 senedir ömrümüzü bitirdiler. O şehitler olmasaydı bu salonda oturamazdık. Değerli arkadaşlarım. Hiç problem yok. Sandığa gidin istediğinizi yapın. Emekten yana olun ama vatan yoksa sendika da yok, parti de yok.     Terörle arasına mesafe koymayanlarla benim problemim var. Sizin de probleminiz var mı? Saygılar sunuyorum teşekkür ediyorum.”

Bendenize göre önemli tesbitler içeren konuşmadan affınıza sığınarak uzunca bir bölüm aktardım. 
Ergün Atalay, kariyerinin tüm kademelerinde Sakarya halkına ve ülkeye hizmetleri olmuş biridir. Halen Türk İş Genel Başkanı olarak aktif görev yapıyor. Allah hayırlı hizmetlerini bereketlendirsin. 
Ak Parti’nin kuruluş süreci ve sonrasında Recep Tayyip Erdoğan’a büyük destek verenlerden biri Ergün Atalay Ağabey olmuştur. 

Ergün Atalay, bendenize göre Sakarya’nın en önemli kanaat önderidir. Verdiği mesajlar ve söylediklerini önemsemek gerekir. 

Geçen yılsonunda hükümet ve sendika temsilcileri arasında yapılan asgari ücret pazarlıkları sona yaklaştığında istedikleri rakam kabul edilmeyince Türk İş masadan çekilmişti. Geçtiğimiz Aralık’ta 2023 yılı ilk yarısı için belirlenen asgari ücreti kamuoyuna açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında Ergün Atalay’ın yer almaması manidardı.

Şimdiki açıklaması da bendenize göre ince mesajlar içeriyor… 
En önemli mesaj teröre karşı sergilediği açık ve net duruştur. Ergün Ağabey’in terörden kastı hem PKK hem de FETÖ’dür.  

Ergün Atalay Ağabey “Emekten yana olun ama vatan yoksa sendika da yok, parti de yok. Terörle arasına mesafe koymayanlarla benim problemim var.” dedi. Bu sözler genel kurulda ayakta alkışlandı.
Terörle arasına mesafe koymayan partiler ve liderlerle ilgili milletin derdi ve problemi var mıdır? Yakında göreceğiz. 
SİHA uçak gemileriyle kuru soğanı karşılaştıran Kemal Bey’in cücük zihniyetini önümüzdeki hafta konuşalım.