Cumhuriyet Halk Partisi 38. Olağan İl Kongresi Pazar günü (dün) Serdivan’daki bir otelde gerçekleştirildi. Saat 12.00’de başlaması beklenen kongre, davetlilerin biraz gecikmesi üzerine 12.15 gibi başladı.

Kongreyi baştan sona takip ettim. İçeriye girdiğimde basına bir masa dahi hazırlanmamıştı. Çok büyük bir düzensizlik vardı. Ben ve diğer meslektaşlarım kongre bitene kadar (7 saat) masa olmadığından dolayı bilgisayar kullanmak için yerde oturmak durumunda kaldık. 

Bu hataların başında elbette ki görevini devreden Cengiz Çiçek geliyor. Her ne kadar görevini devretmiş olsa dahi o gün orada bulunan herkes Çiçek’in misafiriydi. Çiçek, basın mensuplarına bir ‘hoş geldiniz’ bile demedi, en azından bana demedi.  

Kongre bitene kadar kimse gelip ‘bir eksiğiniz var mı’ diye sormadı. Hoş, kimseden bir beklentimiz yoktu ama en azından küçükte olsa bir köşeye masa koyulabilirdi basın mensupları için. 

Gelelim kongrenin konuşmalar kısmına… Kongreye katılım sağlayan; CHP Genel Başkan Adayı İlhan Cihaner, Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ve diğerleri sırasıyla uzun uzun konuştu. Konuşanların çoğunun bir ara mikrofonu hiç bırakmayacağını düşünmüştüm. 

Protokolün selamlama konuşmaları sonrasında delegelerden konuşmak isteyenler de uzun uzun konuştu. Sıra adaylara geldi. İlk konuşmayı Ergün Özkan yaptı. Özkan, çok fazla uzun tutmayarak sade ve akıcı bir açıklama yaparak konuşmasını tamamladı. 

Özkan’ın ardından sıra diğer aday Oğuz Can  Curoğlu’na geldi. Curoğlu’da sade ve akıcı bir açıklama yaptı. Ancak onun konuşmasında daha önceden planlanmış bir tezahürat takımı vardı. Curoğlu’nun konuşmasında ara ara bu tezahüratları duyduk. 

Konuşmaların tamamı bitince artık en önemli kısma geldik. Saatler 16.15’i gösterince seçim başladı. 18.30’da sona eren oy kullanma işleminin ardından kurulan 5 sandıktaki zarflar tek tek açıldı ve sayıldı. 

Buna göre; Ergün Özkan 207 oy, Oğuz Can Curoğlu 226 oy aldı. 1 oy da geçersiz sayıldı. Böylece, partinin yeni İl Başkanı Curoğlu oldu. 

Unutmadan söyleyeyim kongreye önceki dönem Sakarya Milletvekili ve partinin Sakarya’da önde gelen ismi Engin Özkoç, katılmadı. 

Son olarak, partililerin bir çoğu kongrenin Atatürk Spor Salonu’nda yapılmayıp bir otelde yapılmasına da çok tepki gösterdi.

Kalın sağlıcakla.