EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 315 kez okundu
17 Aralık 2013, Salı - 09.00

KAR ÇİFTÇİYE YARADI

Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, kar yağışının özellikle buğday üretimi için çok yararlı olduğunu, aynı zamanda yeraltı kaynaklarını beslediğini dile getirerek, “Ürün alma açısından yağışlar çiftçimizi ilgilendiriyor” dedi

KAR ÇİFTÇİYE YARADI

Geçen hafta bütün yurdu olduğu kadar ilimizi de etkileyen kar yağışının yararları da dikkat çekiyor. Tarım kesiminde yağışların ister yağmur, ister kar olsun ürünlere çok iyi geldiği ve su ihtiyacını karşıladığı biliniyor. Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, yaptığı açıklamada yağan karların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirterek, “İlimizde çiftçilikle meşgul olan önemli sayıda insanımız var. Buğday, mısır ve diğer ürünlerde su gereksinmesi bilinen bir gerçektir. Soğuk hava domates, biber gibi sebze ve meyvelere zarar veren haşereli de yok ediyor. Bu da yağmur veya kar yağışı ile ilgili ihtiyaçtır. Birkaç gün içinde yağan karlar toprağa bereket getirdi. Aynı zamanda yer altı su kaynaklarını beslemesi açısından da önem taşıyordu” değerlendirmesini yaptı.
KIŞ NE KADAR SERTSE
ÜRÜN O KADAR BEREKETLİ

Tarlalarda bazı kesimlerde görülen domates güvesinin zararları açısından da iyi geldiğini belirten Şenoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizde kış ılıman geçtiğinde domates güvesi gibi bazı zararlılar, kışı ergin ve koza halinde daha rahat geçirebiliyorlar. Dolayısıyla bir sonraki yıl da zarar oranları o derece fazla olabiliyor. Ama bu zararlılar kış soğuk olduğunda yaşam alanı bulamıyor ve yok oluyorlar. Bu nedenle kar yağışı ve soğuk havalar, domates güvesi gibi zararlıların da çoğalmasını engelledi. Kar yağışının tarlalar için su etkisinin yanı sıra, zirai mücadelede de olumlu etkisi oldu. Bu anlamda kar yağışı ve soğuk havalar çiftçiyi sevindirdi.” İklim şartlarının o yılki ürünün gelişmesi üzerinde de büyük etkisi olduğunu dile getiren Şenoğlu, kış ne kadar sert geçerse o yıl ürünlerin daha bereketli olduğunu da sözlerine ekledi. Şenoğlu arazide yaptıkları çalışmalarda, kar ve soğuk havanın hem fare sayısını düşürdüğünü, hem de domates güvesinin azaldığını tespit ettiklerini; ancak bu olumlu etkinin sürmesi için kar yağışının daha da devam etmesini beklediklerini bildirdi.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...