Tiroid hormonlarının üretimi açısından kritik bir mineral olan iyotun yeterli alımı tiroid sağlığını korumak için son derece önemli.

Deniz ürünleri, süt ürünleri ve iyotlu tuz, diyetle yeterli iyot alımını sağlamada önemli kaynaklar olurken, iyot eksikliği, tiroid bezinin düzgün çalışmamasına yol açabilir ve buna bağlı olarak hipotiroidi ve guatr hastalıkları ortaya çıkabilir.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Şenol, hipotiroidi hastalığının yorgunluk, kilo alımı, soğuk hassasiyeti, kuru cilt, saç dökülmesi ve depresyon gibi belirtilerle kendini gösterdiğini, tedavi edilmediği takdirde, kalp hastalığı, infertilite ve zihinsel sağlık sorunları gibi ciddi komplikasyonlara yol açabileceği bilgisini paylaştı.

Şenol, "İyot yetersizliği guatrın en yaygın nedenlerinden biri. Guatr, nefes almayı zorlaştırabilir, yutma güçlüğüne neden olabilir ve estetik kaygılara yol açabilir. Bu durum hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilir ve tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir." açıklamalarında bulundu.

Şenol, toplum sağlığını korumak için iyotlu tuz tüketimi ve iyot eksikliği belirtileri konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Özellikle gebe kadınlar ve çocuklar gibi risk gruplarının yeterli iyot aldığından emin olmak için özel çaba gösterilmelidir." ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Sosyal Medya

Kaynak: AA