EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 764 kez okundu
1 Ocak 2014, Çarşamba - 08.46

İMO 59. YILINI KUTLADI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi kendi lokalinde yaptığı törenle hem 59. Yıl kutlaması yaptı, hem de 25. ve 40. yılını dolduranlara plaket verdi.

İMO 59. YILINI KUTLADI

İMO Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, odanın kuruluşunu, amacını anlatarak başladığı konuşmasında, “Hiçbir zaman sorumluluk almaktan kaçınmadık. Ancak yıldönümümüzü farklı tartışmaların ve uygulamaların yapıldığı günlerin gölgesinde kutluyoruz. Zira kuruluş amacına uygun, teknoloji fakültelerinden mühendis yetiştirilmesini, kentlerimizdeki çarpık yapılaşma, ulaşım, eğitim ve deprem gerçeğini, kamu kaynaklarının verimli kullanımını, doğaya ve topluma karşı duyarlılığımızı, kıyı, orman ve tarım alanlarının korunması gerçeğini söyledikçe “Siz siyaset yapıyorsunuz, sizin sesinizi kısmak lazım” diyerek Anayasanın 135. Maddesine aykırı olmasına rağmen bir gecede torba yasa, bakanlar kurulu kararı ve yönetmeliklerle odamızın faaliyetlerini kısıtlamak, sindirmek ve işlevsizleştirmek için sistem dışına itiyorlar” diye konuştu.
KUTLUATA VE ÖZKOÇ
MHP Milletvekili Kutluata ve CHP Milletvekili Özkoç da birer konuşma yaptıktan sonra 25. ve 40. yıllarını tamamlayan mühendisleri tebrik etti. Münir Kutluata “Odanın ciddi ve hele hele bağımsız ve haysiyetli duruşu, ilimizde onurlu bir kuruluş olarak dikkatleri çekmektedir. İnşaat konusu her zaman için çok önemlidir ve ekonomide sürükleyici bir sektördür. Öyle bir iktidar dönemi yaşıyoruz ki beton dökmekten başka, gökdelenler dikmekten başka bir şey yapılmıyor” dedi.
Engin Özkoç ise 1938 yılında yapılmış yasaya bugüne kadar hiç dokunulmadığını, yeni bir Türkiye kurma hedefinde olduklarını söyleyenlerin bu konuları bir utanç kaynağı haline getirdiklerini dile getirdi ve “Gerçekleri dile getiren bu tür STK’ları engelleyemeyecekler. Bu odaları kaldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Örgütlü meslek odalarının ise hepsinin buna dimdik karşı durmaları gerekiyor. Eğer durmuyorlarsa kendi içlerinde sahip çıkmıyorlarsa, yolsuzluğun ve yoksulluğun hüküm sürdüğü günleri yaşamaya devam ederiz” ifadelerini kullandı.
25. VE 40. YILLAR
İnşaat Mühendisleri Odası Üyeleri arasında 25. Yılını dolduran Abdülvahap Eren, Yıldıray Başlı, Şahin Gümüş, Hamdi Kılıçaslan, Tolga Gülten ve Erden Meriç ile 40. Yılını dolduran Zeki Gündüz, Sami Demirkan, Tuncel Çabaş, Şeref Tömekçe, Tuğrul Özdemir, Bedri Hepbiçer, Saim Yüksel Kurtul, İbrahim Uçar ve Cavit Pay’a paleketleri verildi. Plaketleri Sakarya Milletvekilleri Münir Kutluata, Engin Özkoç, Kent Konseyi ve Kızılay Şube Başkanı Ahmet İşgüzar ile İMO Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar verdiler. Törenden sonra güzel bir kokteyl ile kuruluş yıldönümü ve ödül töreni kutlanırken CHP Kadın Kolları ve diğer siyasi partililerden katılımlar gözlendi. Geceye Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise bir telgraf göndererek tebriklerini iletti. Ömer Faruk ÖZKAYA

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...