BİZİM DERDİMİZ MİLLET

AK Parti Milletvekili Adayı Recep Uncuoğlu, parti içinde sorun olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

GÜNDEM 22.05.2015, 12:10 22.05.2015, 12:10
BİZİM DERDİMİZ MİLLET

AK Parti Milletvekili Adayı Recep Uncuoğlu Hür FM’deki radyo programına katılarak gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Engin Arapoğlu’nun sorularını yanıtladı. Muhalefet partilerini eleştiren Uncuoğlu, “Güçlü Türkiye’den bahseden bir muhalefet yok. Geçmişte olduğu gibi anahtar sallayarak oy kazanacaklarını sanıyorlar. Bunların hizmet, proje, millet diye bir dertleri yok. Aramızdaki en büyük fark bu” dedi

5,5 YIL İL BAŞKANLIĞI

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1970 yılında Sakarya’da doğdum. Babam Cevat Uncuoğlu da Adapazarlı’dır. Babam 2005 yılında rahmetli olduktan sonra AK Parti teşkilatlarında görev aldım. AK Parti siyasetindeki birçok isimle zaten geçmişten gelen bir hukukumuz vardı. Önce Adapazarı ilçe teşkilatında yedek üyelik görevim vardı, ardından yönetim kurulu üyeliği yaptım ve daha sonra İl Yönetimi’nde görev aldım. 2007 seçimlerde İl SKM Başkanlığı görevinde bulundum. 2009’da Adapazarı ve Büyükşehir Meclis Üyesi oldum, imar komisyon başkanlığında bulundum. 2009 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan Başbakan’dı, kendilerinin görevlendirmesiyle İl Başkanı oldum. 2012’de kongrede yeniden il başkanı seçildim. Ve son olarak 2015 yılında görevimizi Fevzi Kılıç başkanımıza devrettik.

KENDİMİZİ TESLİM ETTİK

Aday adaylığı sürecinde pek ortalarda gözükmedeniz ya da biz göremedik. Bunun özel bir nedeni var mı?

10 yıla yakın teşkilatlarda görev alıp, 5.5 yılda il başkanlığı görevinde bulununca aday adaylığı döneminde bazı rutin işler yapmak konusunda biraz dikkatli davrandık. Açık söylemek gerekirse il başkanlığının üzerine bizim kendimizi tanıtacak işler yapmamız pey uygun olmazdı. Biz kendimizi teslim ettik. Biz tanındıysak, bilindiysek, bu konuda bir kanaat varsa, hemşerilerimizin, stk’larımızın, genel merkezimizin bir kanaati varsa bu zaten çoktan oluşmuştur. Bu noktada sıfırdan bir şey yapmamız doğru olmazdı. Ama hiç boş durmadık. Sürekli çalıştık, ziyaretler yaptık. Ama bu süreci itinayla sürdürdük.

HEYECANIMI HİÇ KAYBETMEDİM

Listede yer almanıza kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak bu kesinliğe rağmen şüpheyle bakanlarda yok değildi. Siz bu konuda hiç tereddüt yaşadınız mı?

Adaylık konusunda her zaman şunu söyledim: Bu listede 7 kişi yer alacak. Ortaya farklı bir kombinasyon çıkacak. Farklı alanlarda uzman, farklı alanlarda karşılığı olan, şehrin farklı noktalarından olan ve daha birçok farklılığı da içerisinde barındıran bir liste ortaya çıkacaktı. Bu anlamda benzer özelliklere sahip isimlerde aday adayları arasında yer almaktaydı. İl başkanlığı yapmış olmak, uzun süre görev yapmış olmak sizin listede garanti olacağınız anlamına gelmez. Kesin aday gibi değerlendirilmek mümkün değildir siyasette. Bizim böyle bir yaklaşımımız zaten olmadı, olmazdı. Son ana kadar aynı heyecana sahip olduk.

KURUMSALLIKTAN ÖDÜN VERMEDİK

Çok uzun bir il başkanlığı süreci geçirdiniz. AK Parti bu süreçte girdiği tüm seçimlerden zaferle ayrıldı. Yönetimde herhangi bir çatlak, olumsuz durum pek yaşanmadı ya da bize aksetmedi. Bu birlikteliğin sırrı neydi?

Hayatımı çok farklı bir şekilde anlamlandıran bir süreç oldu. Benim için büyük bir nasipti. Görev yaptığım süreç çok kıymetliydi. İl başkanlığı sürecimde önemli olan birinci öncelik teşkilatçılıktı. İyi bir teşkilatçılığın birinci adımı çok iyi niyetli olmak ve her zaman çok çalışmaktan geçmekteydi. Nasıl ki evinizin, ailenizin mahremi vardır, birçok konuyu kendi içerisinde tutarsınız. Teşkilat içerisinde de biz bu yaklaşımla hareket ettik. Bu sayede 4 seçimde de sandığından seçim gününe, mitinglerden siyasi organizasyonlara, müşahit eğitimlerine kadar her bir günümüzü kurumsal kimliğimize uygun bir şekilde sürdürmeye gayret ettik. Bir noktayı dahi atlamamaya çalıştık. İyi niyeti hiç elden bırakmadık.

BİRLİK BERABERLİK BOZULMADI

Sizin döneminize göre şu an teşkilatta daha fazla sorun yaşandığı iddia ediliyor. Bazı kişilerin çalışmadığı iddia ediliyor. AK Parti’de birlik ve beraberlik havası bozuldu mu?

Yıllardır samimiyetle bu davaya gönül veren insanların, dualarıyla, azimleriyle, çalışkanlıklarıyla bu davanın neferi olmuş kişilerin mücadelesi aynen devam ediyor. Bu kişilerin duruşu da bozulmadı. Birlik ve beraberlik asla bozulmadı. Ancak burada şuna dikkat etmek gerekiyor: Bazı münferit hadiselerden hareket edip AK Parti’de birlik bozuldu gibi yansıtmak doğru değil. Farklı kanaatler, farklı görüşler olabilir. Bunlar çok normal. Ama AK Parti sevdalıları teşkilat çalışmalarının ne denli önemli olduğunu bilerek çalışmalarını sürdürüyor.  Bu tarz olumsuz bir anlayışa neden olacak işlerden her zaman uzak durmak gerekiyor. AK Parti’de birlik, beraberlik bozuldu gibi sunmak kesinlikle doğru değil.

MUHALEFET İTİBAR KAYBEDİYOR

Muhalefet partilerinin çeşitli vaatleri oldu. Taşeronların kadroyla alınması, emekliye çift maaş ikramiye, asgari ücretin arttırılması gibi vaatler… Bu vaatler AK Parti’yi zora sokuyor mu?

Bu vaatler AK Parti’yi kesinlikle zora sokmuyor. Bu vaatler itibar noktasında muhalefet partilerini inandırıcılık hususunda zora sokuyor. Eski seçimlerin hastalığı olarak, her seçim döneminde bazı sözler verip, arkası gelmeyen, altı dolu olmayan bu sözler milletimizde karşılık bulmuyor. Milletimiz bu sözlerin neden verildiğini zaten biliyor. AK Parti iktidarında zaten bu sözlerin büyük bir kısmı yerine getirildi, getiriliyor. Türkiye üzerine yapılan tüm operasyonlar, faiz lobisi gibi bazı saldırılar yaşıyoruz. İşte bunların hepsi bir denge işidir. Biz popülist uygulamalar içerisinde olmadık, seçim ekonomisi uygulamadık. Her zaman gerçekçi olduk. Bunu en iyi milletimiz biliyor. Biz AK Parti olarak bu konularda gereken imtihanları verdik. Milletimiz bizim neleri yaptığımızı da biliyor, bunların verdiği sözlerin ne kadar uygulamadan uzak olduğunu da biliyor. Muhalefet partileri bu tarzlarıyla marjinalleştiler. AK Parti gitsin de nasıl giderse gitsin tarzıyla hareket eden muhalefet partileri inandırıcılıklarını kaybettiler. 

BU İŞLER SADECE VAATLE OLMAZ

Muhalefete çok sert eleştirilerde bulunuyorsunuz…

Bakın Türkiye’de muhalefet partileri çok farklı bir zemine kaydılar. Gerçeklikten uzaklaştılar. Masa başında siyaset üretmeye çalışıyorlar. Sosyolojik laboratuvar ürünü söylemlerle aynı zamanda toplum mühendisliğiyle siyaset oluşturmaya çalışıyorlar. Medya operasyonlarıyla, sosyal medyada oluşturdukları algılarla taktik geliştiriyorlar. Bize 4 yıl verin deyip oy istiyorlar. 2023’lerden, 2071’lerden bahsetmiyorlar. Türkiye’ye nükleer santrali, köprüleri, havalimanlarını yapalım, yeni duble yollar yapalım diyen yok. Güçlü Türkiye’den bahseden bir muhalefet yok. Geçmişte olduğu gibi anahtar sallayarak oy kazanacaklarını sanıyorlar. Bunların hizmet, proje, millet diye bir dertleri yok. Aramızdaki en büyük fark bu. Bu işler sadece vaatle olmaz, belli bir ciddiyet gerektirir.

MİLLETLE ARAMIZDA GÖNÜL BAĞI VAR

Seçimlere 19 gün kaldı. Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Vatandaşlarımız AK Parti’nin icraatlarından memnun mu?

Çalışmalarımız gayet güzel gidiyor, sahadayız. Önce toplu ziyaretlerimizi yaptık ardından SKM’miz tüm adaylarımıza ilçe ilçe görevler verdi. Teşkilatlarımızın her kademesi canla başla programları en aktif şekilde gerçekleştiriyor. Tüm taleplere karşılık verme maksadıyla her yere ulaşma gayretindeyiz. Adım atmadık yer bırakmadık. Bu ziyaretlerde insanımızın gözü parlıyor. Millete hizmet yolunda geçirilen 13 yılı en güzel şekilde hissediyoruz bu ziyaretlerde. Ve görüyoruz ki bu sadece siyaset değil. Artık milletimizle aramızda bir gönül bağı var. Biz iktidar partisiyiz. Sakarya’mıza Büyükşehir ile 17 belediyemizle biz hizmet veriyoruz. Bize vatandaşımız siyaset yapmıyor. Sorununu anlatıyor, çözüm istiyor hatta çoğu zaman sorun yok diyor. Şehrimizin her köşesinde devam eden yatırımlar var. Vatandaşımız çözüm adresi olarak da bizi görüyor. Hem Yeni Türkiye’yi anlatıyoruz hem de hayata geçirdiğimiz yatırımları konuşuyoruz. 

BAŞBAKANIMIZ ÖNEMLİ MÜJDELER VERECEK

Herkes AK Parti’den Sakarya’ya dair proje ve müjde bekliyor. İl başkanının açıklamalarına bakarsak Başbakan Davutoğlu Sakarya’da müjde verecek. Sizden bir ipucu alabilir miyiz bu konuda?

Bildiğiniz gibi ben milletvekili adayı olsam da her şeyden önce teşkilatçıyım. Bu nedenle biz teşkilat kurallarına uyarız. İl başkanımız gereken açıklamayı yapmış durumda. Sayın Başbakanımız mitingde önemli müjdeler açıklayacak.  AK Parti iktidarında Sakarya’ya her zaman müjdeler açıklanmıştır. Sakarya’da zaten devam eden mega projeler var. İnşaAllah bunlar bir bir tamamlanacak. Limanımız, demir yolumuz, otomotiv üretimimiz, kurulacak yeni OSB’lerimiz, Karapürçek yolumuz, Kaynarca-Kandıra-Karasu duble yollarımız, bağlantı yollarımız, Kocaali-Akçakoca bağlantı yollarımız. 3. Köprü bağlantı yolu da şehrimizden geçecek. Süper hızlı tren projemiz var biliyorsunuz. Bunun yanında Büyükşehir Belediyemizin devam ettirdiği projeler var. Akçay Barajı çalışmamız var, barajlar, göletler... Sakarya Park projesinin 1. etabı bitti. İnşallah devamı da gelecek. Erenler'de Kentsel Dönüşüm projesi çok önemli.

BU ŞEHRE BORCUMUZ VAR

Seçilmeniz halinde nasıl bir milletvekili olacaksınız? İnsanlar size ulaşabilecekler mi? İlimize ne sıklıkla geleceksiniz?

Kampanya sürecinde ev toplantılarında, okulda, çarşıda, pazarda, caddede, sokakta halkımızın ilgisinden ciddi bir memnuniyet duydum. Hatta halkımızın gösterdiği ilgiden gurur duydum. Bu bizim için büyük bir sorumluluk. Biz bu şehirde doğduk. Ve insan doğduğu şehre hizmet üretmekten çok ciddi mutluluk duyuyor. Bu şehre karşı tabii ki borçluyuz. Bizi buralara getiren bu şehre ve insanlarına borcum var. Bu nedenle milletle iç içe olmayı bir tercih değil zorunluluk olarak görüyorum. Milletimizin vekâletinin hakkını vermek için bu şehrin bir evladı olarak çalışacağım. Çarşıda olacağız, esnafla olacağız, pazarda, dolmuşta, otobüste olacağız.  Hem genel merkezimizin verdiği görevleri yerine getireceğiz, hem de şehrimizin işlerini takip edeceğiz. Buna göre bir ekip kuracağız. Bunun için Allah’a dua ediyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30