BİZİM DERDİMİZ MİLLET

AK Parti Milletvekili Adayı Recep Uncuoğlu, parti içinde sorun olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

GÜNDEM 22.05.2015, 12:10 22.05.2015, 12:10
BİZİM DERDİMİZ MİLLET

AK Parti Milletvekili Adayı Recep Uncuoğlu Hür FM’deki radyo programına katılarak gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Engin Arapoğlu’nun sorularını yanıtladı. Muhalefet partilerini eleştiren Uncuoğlu, “Güçlü Türkiye’den bahseden bir muhalefet yok. Geçmişte olduğu gibi anahtar sallayarak oy kazanacaklarını sanıyorlar. Bunların hizmet, proje, millet diye bir dertleri yok. Aramızdaki en büyük fark bu” dedi

5,5 YIL İL BAŞKANLIĞI

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1970 yılında Sakarya’da doğdum. Babam Cevat Uncuoğlu da Adapazarlı’dır. Babam 2005 yılında rahmetli olduktan sonra AK Parti teşkilatlarında görev aldım. AK Parti siyasetindeki birçok isimle zaten geçmişten gelen bir hukukumuz vardı. Önce Adapazarı ilçe teşkilatında yedek üyelik görevim vardı, ardından yönetim kurulu üyeliği yaptım ve daha sonra İl Yönetimi’nde görev aldım. 2007 seçimlerde İl SKM Başkanlığı görevinde bulundum. 2009’da Adapazarı ve Büyükşehir Meclis Üyesi oldum, imar komisyon başkanlığında bulundum. 2009 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan Başbakan’dı, kendilerinin görevlendirmesiyle İl Başkanı oldum. 2012’de kongrede yeniden il başkanı seçildim. Ve son olarak 2015 yılında görevimizi Fevzi Kılıç başkanımıza devrettik.

KENDİMİZİ TESLİM ETTİK

Aday adaylığı sürecinde pek ortalarda gözükmedeniz ya da biz göremedik. Bunun özel bir nedeni var mı?

10 yıla yakın teşkilatlarda görev alıp, 5.5 yılda il başkanlığı görevinde bulununca aday adaylığı döneminde bazı rutin işler yapmak konusunda biraz dikkatli davrandık. Açık söylemek gerekirse il başkanlığının üzerine bizim kendimizi tanıtacak işler yapmamız pey uygun olmazdı. Biz kendimizi teslim ettik. Biz tanındıysak, bilindiysek, bu konuda bir kanaat varsa, hemşerilerimizin, stk’larımızın, genel merkezimizin bir kanaati varsa bu zaten çoktan oluşmuştur. Bu noktada sıfırdan bir şey yapmamız doğru olmazdı. Ama hiç boş durmadık. Sürekli çalıştık, ziyaretler yaptık. Ama bu süreci itinayla sürdürdük.

HEYECANIMI HİÇ KAYBETMEDİM

Listede yer almanıza kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak bu kesinliğe rağmen şüpheyle bakanlarda yok değildi. Siz bu konuda hiç tereddüt yaşadınız mı?

Adaylık konusunda her zaman şunu söyledim: Bu listede 7 kişi yer alacak. Ortaya farklı bir kombinasyon çıkacak. Farklı alanlarda uzman, farklı alanlarda karşılığı olan, şehrin farklı noktalarından olan ve daha birçok farklılığı da içerisinde barındıran bir liste ortaya çıkacaktı. Bu anlamda benzer özelliklere sahip isimlerde aday adayları arasında yer almaktaydı. İl başkanlığı yapmış olmak, uzun süre görev yapmış olmak sizin listede garanti olacağınız anlamına gelmez. Kesin aday gibi değerlendirilmek mümkün değildir siyasette. Bizim böyle bir yaklaşımımız zaten olmadı, olmazdı. Son ana kadar aynı heyecana sahip olduk.

KURUMSALLIKTAN ÖDÜN VERMEDİK

Çok uzun bir il başkanlığı süreci geçirdiniz. AK Parti bu süreçte girdiği tüm seçimlerden zaferle ayrıldı. Yönetimde herhangi bir çatlak, olumsuz durum pek yaşanmadı ya da bize aksetmedi. Bu birlikteliğin sırrı neydi?

Hayatımı çok farklı bir şekilde anlamlandıran bir süreç oldu. Benim için büyük bir nasipti. Görev yaptığım süreç çok kıymetliydi. İl başkanlığı sürecimde önemli olan birinci öncelik teşkilatçılıktı. İyi bir teşkilatçılığın birinci adımı çok iyi niyetli olmak ve her zaman çok çalışmaktan geçmekteydi. Nasıl ki evinizin, ailenizin mahremi vardır, birçok konuyu kendi içerisinde tutarsınız. Teşkilat içerisinde de biz bu yaklaşımla hareket ettik. Bu sayede 4 seçimde de sandığından seçim gününe, mitinglerden siyasi organizasyonlara, müşahit eğitimlerine kadar her bir günümüzü kurumsal kimliğimize uygun bir şekilde sürdürmeye gayret ettik. Bir noktayı dahi atlamamaya çalıştık. İyi niyeti hiç elden bırakmadık.

BİRLİK BERABERLİK BOZULMADI

Sizin döneminize göre şu an teşkilatta daha fazla sorun yaşandığı iddia ediliyor. Bazı kişilerin çalışmadığı iddia ediliyor. AK Parti’de birlik ve beraberlik havası bozuldu mu?

Yıllardır samimiyetle bu davaya gönül veren insanların, dualarıyla, azimleriyle, çalışkanlıklarıyla bu davanın neferi olmuş kişilerin mücadelesi aynen devam ediyor. Bu kişilerin duruşu da bozulmadı. Birlik ve beraberlik asla bozulmadı. Ancak burada şuna dikkat etmek gerekiyor: Bazı münferit hadiselerden hareket edip AK Parti’de birlik bozuldu gibi yansıtmak doğru değil. Farklı kanaatler, farklı görüşler olabilir. Bunlar çok normal. Ama AK Parti sevdalıları teşkilat çalışmalarının ne denli önemli olduğunu bilerek çalışmalarını sürdürüyor.  Bu tarz olumsuz bir anlayışa neden olacak işlerden her zaman uzak durmak gerekiyor. AK Parti’de birlik, beraberlik bozuldu gibi sunmak kesinlikle doğru değil.

MUHALEFET İTİBAR KAYBEDİYOR

Muhalefet partilerinin çeşitli vaatleri oldu. Taşeronların kadroyla alınması, emekliye çift maaş ikramiye, asgari ücretin arttırılması gibi vaatler… Bu vaatler AK Parti’yi zora sokuyor mu?

Bu vaatler AK Parti’yi kesinlikle zora sokmuyor. Bu vaatler itibar noktasında muhalefet partilerini inandırıcılık hususunda zora sokuyor. Eski seçimlerin hastalığı olarak, her seçim döneminde bazı sözler verip, arkası gelmeyen, altı dolu olmayan bu sözler milletimizde karşılık bulmuyor. Milletimiz bu sözlerin neden verildiğini zaten biliyor. AK Parti iktidarında zaten bu sözlerin büyük bir kısmı yerine getirildi, getiriliyor. Türkiye üzerine yapılan tüm operasyonlar, faiz lobisi gibi bazı saldırılar yaşıyoruz. İşte bunların hepsi bir denge işidir. Biz popülist uygulamalar içerisinde olmadık, seçim ekonomisi uygulamadık. Her zaman gerçekçi olduk. Bunu en iyi milletimiz biliyor. Biz AK Parti olarak bu konularda gereken imtihanları verdik. Milletimiz bizim neleri yaptığımızı da biliyor, bunların verdiği sözlerin ne kadar uygulamadan uzak olduğunu da biliyor. Muhalefet partileri bu tarzlarıyla marjinalleştiler. AK Parti gitsin de nasıl giderse gitsin tarzıyla hareket eden muhalefet partileri inandırıcılıklarını kaybettiler. 

BU İŞLER SADECE VAATLE OLMAZ

Muhalefete çok sert eleştirilerde bulunuyorsunuz…

Bakın Türkiye’de muhalefet partileri çok farklı bir zemine kaydılar. Gerçeklikten uzaklaştılar. Masa başında siyaset üretmeye çalışıyorlar. Sosyolojik laboratuvar ürünü söylemlerle aynı zamanda toplum mühendisliğiyle siyaset oluşturmaya çalışıyorlar. Medya operasyonlarıyla, sosyal medyada oluşturdukları algılarla taktik geliştiriyorlar. Bize 4 yıl verin deyip oy istiyorlar. 2023’lerden, 2071’lerden bahsetmiyorlar. Türkiye’ye nükleer santrali, köprüleri, havalimanlarını yapalım, yeni duble yollar yapalım diyen yok. Güçlü Türkiye’den bahseden bir muhalefet yok. Geçmişte olduğu gibi anahtar sallayarak oy kazanacaklarını sanıyorlar. Bunların hizmet, proje, millet diye bir dertleri yok. Aramızdaki en büyük fark bu. Bu işler sadece vaatle olmaz, belli bir ciddiyet gerektirir.

MİLLETLE ARAMIZDA GÖNÜL BAĞI VAR

Seçimlere 19 gün kaldı. Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Vatandaşlarımız AK Parti’nin icraatlarından memnun mu?

Çalışmalarımız gayet güzel gidiyor, sahadayız. Önce toplu ziyaretlerimizi yaptık ardından SKM’miz tüm adaylarımıza ilçe ilçe görevler verdi. Teşkilatlarımızın her kademesi canla başla programları en aktif şekilde gerçekleştiriyor. Tüm taleplere karşılık verme maksadıyla her yere ulaşma gayretindeyiz. Adım atmadık yer bırakmadık. Bu ziyaretlerde insanımızın gözü parlıyor. Millete hizmet yolunda geçirilen 13 yılı en güzel şekilde hissediyoruz bu ziyaretlerde. Ve görüyoruz ki bu sadece siyaset değil. Artık milletimizle aramızda bir gönül bağı var. Biz iktidar partisiyiz. Sakarya’mıza Büyükşehir ile 17 belediyemizle biz hizmet veriyoruz. Bize vatandaşımız siyaset yapmıyor. Sorununu anlatıyor, çözüm istiyor hatta çoğu zaman sorun yok diyor. Şehrimizin her köşesinde devam eden yatırımlar var. Vatandaşımız çözüm adresi olarak da bizi görüyor. Hem Yeni Türkiye’yi anlatıyoruz hem de hayata geçirdiğimiz yatırımları konuşuyoruz. 

BAŞBAKANIMIZ ÖNEMLİ MÜJDELER VERECEK

Herkes AK Parti’den Sakarya’ya dair proje ve müjde bekliyor. İl başkanının açıklamalarına bakarsak Başbakan Davutoğlu Sakarya’da müjde verecek. Sizden bir ipucu alabilir miyiz bu konuda?

Bildiğiniz gibi ben milletvekili adayı olsam da her şeyden önce teşkilatçıyım. Bu nedenle biz teşkilat kurallarına uyarız. İl başkanımız gereken açıklamayı yapmış durumda. Sayın Başbakanımız mitingde önemli müjdeler açıklayacak.  AK Parti iktidarında Sakarya’ya her zaman müjdeler açıklanmıştır. Sakarya’da zaten devam eden mega projeler var. İnşaAllah bunlar bir bir tamamlanacak. Limanımız, demir yolumuz, otomotiv üretimimiz, kurulacak yeni OSB’lerimiz, Karapürçek yolumuz, Kaynarca-Kandıra-Karasu duble yollarımız, bağlantı yollarımız, Kocaali-Akçakoca bağlantı yollarımız. 3. Köprü bağlantı yolu da şehrimizden geçecek. Süper hızlı tren projemiz var biliyorsunuz. Bunun yanında Büyükşehir Belediyemizin devam ettirdiği projeler var. Akçay Barajı çalışmamız var, barajlar, göletler... Sakarya Park projesinin 1. etabı bitti. İnşallah devamı da gelecek. Erenler'de Kentsel Dönüşüm projesi çok önemli.

BU ŞEHRE BORCUMUZ VAR

Seçilmeniz halinde nasıl bir milletvekili olacaksınız? İnsanlar size ulaşabilecekler mi? İlimize ne sıklıkla geleceksiniz?

Kampanya sürecinde ev toplantılarında, okulda, çarşıda, pazarda, caddede, sokakta halkımızın ilgisinden ciddi bir memnuniyet duydum. Hatta halkımızın gösterdiği ilgiden gurur duydum. Bu bizim için büyük bir sorumluluk. Biz bu şehirde doğduk. Ve insan doğduğu şehre hizmet üretmekten çok ciddi mutluluk duyuyor. Bu şehre karşı tabii ki borçluyuz. Bizi buralara getiren bu şehre ve insanlarına borcum var. Bu nedenle milletle iç içe olmayı bir tercih değil zorunluluk olarak görüyorum. Milletimizin vekâletinin hakkını vermek için bu şehrin bir evladı olarak çalışacağım. Çarşıda olacağız, esnafla olacağız, pazarda, dolmuşta, otobüste olacağız.  Hem genel merkezimizin verdiği görevleri yerine getireceğiz, hem de şehrimizin işlerini takip edeceğiz. Buna göre bir ekip kuracağız. Bunun için Allah’a dua ediyorum. 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
banner35
5
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 27 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Denizlispor 27 24
20. Ankaragücü 26 23
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Menemenspor 25 27
13. Adanaspor 24 26
14. Boluspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. Leicester City 28 53
3. M. United 27 51
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Brighton 27 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 25 20