ROPÖRTAJ HABERLERİ Bu haber 2038 kez okundu
2 Mayıs 2011, Pazartesi - 12.31

Gerçek milliyetçi biziz

AK Parti Milletvekili Adayı Ayhan Sefer Üstün: “Bizim iktidarımızda ilk kez yerli vagon yapıldı, ilk tank dizayn edildi. Milliyetçilik, Türk mühendislerinin imzasını taşıyan işleri dünyaya sunmaktır. Orada burada oynaşmak değildir. Gerçek milliyetçi

AK Parti Milletvekili Adayı Ayhan Sefer Üstün, Pazartesi Konuşmaları’nın konuğu oldu. 8.5 yıllık AK Parti iktidarında yapılanları görmezden gelmenin insafsızlık olduğunu dile getiren Üstün, “Halkımız gerçekleri görüyor.” dedi. Yeni dönemde Meclis’te 367 milletvekiliyle olmak istediklerini ifade eden Üstün, “Yeni bir anayasa yapacağız. Bunun için Sakarya’dan 7 milletvekili çıkarmalıyız. Buna inanıyoruz” diye konuştu. İyi haftalar…

* * *

Şuanki tablo, AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar olacağını gösteriyor. Ama bir yandan da, “Sakarya iktidarın nimetlerinden bir türlü faydalanamadı” diye eleştiriler geliyor. Ne cevap verirsiniz?

Doğrusu bu eleştiri biraz insafsızca olur. İddialı bir söz söyleyeyim; Bu eleştirileri dile getirenler, genel olarak bizi bakanlarla kıyaslıyorlar. Hangi iktidarı hangi bakanın dönemini alırlarsa alsınlar, bizim hizmetlerimiz o bakanların döneminde yapılan hizmetlerden en az 10 kat fazladır.

Daha önce Sakarya’dan bakan olmuş isimlerin dönemi mi söylüyorsunuz?

Evet. Hepsine saygı duyuyorum, aramızda herhangi bir sorun olmamıştır, siyasi büyüğümüzdür ve elbette Sakarya’ya hizmetleri olmuştur. Ama bizim dönemimize yapılanlara bütün ilçelere hatta ilçeler arası yollara baktığımızda, hangi bakanın döneminde böyle yollar yapıldığını sorabiliriz. Bir tane göstersinler. Bizim Bayındırlık Bakanımızın olduğu dönemde Sakarya’ya yapılan dubleyol 7 kilometredir. Şuanda 250 kilometreyi geçen bir dubleyol ağımız var.

Sadece yollar mı?

Sağlığa bakalım. Baraka hastanelerden, beş yıldızlı hastanelere geçiş yapılmış. Son yaptığımız hastane, Sakarya sınırları içerisindeki bütün hastanelerin kapasitesine eşdeğer olacak. İş hanlarında verilen sağlık hizmetlerinden, araştırma hastanelerine, tıp fakültesinde verilen hizmete geçiş yapmışız. Pratisyen doktorlardan, doçent ve profesörlerden faydalanabiliyor vatandaşlarımız. Dolayısıyla hangi bakan döneminde bu hizmetlerin yapıldığını sormalıyız bu eleştirileri getirenlere.

Bu söyledikleriniz, AK Parti iktidarında Sakarya’dan bakan çıkmadı eleştirilerini de dışarıda mı bırakıyor?

Vatandaş açısından baktığımızda böyle bir tartışmaya hiç gerek yok. Ama bu konuyla ilgili birkaç şey söylemek isterim. Kimse kendisine bakanlık görevi verildiğinde ‘istemem’ demez. Elbette ben de isterim veya bir arkadaşımızın bakan olmasını ben de arzu ederim. Fakat burada benim karşı çıktığım, “Bakan olmadı, hizmet alamadık” söylemidir.

Böyle suni bir beklenti var sanki?

Toplum artık, AK Parti istese her şeyi yapar noktasına geldi. Çünkü bizler, vatandaşlarımızın sorunlarına kalıcı çözümler bulduk. Onların sesine kulak verdik. Şimdi vatandaşımız da ikinci boğaz projesi karşısında heyecanlanıyor. Bu beklentinin Sakarya için oluşmuştur. Bakın nüfusumuz 100 bin arttı. Daha önce böyle bir artış olmamıştı. Artık insanlar, Sakarya’da yaşayabileceklerini düşünüyorlar. Sakarya’da gelecek görüyorlar. 2002’de Sakarya’da sigortalı işçi sayısı 60 bindeyken, biz bunu 125 bin 400’e çıkmış. İki katını aşmışız. Dahası da var.

Buyurun…

Hiç dönemde alınmamış yatırımların, AK Parti iktidarında Sakarya’ya yapıldığını söylüyoruz. Sadece bir tren yolu projesinin bedeli yarım katrilyondan fazla. Bizim dönemimizde ilk kez, yerli, milli tren üretildi ve raya sunuldu. Milliyetçilik budur. Milliyetçilik gidip orada burada oynaşmak değildir. Milliyetçilik Türk mühendislerinin imzasını taşıyan işler ortaya çıkarmak ve dünyaya sunmaktır. Kapandı kapanacak denilen bir fabrika bizim dönemimizde önemli işler ortaya koymaktadır. Gerçek milleyetçi biziz. Bakın, Sakarya’da Türk malı tank dizaynı yapılıyor. Dolayısıyla biz kendi şehrimizi küçümseyici ifadelerden vazgeçmeliyiz.

Böyle bir dil var ama nedense?

Buna herkes dikkat etmelidir. Siyasetçiler de, medya da, halkımız da Sakarya’nın gerçekten geliştiğini görüyor. Diğer kentlerde yaşayan insanlar, Sakarya’da yaşanan bu gelişmeleri hayranlıkla izliyor. İnsanlar Sakarya’ya göç ediyor, burada kendileri ve çocukları için güzel bir gelecek görüyor. Sakarya’da yıllık 2.5 milyar dolar ihracat yapılıyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bu ilde işsizlik yüzde 6, yani Avrupa düzeyinde.

Seçim süreci biraz sakin mi geçiyor?

Biz her zaman söylüyoruz. Biz işimizi yapıyoruz. Seçim için yapacağımız çalışmaların altyapısını aylar öncesinden tamamladık. Sahaya önce biz indik. Vatandaşımızla kucaklaşıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız hizmetlerimizi anlatıyoruz. Bundan sonra yapacaklarımızı söylüyoruz. Çok güzel karşılanıyoruz. Halkımız iktidarımız boyunca yaptıklarımızı zaten görüyor. Dediğim gibi, muhalefet konuşsun dursun. Bunların ufukları bu kadar. Bizim yaptıklarımıza onların hayalleri bile yetişemez.

Bugün için ‘eksik bir şeyler vardır’ diye düşünmüyor musunuz hiç?

Elbette eksiklikler vardır. Fakat vatandaşımız bu eksikliklerin tamamlanacağını, Sakarya’nın büyümeye, gelişmeye devam edeceğini biliyor. Ama muhalefet projelerini açıklamak, ne hizmetler getireceğini anlatmak yerine sadece karalama yapıyor. Sakarya için bir projeleri yok. Tıp Fakültesi’nin açılacağını, kendi trenimizi üretebileceğimizi, ambulans helikopterlerle hastalarımız taşınacağını hayal edebilirler miydi? Ama bunların hepsinin gerçekleştiğini görüyoruz.

Bugün için bir tahminde bulunmanızı istesem?

Hamdolsun, halkımızla buluşmalarımızda, sivil topluma yaptığımız ziyaretlerde olumlu bir tabloyla karşılaşıyoruz. Toplumun çok büyük bir kesiminde AK Parti’nin yeniden tek başına iktidar olacağına dair bir inanç var. Bizim için asıl önemli olan ise, kaç milletvekiliyle Meclis’te olacağımız. Anayasa’yı tek başına değiştirecek 367 sayısına ulaşmak istiyoruz. Çünkü her ne kadar anayasa değişikliği yapmış olsak da, hala darbecilerin yaptığı anayasa ile yönetiliyoruz. Bu gömlek artık Türkiye’ye dar geliyor. her yerden bir sorun çıkıyor. Son çıkan YSK Krizi’de bu anayasan kaynaklıyor. Dileğimiz, demokrat, özgürlükçü, sivil bir anayasaya ihtiyacımız var.

Siz de 7-0 diyorsunuz yani…

367 rakamına ulaşmak için Sakarya’da 7’de 7 yapmamız gerekiyor. Bütün teşkilatlarımız buna inanmış durumda. Daha önce başardığımız gibi bu dönemde de halkımızın desteği ve teveccühü ile başaracağımıza inanıyorum. Bu potansiyele sahibiz. Bütün ilçelerimizi dolaştık. Çok olumlu tepkilerle karşılasıyoruz.

Nasıl karşılıyorlar sizi?

Halkımız, 2007 yılında CHP-MHP koalisyonu yalanına inandırılmış vaziyetteydi. Bunu bire bir görüyorduk. Zaman zaman iğneli laflar duyuyorduk sivil toplumdan. Şimdi ise, bu iş tamamen ortadan kalkmış. ‘Hayırlı olsun, hep birlikte çalışacağız’ diyorlar. Bizler de onların tavsiye ve önerilerini alıyoruz. 2007 yılında bizleri destekleyen sessiz çoğunluğun kendine güveni geldiğini görüyoruz. O seçimde sonuçlar, sandıkların açılmasından sonra belli olmuştu. Bugün ise sonucu belli bir seçime gidiyoruz. Sakarya’dan da bugüne kadar alınmış en yüksek oyu alacağımıza inanıyorum.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...