Devlet Başkanı Gabriel Boric, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada "Orman yangınlarıyla mücadelede tüm güçler konuşlandırıldı" dedi ve acil servislerin Cumartesi günü durumu değerlendirmek üzere toplanacağını ekledi.

Cuma gününden bu yana binlerce hektarlık ormanı kasıp kavuran yangınlar, kıyı kentlerini yoğun bir gri duman sisiyle kapladı ve insanları Vina del Mar ve Valparaiso'nun orta bölgelerindeki evlerini terk etmeye zorladı.

Valparaiso eyalet temsilcisine göre en az 10 kişi hayatını kaybetti.

Valparaiso'nun ulusal ormancılık şirketinin müdürü Leonardo Moder, "Saatte 40-50 km şiddetinde yakın rüzgar var. Bu rüzgar çok sert çünkü yanan yaprakları, dalları ya da odun parçalarını taşıyor ve her biri daha fazla yangına dönüşen yeni bir küçük yangın yaratıyor" diye ekledi.

Bilim adamları ısınan gezegenin aşırı sıcaklar ve yangınlar gibi doğal afet riskini arttırdığı konusunda uyarırken, yangınlar El Nino hava olayının nedeniyle Güney Amerika'nın güneyini etkileyen yaz sıcak dalgası ve kuraklıktan kaynaklanıyor.

Başkentin güneybatısındaki Estrella ve Navidad kasabalarında çıkan yangınlar 30'a yakın evi kül etti ve sörf merkezi Pichilemu yakınlarında tahliyeleri zorunlu kıldı.

Şili ulusal orman otoritesi CONAF'a göre sadece Valparaiso'da yaklaşık 7.000 hektar alan yanmış durumda ve bu durum yangınları "aşırı" olarak nitelendiriyor.

haber merkezi 

Editör: Haber Merkezi