Bir insanın davranışlarının altında sebep aramak yerine davranışlarına göre tutum sergileyip kendi sınırlarınızı belirlemelisiniz. Kimse hiçbir davranışı durduk yere göstermez. İnsanların dillendirmediği kelimeleri yorumlamak boş bir çabadır. Çünkü size değer veren insanların izahları vardır. Sevmeyen insanların ise hiç bitmeyen suskunlukları, tuhaf hal ve hareketleri, bahaneleri…

İnsanların kötü davranışlarının altında iyi bir şeyler aramak sizi değersizleştirir ve de fazlasıyla yorar. Bir insan size kötü bir hissiyat yaşatıyorsa direk bağınızı karşı tarafla kesmelisiniz. Önünüzdeki güzellikleri görebilmek için bu şarttır.

Hiç kimse birini durduk yere kıskanmaz, hiç kimse durduk yere kendisini değersiz hissetmez, hiç kimse durduk yere güven sorunu yaşamaz, şüphe etmez, çirkin ve kötü hissetmez.

Eğer bir insanı kıskanıyorsanız karşı taraf buna olanak sağlıyordur. Eğer kendinizi değersiz, önemsiz hissediyorsanız karşı taraf size değerli olduğunuzu, onun için önemli olduğunuzu tam anlamıyla göstermiyordur. Eğer güvenmiyorsanız güvenilir davranmıyordur. Şüpheleniyorsanız şüphe uyandıracak hareketler sergiliyordur. Kendinizi çirkin biri gibi ve kötü hissettiriyorsa size özel biri gibi davranmıyordur.

Tabii ki de gördüğü incelikler karşısında bu davranışları kafasında kuran ilgi hastası, paranoyak istisna insanlarda vardır.

Bir ilişkide aksi bir hissiyat hissettiğinizde izah edip karşı tarafla bağınızı kesmek önemlidir. Genelde ilişkilerdeki sorunlardan biri de kişinin olumsuz bir hisse kapıldığında altında yatan nedenleri, niçinleri didik didik yapıp karşı tarafın davranışlarına sebep aramaktır. Bu tarz davranışlar insanın kafasını karıştırır, kişi kendi kendini bilinçsizce kurmaya başlar. Ve beyin olayları ister istemez devamlı kurcalar. Hatta kişi kendini suçlamaya, kendinde eksik aramaya başlar.

Birlikteliklerde sınırlarını çizmek ilişkinin geleceğini belirler. Çoğu insan karşı tarafın kendisine hissettirdiği kötü duyguyu belirtip bağını onunla kesmediği için kaybeder.

Mail: [email protected]