Gazze'de sağlık sistemi çöktü. Elektrik ve suyun olmadığı kentte yakıtların bitmesiyle jeneratörler de devre dışı kaldı. Sağlık çalışanları, cep telefonu ışığında tedavilere başladı. Doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanları çaresizliğe sürüklenirken, tıbbi yardımlar da tükendi.

İlaç sıkıntısının yaşanması nedeniyle yaralara sirkeyle müdahale edildiği öğrenildi. İngiltere'den savaş bölgesine giden ve Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde çalışan Dr. Ghassan Abu Sittah, başka çareleri kalmadığı için artık bazı bakteri tedavilerinde sirke kullanmaya başladıklarını söyledi. Sittah, ameliyathanelerin dolup taştığını ve hastaların geç ameliyata girmesinden ötürü yaralarının bakteriyel enfeksiyon kaptığını aktardı. Sağlık çalışanları bazı yaralıları ölüme terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Gazzeli bir doktor katliamın boyutunu gözler önüne serdi: Gelen yaralılarda çok fazla komplikasyonlar var. Ölme oranı %100. Bu soykırım. Bunlar sivil, evlerinde oturan insanlar. Ne askeri konularla ne de siyasetle alakaları yok. Kullanılan silahlar anormal. İlk kez böyle yaralanmalar görüyoruz. Dördüncü derece yanıklar bunlar. Bütün vücutta yaralanmalar var."

'BU BEBEKLERİ KURTARIN'

Gazze Şifa Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Fadia Malhis, yenidoğan bebekler için gerekli ilaçların bittiğini belirterek 'acil yardım' çağrısında bulundu.

Malhis, "Elektrik 8 saat sonra bitmiş olacak ve bu bebekler ölecek. Temiz su bile yok, yalvarıyoruz, bu bebekleri kurtarın. Ne temiz su var ne ısınma var ne mama var. Yardım acil bir şekilde gelmezse bebekler ölecek." dedi.