BAŞARI İÇİN AZİM Mİ HIRS MI?

20 Mart 2019, Çarşamba - 09.22

ZÜLEYHA KARAOĞLU

Başarıya sahip olmak için hayatımızın büyük bir bölümü bunun harcıyoruz. Amacımız başarılı olmak daha çok para kazanabilmek bunlarla birlikte saygınlık kazanmak. Bunlara sahip olabilmek için birileri her gün bir yol gösteriyor. Bende bu yollardan birini bana göre en önemlisinin üzerinde konuşacağım biraz.  Çoğunlukla başarılı diye tabir ettiğimiz insanların hırslı olduğunu düşünüyoruz. Tabii tanımadığımız insanlar için böyle düşünüyoruz. Tanıdıklarımızın ne olduğunu zaten biliyoruz. Başarı, para ve saygınlık gibi şeylere sahip insanları çok hırslı çalışıp başardıkları hissine kapılıyoruz. Ama bence öyle değil. Onlar hırslı değil sadece istediğine azimle çalışıp hak ettiklerine sahip oluyorlar.

Hırs bazen kendi kendini yok eder, azimse hep üstüne ne koyarım diye düşünür. Hırslı insan bir zorlukla karşılaşıldığında dibe düşer, azimli insan ise hep umut taşır yüreğinde.

Her daim olduğu gibi bu duygu da ne zaman hangi yaşta öğrenilip hayata katılırsa o kadar kazançdır. Tabii çocuklukta öğrenmek, anlamak, onu içselleştirebilmek başka bir şey. Şimdiki anne babaların en büyük isteği çocuklarının çok çalışkan olması her zaman çok başarılı olması ve bu anne abalar bunun için çocuklarının hırslı olması gerektiğine inanıyor. Hayır efendim, hırs çocuğunuzu belki bir yere kadar başarılı yapabilir ama azim çocuğunuzun hem başarılı hem de mutlu eder. Hepsinden önemlisi mutlu olmaktı ya hani! Azimli çocuk hem başarılı olur hem de kendisiyle gurur duyar, nerede durması gerektiğini bilir. Yani demem o ki azmin ne olduğunu çocuklarımıza anlatmak ve içselleştirebilmeleri için yardım etmemiz gerekiyor.

Elbette çocuklukta farkında olmak lazım bu duygunun fakat yaş kaç olursa olsun azimli olmamız gereken olaylar olabiliyor hayatta. Özellikle kadınların azmine hayran kalmamak mümkün değil. Bir şekilde hem çalışıp hem de çocuk büyütürken yine de kendini yenileyebilen, geliştirebilen kadınlara hayranım.

Bazen çocuklukta okula gönderilmeyen sonrasında yaşı kaç olursa olsun yeniden okula başlayan üniversite bitiren kadınlar gördüm. İşte onların hayatı azmin tam örneği. Azim için öncelikle istek gerekiyor, kendine inanmak gerekiyor ve onlar içlerinde bu duyguları barındırıyor. Tabi bazen içlerinde uhde kaldığı için de olabiliyor. Çocuklarını çok güzel yetiştirmiş, okutmuş iyi yerlere gelebilmeleri için yardımcı olmuş kadınların içinde uhde kalmış okuyabilmek.

Elli yaşına da gelse en baştan başlayabilecek azimleri var. Seviyorum bu kadınları ve azimlerini.

Bazen bazıları öyle hayatlar yaşamışlar ki kendilerine hiç güvenleri yok. Öyle güvensizler ki bazen yapabildikleri şeyler için dahi kendilerine inanamıyorlar. Ama içlerinde daha çok azimle sarılabilmelerini sağlıyor. Lütfen böyle kadınlara destek olalım. Kendilerine daha çok güvenebilmek için bizde onlara daha çok güvenelim. Onlara bunu hissettirelim. Heveslerini kırmayalım. Çünkü onların buna, bu azime ve bu başarıya ihtiyaçları var.

Azimli kadınlara ve onların azimli çocuklarına sevgiler.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...