2022 yılında dünya genelinde ciddi boyutlara ulaşan kuş gribi salgını, 2023 yılının ilk aylarında Türkiye’yi de etkisi altına almaya başladı. Mart ayının ilk haftasından itibaren Afyonkarahisar ve Denizli illerinde kuş gribi salgını nedeniyle hastalanan tavuklar itlaf edilmeye başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın son verilerine göre Afyonkarahisar ili 16,8 milyon ton yumurta tavuğu ile Türkiye’nin  %13,9 oranını sağlayarak ilk sırada bulunuyor. Denizli ‘de yaklaşık 1,5 milyon yumurta tavuğu itlaf edilirken, Afyonkarahisar Başmakçı bölgesinde yaklaşık 5 milyon yumurta tavuğu itlaf edildi. Bölgelerin karantina altına alındığı ve incelemelerin devam ettiği belirtiliyor.

Afyonkarahisar ilinin yumurta üretiminde ilk sırada olması ve salgın dolayısıyla tavukların itlaf edilmesi yumurta fiyatlarına önemli ölçüde yansıdı. Ocak ayında marketlerden adedi 1.75-2 lira olarak alınan yumurta, Mart ayında 3 liraya yükseltildi. Bölgede karantina süreci devam ettiği için salgın süreci geçene kadar yumurta fiyatlarında tekrar bir artış bekleniyor. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği'nin yaptığı açıklamaya göre etlik tavuk alanında ihtiyaç sıkıntısı yaşanmıyor.