SATSO Hizmet Binasında gerçekleştirilen seminerde Eu GHG Verifier Semih Çalışkan’ın sunumuyla Avrupa Yeşil Mutabakatı ve AB’de yaşanan son gelişmeler, Türkiye’nin Net Sıfır Yolculuğunda Güncel Gelişmeler ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması gibi birçok konuda katılımcı SATSO üyesi firma temsilcilerine bilgiler aktarıldı, merak edilen sorular cevaplandırıldı.

6 FARKLI GAZ
Türkiye’nin dünya ekosistemi ve Avrupa Birliği ile ticari ilişkilere verdiği öneme dikkat çeken Çalışkan, Paris Anlaşması ve yeşil mutabakat gibi süreçlerin ciddiyetle işlendiğini belirten Çalışkan, "Sera gazı olarak resmiyette 6 farklı gaz kapsama giriyor. Yeşil mutabakat sürecinde ülkelerden istenen ve karbon salınımını azaltma yolunda birçok senaryo mevcut. Ülkemiz 2038 yılını tavan emisyon yılı olarak belirledi ve 2030 yılına kadar da emisyonların %41 oranında azaltımını taahhüt ederek Nisan ayı itibariyle Ulusal Katkı Beyanı BM’ye sunmuştur. 1 Ekim 2023 itibariyle başlayacak bu süreçte 2026 yılına kadar öncelikli olarak çimento, elektrik, gübre, demir ve çelik, alüminyum, hidrojen, vida-cıvata demir çelik bileşenleri dahil edilmiştir" dedi.

GES PROJESİ
Seminerin devamında SATSO Genel Sekreteri Şevket Kırıcı tarafından SATSO Kariyer, KOBİGEM gibi Üyelere yönelik hizmetler tanıtıldı. SATSO Personeli Zeynep Koşu tarafından da karbon emisyon oranını düşürmek amacıyla hayata geçirilen Elektrikli Şarj İstasyonları, hizmet binaları çatısına GES Projesi, yeşil mutabakat uyumlu ihracatın artırılması projesi, yeşil mutabakat elçileri staj programı ve firma bazlı yeşil mutabakat uyum testi hakkında bilgilendirmeler katılımcılara aktarıldı.

HABER MERKEZİ