Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Ziraat Türkiye Kupası'nın 2024-2025 sezonundan itibaren uygulanacak yeni formatını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Türkiye Kupası'na 24 takımın katılacağı turnuvada, takımlar 6'şar takımlı 4 grupta mücadele edecek. Gruplardan ilk 2 sırayı alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

Ayrıca, gruplara katılma hakkı elde edecek 24 takım, lig ve başarı sıralamasına göre 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2'şer takımın bir grup oluşturduğu turnuvada, grup müsabakaları Swiss Sistem'e göre oynanacak. Gruplarda yer alan her takım, A, B ve C torbalarından birer takım ile toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk 2 sırayı alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

GRUP MÜSABAKASI

Ayrıca, önümüzdeki sezon ülkemizi UEFA kupalarında temsil edecek 5 takım doğrudan grup müsabakalarına katılacak. Diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında grupta yer alma hakkı elde edecek. Turnuvadaki diğer detaylar, sezon sonunda ilan edilecek olan Türkiye Kupası Statüsü ile açıklanacak. Bu yeni format değişikliği, Türkiye Kupası'nın rekabetini ve çekişmesini artırmayı hedefliyor.

HABER MERKEZİ

Editör: Şevval Geçin