Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, küresel internet erişimini sağlama projesi kapsamında yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

2023 yılı içinde gerçekleştirdiği 37 fırlatma göreviyle, SpaceX yörüngedeki uydu sayısını 3 bin adede çıkardı. Şirket, yıl sonuna kadar bu rakamı 4 bin 500'e çıkarmayı hedefliyor. Şu an itibariyle yörüngede bulunan 3 bin 108 uydunun 2 bin 809'u çalışır durumda, ancak sadece 2 bin 313 uydudan internet bağlantısı kurulabiliyor.

SpaceX'in CEO'su Elon Musk, ikinci nesil Starlink uydularının hücresel antenler içereceğini açıkladı. Bu gelişme, Starlink uydularının mobil iletişimde de kullanılabileceği anlamına geliyor. Şirket, ABD'nin en büyük mobil operatörlerinden T-Mobile ile bir etkinlik düzenleyerek, yeni Starlink uydularının sunacağı hücresel bağlantı hızının 2-4 megabit arasında olacağını duyurdu.

Bu bağlantı hızı, mobil cihazlardan mesajlaşma uygulamaları, arama ve multimedya mesajları gibi temel iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olacak. Starlink uyduları üzerinden hücresel bağlantı özelliğinin, Amerika Birleşik Devletleri'nin tamamında kullanılabileceği belirtiliyor. Şirket, bu özelliğin testlerine önümüzdeki yıl başlamayı planlıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ