Kolombiyalı pop yıldızı Shakira (46), İspanya’da yargılandığı vergi kaçakçılığı davasında suçunu kabul etti ve 7,3 milyon euro para cezası aldı. Savcılar, suçlu bulunması halinde Shakira’nın 8 yıl hapsini ve 23,8 milyon euro para cezasına çarptırılmasını talep ediyordu.  Grammy ve Latin Grammy ödüllü pop yıldızı Shakira, Barcelona’da görülen davanın ilk gününde İspanyol yetkililerle anlaşmaya vardı. Defalarca yanlış bir şey yapmadığını söyleyen Shakira, “çocuklarının iyiliğini düşünerek” anlaşmaya vardığını açıkladı.

AÇIKLAMA YAPTI

Duruşmanın ardından uzun bir açıklama yapan Shakira, masum olduğunu göstermek için mücadele etmeye hazır olduğunu fakat çocuklarını ve kariyerini düşünerek anlaşma yoluna gittiğini açıkladı: “Kariyerim boyunca her zaman doğru olanı yapmaya ve başkaları için olumlu bir örnek olmaya çalıştım. Ne yazık ki, bu çabalarıma rağmen İspanya’daki vergi makamları, birçok profesyonel sporcu ve diğer yüksek profilli kişilere karşı olduğu gibi bana karşı da dava açarak bu kişilerin enerjisini, zamanını ve huzurunu yıllarca tüketti. Avukatlarımın lehime karar vereceğinden emin oldukları bir duruşmada masumiyetimi savunmaya kararlı olsam da, çocuklarımın iyiliğini düşünerek bu meseleyi nihayet çözmeye karar verdim.”

Şarkıcı ve avukatları daha önce savcıların uzlaşma teklifini reddetmişti. Tartışmaların merkezinde Shakira’nın 2012 ile 2014 yılları arasında nerede ikamet ettiği var. Savcılar, ünlü şarkıcının bu dönemde İspanya’da yaşamasına rağmen resmi ikamet adresini başka bir yerde gösterdiğini iddia ediyor. İspanya yasalarına göre, kişinin ülkede altı aydan fazla kalması durumunda vergilendirilmesini öngörüyor. Shakira ise söz konusu yıllar arasında İspanya’da yaşamadığını söylüyor.

PEKİ SHAKİRA KİMDİR?

Shakira Isabel Mebarak Ripoll (d. 2 Şubat 1977, Barranquilla), 16 Grammy Ödülü sahibi Kolombiyalı şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve oyuncudur. 90'lı yılların sonlarına doğru büyük bir patlama yapan Latin pop ve Latin rock müzik furyasındaki en önemli isimlerden biridir. Özellikle yarı Arap yarı Latin figürü danslarıyla insanların beğenisini toplamıştır. Aynı zamanda beste de yapan sanatçı 3[2] kez Grammy, 13[3] kez Latin Grammy, 14 kez Billboard Latin Müzik Ödülü kazanmıştır. Sony müzik İspanya'ya göre Shakira 20 milyonu Amerika'da olmak üzere toplamda dünya genelinde sadece albümleri 120 milyonun üzerinde satmıştır.[4] Tekli satışları da eklenince Shakira 300 milyon kayıt satışını geçmiş bulunmaktadır.[5][6] Shakira 300[7] milyon dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin Latin pop şarkıcıları arasındadır[6] En fazla satan Kolombiyalı sanatçıdır. "Hips Don't Lie" teklisi günümüze kadar 19 milyon[kaynak belirtilmeli]satarak son 10 yılın en çok satan teklisi olmuştur. 2010 yılında seslendirdiği Dünya Kupası şarkısı "Waka Waka" 18 milyon[kaynak belirtilmeli]satarak, dünya kupası tarihinin en çok satan şarkısı olmuştur. Ayrıca şarkı Youtube'da 3 milyardan fazla izlenen klip olmuştur.[8] Shakira; Amerika'da, Avustralya'da ve İngiltere'de 1 numaraya yükselen tek Güney Amerikalı sanatçı olmuştur.

Editör: Şevval Geçin