Sakarya ekonomisine yön veren Oda ve Borsalar tarafından, Sakarya’ya değer katan iş dünyası temsilcilerinin ödüllendirildiği törende 10 farklı kategoride toplam 32 ödül verildi.
 
Törene, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever,  Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık, Meclis Başkanı Erdem Ercan, SAÜ Rektörü Hamza Al, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, İlçe Belediye Başkanları, STK Temsilcileri ve birçok meclis üyesi katılım gösterdi.

EKREM YÜCE
Sakaryamız bir turizm, sanayi, spor ve tarım şehridir, yani şehirlerin şehridir. Malumunuz yerli ve milli üretim ülkemizin en önemli hedefleri arasındadır. Türkiye Yüzyılı inşallah adeta bir üretim yüzyılı olacak. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak, bu şehrin altyapısından, üstyapısına, kültüründen, sanatına, eğitimine elimizden gelen desteği gösteriyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle sadece bir belediye değil, aynı zamanda şehrin tarihine ve geleceğine dokunma isteğiyle çalışmalara devam ediyoruz.
Hep birlikte, Türkiye'nin geleceğine ışık tutan şehirler arasında yer almayı hedefliyoruz. Ödüle layık görülen tüm çalışmaları tebrik ediyorum. Sakarya'nın yıldızlarının daha da parlaması için birlikte çalışmaya devam etme temennisiyle sözlerime son veriyorum.
Var gücümüzle çalışacağız

Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni’nde konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ; “Kendi potansiyelinin farkında, ne istediğini bilen, hedefleri olan, hızla gelişen Sakarya’yı güçlü bir sinerjiyle geleceğe hazırlamak için var gücümüzle çalışacağız.” 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), “Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni” TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Şehir ekonomisine yön veren oda ve borsalar tarafından, Sakarya’ya değer katan iş dünyası temsilcilerinin ödüllendirildiği törende 10 farklı kategoride toplam 32 ödül verildi
GENİŞ KATILIM 
Törene Vali Yaşar Karadeniz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever,  Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı,  Baro Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık, Meclis Başkanı Erdem Ercan,  SAÜ Rektörü Hamza Al, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Şener  Bayraktar, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, İlçe Belediye Başkanları, STK Temsilcileri ve birçok meclis üyesi katılım gösterdi.
ŞEHİRLERİN ŞEHRİ 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, törende yaptığı konuşmada; “Sakaryamız bir turizm, sanayi, spor ve tarım şehridir, yani şehirlerin şehridir. Malumunuz yerli ve milli üretim ülkemizin en önemli hedefleri arasındadır. Türkiye Yüzyılı inşallah adeta bir üretim yüzyılı olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak, bu şehrin altyapısından, üstyapısına, kültüründen, sanatına, eğitimine elimizden gelen desteği gösteriyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle sadece bir belediye değil, aynı zamanda şehrin tarihine ve geleceğine dokunma isteğiyle çalışmalara devam ediyoruz. Hep birlikte, Türkiye'nin geleceğine ışık tutan şehirler arasında yer almayı hedefliyoruz. Ödüle layık görülen tüm çalışmaları tebrik ediyorum. Sakarya'nın yıldızlarının daha da parlaması için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi
AKGÜN ALTUĞ
SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise konuşmasında özetle şu görüş ve ifadelere yer verdi;
“Cumhuriyetimizin 100’üncü, odamızın 106. yılını idrak etmekte olduğumuz bu anlamlı dönemde, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz Sakarya’nın Yıldızları Ödül Törenimiz vesilesiyle sizlerin huzurunda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. 
TÜKETTİĞİNDEN FAZLASINI ÜRETMEK
Ciddi kırılmaların yaşandığı, rekabetin arttığı, güç dengelerinin değiştiği, jeopolitik denklemin yeniden şekillendiği bir dönemdeyiz. Bu yıl özellikle sıkılaşan finansal koşullar, yüksek enflasyonla mücadele, dış ticaret açığındaki artış ve politika faiz oranlarındaki yükseliş, ekonomi yönetimi açısından bir dengeleme çabası içinde olduğumuzu gösteriyor. 
Ve Sakarya’ya gelecek olursak; ilimiz tükettiğinden fazlasını üreterek, sahip olduğu kaynakları ve değerleri bir üst versiyona taşımaya hazır. 
Sakarya iş dünyası çok kabiliyetli, çok hızlı adapte olabilen ve tüm dünyada rekabetin gerektirdiğinin en iyisini yapabilecek boyutta.
DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM
Bu açıdan bakıldığında şöyle bir örnek vermek isterim; Sakarya’da odamız kapasite raporlarına göre; 1280 imalatçı firmada toplam 70 bin 409 çalışan istihdam edilmekte ve 35 firmamız toplam 79 farklı ürünle yüksek teknoloji üretimi gerçekleştirmektedir.  
Ve bugün itibarıyla 2023 yılında 1798 yeni şirket açılmıştır. Bu rakamlar güç demektir, istihdam, ekonomiye katkı ve üretim demektir. 
Yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin içinde SATSO olarak iş dünyamıza rehberlik ve liderlik etmek, elbette bizim görevimizdir. 
SAKARYA’YI GELECEĞE TAŞIMAK
Tüm gayretler bir silsile olarak makine  başındaki bir işçinin alın terinden, işverenin vergisine, vergiyi alan memurun mesaisinden, kamu kurumlarımızın hizmetlerine kadar yansıyan bir zincirdir. Biz birbirimizi tamamlayan bu parçalarımızla güçlüyüz. 
Sağladıkları istihdamla, AR-GE VE inovasyon odaklı üretimleri ile ödedikleri vergilerle, ilimizi en iyi şekilde temsil ederek ekonomimize kazandırdıkları dövizle bizleri gururlandıran başta bugün ödül alacak üyelerimiz olmak üzere tüm üyelerimize, odamız adına şükranlarımızı sunuyorum.
SATSO olarak; kendi potansiyelinin farkında, ne istediğini bilen, hedefleri olan, hızla gelişen Sakarya’yı  güçlü bir sinerjiyle geleceğe hazırlamak için var gücümüzle çalışacağız.”
ÖDÜLLER 
İHRACAT: Toyota, Toyota Motor Europe Adapazarı Şubesi, Nova Sünger, Arma Filtre Sistemleri, Peri Sakarya İskele ve Kalıp Üretim Sanayi.
İLK 500 SANAYİ KURULUŞU: Ege Kimya San. ve Tic. A.Ş., Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii A.Ş. ve As Ofis Damızlık Yumurta Yem Gıda San. ve Tic. A.Ş.
İKİNCİ 500 SANAYİ KURULUŞU: Uğur Konfeksiyon San. ve Tic. A.Ş. ve Aydın Mensucat Döşemelik Kumaş San. ve Tic. A.Ş.
ÇEVRE ÖDÜLÜ: Türk Traktör, Otokar ve DASTAŞ Demircioğlu Ağaç Sanayi 
TEKNOLOJİK GELİŞİM: Türk Traktör, Tırsan Treyler, Daikin, Aydın Mensucat ve Aydın Endüstri.
ASIRLIK İŞLETMELER: Ali Koka Boza, Meşhur Köfteci Mustafa, Tarihi Mahmudun Fırını,
Arabacıoğlu Orman Ürünleri, Gülseven Helva.
İSTİHDAM: Otokar, Oba Makarnacılık ve Başak Traktör
KADIN İSTİHDAMI: Toyota ve Oba Makarnacılık 
GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLÜ (Kadın-Genç-Yılın Girişimcisi): Asya Entegre Atık Yönetimi Sanayi 
DİJİTAL PLATFORMLARDA YERLİ ÜTETİME DEĞER KATANLAR: Hakkı Alkan

WhatsApp Image 2023-12-20 at 16.13.22

WhatsApp Image 2023-12-20 at 16.13.23

WhatsApp Image 2023-12-20 at 16.13.25

Editör: Can İkiz