Paris Emniyet Müdürlüğü, kısa sürede yakalanan saldırganın bu aşamada hangi saiklerle hareket ettiğini belirtmeksizin, saldırının bu sabah 08.00 sularında yapıldığını duyurdu. 

Bir polis kaynağı, "Şüpheli eylemi sırasında herhangi bir slogan atmadı. Polise bir İtalyan ehliyeti ibraz etti" dedi. Polis, olayın nedenleri belirlemek için soruşturma açtı.

Fransız Ulusal Demiryolları İşletmesi SNCF, X üzerinden yaptığı açıklamada, "Kanun ve düzen güçleri ile acil servisler halihazırda Lyon garında çalışıyor. Garın 1 ve 3’üncü salonları geçici olarak kapatıldı” dendi.

Saldırgan, yerel saatle 08.00 sıralarında iç hat trenleri ile İsviçre ve İtalya'ya yapılan tren seferlerinin merkezi olan garda saldırmaya başladı. Saldırıya uğrayanlar, yeraltı katındaki bir bekleme salonunda bıçaklandı.

Fransız güvenlik makamları, bir İslamcı militanın Fransa'nın kuzeyinde bir öğretmeni bıçaklayarak öldürmesinden sonra ekim ayında terör alarm seviyesini en üst düzeye çıkarmış, ancak geçen ay alarm seviyesi düşürülmüştü.

Referans: France24

Haber Merkezi 

Editör: Haber Merkezi