Oyun hamuru, çocukların oyuncağı olarak kullanılan, dövülebilir bir hamurdur. Genellikle un, tuz, su ve yağdan yapılır. Diğer bileşenler, bitmiş ürünün korunmasına yardımcı olan gıda boyası, pudra şekeri ve tartar kremini içerebilir. Oyun hamuru toksik değildir ve çocukların kullanması için güvenlidir. Evde yapılabilir veya mağazalardan satın alınabilir. Oynaması eğlenceli olmasının yanı sıra hamur yoğurup elleriyle şekil vermelerini gerektirerek çocukların ince motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. 

Oyun hamurunun tarihi, insanların evlerinin yakınından çıkardıkları veya nehir kenarlarından topladıkları kilden oyuncaklar yaptıkları binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Birçok kültür, binlerce yıldır insan, hayvan ve bitki figürleri yapmak için kil kullanmıştır. Sonraki dönemlerde kilin yerini oyun hamuru almaktadır. 

Oyun Hamuru Kullanım Alanları 

Oyun hamuru kullanım alanlarına göre farklı şekillerde sunulmaktadır. Çocuklar için seçilen oyun hamurları çocukların kaslarını çok fazla zorlamayacak şekilde daha yumuşak olmalı. Ayrıca bu hamurlar şekil verilerek çeşitli modellemeler için de kullanılmaktadır. Bunun için kullanılan oyun hamurları farklı şekillerde sunulmaktadır. Bu hamur seçeneklerini görmek için https://www.hobi24.com/oyun-hamurlari sayfası sizleri bekliyor.