Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla yeni kararlar almıştır. Bu kapsamda, bir aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat ve Katılım Katkısı Mekanizması (KKM) hesapları için zorunlu karşılıklara üç ayda bir faiz uygulanacak. Ayrıca, 31 Ocak itibarıyla altın, dolar ve euro cinsindeki hesaplar Türk lirasına çevrilebilecektir.

TCMB'nin yayımladığı Tebliğ'e göre, mevduat bankaları, TL mevduat payını artırmak ve KKM'den TL mevduata geçişi desteklemek amacıyla belirli koşulları sağlayanlar için bir aydan uzun vadeli TL mevduat ve KKM hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklara üç ayda bir faiz uygulayacak. Katılım bankalarının TL cinsinden tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarında ise benzer etkiyi sağlayacak şekilde indirim yapılacak.

Ayrıca, döviz dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) tarih uzatılmıştır. Yurt içi yerleşik gerçek kişiler, 31 Ocak 2024 tarihine kadar bankalarda bulunan altın, dolar, euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarını Türk lirasına çevirebilecekler.

Zorunlu karşılık oranı, mevduat kabul eden bankaların Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatın oranını belirleyen bir kriterdir. Bu oran, para politikasını yönlendirmek amacıyla kullanılabilir. Artırılması daralmacı para politikasına, azaltılması ise genişlemeci para politikasına işaret eder. Bu kararlar, ekonomik aktörlerin ve bankaların likidite yönetimini etkileyebilir./Haber MERKEZİ 

Editör: Can İkiz